Malatya Kayısı Tanıtım Yürüyüşü

Malatya kayısılarını tanıtım otobüsü Kayseri ve Ankara'dan sonra, İstanbullularla buluştu.İstiklal caddesinde kayısı birlik yürüyüşü yapıldı.

Malatya Kayısı Tanıtım Yürüyüşü Malatya Haber

Malatya Belediyesi Uluslararası Kültür Sanat ve Kayısı Festivali etkinlikleri çerçevesinde İstanbul'da Kayısı Tanıtım Yürüyüşü düzenlendi. Kayısıyı ve Malatya'yı tüm Türkiye'ye tanıtmak amacıyla İstanbul'da bu yıl ikincisi düzenlenen yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Galatasaray Lisesi önünde folklor gösterileriyle başlayan yürüyüş, İstiklal Caddesi boyunca kaysı dağıtımı ve Mehteran konserleriyle devam etti. Taksim Meydanı'nda son bulan yürüyüşe vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi.

Etkinliğe AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ömer Faruk Öz, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve sanatçı Murat Göğebakan katıldı.

Bu arada İstanbul’da kayısı yürüyüşü öncesi Malatya ekibi Ankara Kızılay Meydanı'nda ''Kayısı Otobüsü''yle Götürülen Kayısılar, Vatandaşlara Dağıtıldı

Malatya'nın valiliği, belediyesi ve sivil toplum kuruluşları, ''18. Malatya Fuarı ve Kayısı Festivali''nin tanıtımını yapmak amacıyla Ankara Kızılay Meydanı'nda vatandaşlara kayısı dağıttı.

Malatya Valiliği'nin öncülüğünde başlatılan ''3 İlde Kayısı Birlik Yürüyüşü''nün ikinci durağı Ankara oldu. Malatya Valisi Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan ''Malatya Heyeti'' başkentin çeşitli semtlerinde kayısı tanıtımı yaptı. Kızılay Meydanı'nda Ankaralılarla bir araya gelen Malatya Valisi Saran, tarım sektörünün ve tarım ürünlerinin değerinin artığı bugünlerde kayısının önemine vurgu yapmak için etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Saran, ''Kayısı üreticileri 50 bini aşan sayısıyla hem Malatya'da geniş bir sosyal tabana hitap ediyor hem de Türkiye'nin önemli döviz girdilerinden birini teşkil ediyor. Bu üründen elde edilecek kaynağın azami ölçüye çıkartılabilmesi için öncelikle iç piyasada tercih edilmesi gerekiyor. Kayısı dünya piyasalarında da mutlaka endüstriyel madde olarak değerlendirilmelidir'' dedi.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır da dünyanın her yerinde kayısının yetiştiğini ancak Malatya kayısısının tadını hiç birinin karşılamadığını belirtti. Kayısının stratejik ürün olarak görülmesi gerektiğine dikkati çeken Çakır, ''Dünya kuru kayısısısının yüzde 85'ini Malatya karşılıyor. Böyle değerli ürünün tanıtılması adına iç tüketimin daha da artırılması gerekiyor. Malatya kayısısı hem Avrupa'da hem de Amerika'da önemli bir yere sahip üründür'' diye konuştu.

''Kayısı Otobüsü''yle Malatya'dan getirilen kayısılar, Kızılay Meydanı'nda vatandaşlara dağıtıldı. Bazı Malatya milletvekillerinin de katıldığı etkinlikte heyet davul zurna eşliğinde meydanda halay çekti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 236
Bu Ay : 4034
Toplam : 4034

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom