Burun Kanamaları

Eğer kanama durmuyorsa veya yeniden kanamaya eğilim gösteriyorsa, kanama nedeniyle yorgunluk ve halsizlik hissediliyor veya kanama boğaz arkasına doğru oluyorsa doktora veya acil servise başvurulmalı.

Burun Kanamaları Malatya Yaşam-Sağlık

Adıyaman Devlet Hastanesi K.B.B Uzmanı Arzu Güngör, yaz mevsiminde artan burun kanamalarına karşılık uyarılarda bulunurken, tedavi konusunda bilgiler verdi.

Tıp dilinde Epistaksis diye bilinen burun kanamalarının çoğu zaman ani ısı değişikliğinden kaynaklandığını dile getiren Uzm. Dr. Güngör, "Epistaksis bir hastalık değil bir semptomdur. En basit şeklinde bile hastaları çok rahatsız etmektedir. Epistaksis kendi kendini sınırlar ve konservatif olarak yaklaşılır. Sıklığı soğuk kış aylarında, ani ısı değişikliklerinde ve kuru sıcaklıkla artar.

Epistaksis genelde iki kategoriye ayrılır. Anterior epistaksis özellikle gençlerde, çocuklarda; posterior epistaksis ise yaşlılarda yaygındır. Kanamanın orijini tedavi için yol göstericidir. Kanamanın sık sebepleri: Üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, travma, nazal kemik fraktürleri, yabancı cisim, kokain kullanımı, alerjik rinit ve hipertansiyon gibi hastalık ve kan pıhtılaşma bozuklukları sayılabilir" dedi.

Burun kanamalarının bazen yaşamı tehdit ettiğini dile getiren Uzm. Dr. Arzu Güngör:"Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır. Ancak bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici boyuttadır.

Burun kanamaları genel anlamda iki gruba ayrılmaktadırlar. Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arka kanama: Burun arkasından olan kanamadır. Kanama genze doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir. Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipi bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı olan kişiler ya da travma geçirmiş kişilerdir. Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır" diye konuştu.

NE ZAMAN DOKTORA YA DA ACİL SERVİSE BASVURALI?

KBB Uzmanı Doktor Arzu Güngör, eğer kanama durmuyorsa veya yeniden kanamaya eğilim gösteriyorsa, kanama nedeniyle yorgunluk ve halsizlik hissediliyor veya kanama burun önüne kanamadan çok boğaz arkasına doğru oluyorsa doktora veya acil servise başvurulmasını önerdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 942
Bu Ay : 2510
Toplam : 2510

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom