Zengibar Kapısı Onarılıyor

Darende Kaymakamlığı tarafından başlatılan Zengibar kale kapısının rölöve ve restorasyon projesi hayata geçiyor. Bu proje ile önemli bir tarihi eser yok olmaktan kurtarılıyor.

Zengibar Kapısı Onarılıyor Malatya İlçe

Malatya'nın Darende ilçesindeki Zengibar Kale Kapısı onarımına başlanıldı.

Proje Kayseri Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz ay ihale edilmişti. İhale edilen firma elemanları onarılacak olan Zengibar Kale Kapısına iskele kurarak onarımına başlandı. Kaymakam Murat Uzunparmak konu ilgili şunları söyledi:

"İlçemizin önemli tarihi değerlerinden olan Zengibar Kalesi kapısının onarım işi. Kayseri Röleve ve Anıtlar Müdürlüğünce ihale edilerek yüklenici firmaya yer teslimini yaptık. Yaptığımız bu çalışma neticesinde birçok uygarlığa şahitlik eden önemli bir tarihi eser daha yok olmaktan kurtaracağız. Kale kapısındaki restorasyon işinin bu yıl sonuna kadar tamamlamasını hedefliyoruz. Kapının onarımını müteakip bu bölgenin çevre düzenlemesi, ağaçlandırılması ve aydınlatılması amacıyla İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden Prof Dr. Mehmet Ocakçı tarafından bir proje hazırlanıyor. Bu çalışmaların sonunda tamamlanacak proje ile tarihimize sahip çıkmanın yanında. Burasının turizme kazandırmayı da hedefledik" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 16
Bugün : 304
Bu Ay : 1039
Toplam : 1039

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom