İndirim Aldatmacası ve Yeni Yasa

İndirimlerin süresi belirtilerek, iki ayı geçmeyecek. Tasfiye nedeni ile indirimli satılacak ürünlerin envanteri, üyesi olduğu odaya verilecek. Vitrinde "indirim" yazıyorsa, mağaza içinde ki tüm ürünlere de uygulanacak.

İndirim Aldatmacası ve Yeni Yasa Türkiye-Dünya

Meclis'te kabul edilen indirimli satışlarla ilgili düzenleme, tüketici derneklerinden de destek görüyor.

Üreticinin fiyat kirliliğinden kurtulacağını belirten Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Fikri Karagöz, "Dernek olarak kanunun uygulanıp uygulanmadığını takip edeceğiz" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın indirimli satışları 15 Ocak-1 Mart ve 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında sınırlandıran kanun teklifini kabul etmesi tüketicileri sevindirdi. Tüketicilerin bundan sonra aldatılamayacağını belirten Tüketicileri Koruma Derneği Genel Başkanı Fikri Karagöz, "Bazı işletmeler 'Kapatıyoruz' kampanyalarıyla vatandaşların ilgisini çekmeye çalışıyor. Sürekli indirim uygulayan ve talep arttıkça indirim oranlarını artıran işletmeler için yapılan bu düzenleme müşteriyi de rahatlatacaktır. Fiyat kirliliğinden de kurtulacağız.

Müşterileri ucuz ürünlerle kandıran ve indirimle müşterinin cebine zarar veren işletmeler artık kalkmalıdır. Önemli olan, müşteriye en iyi ve uygun ürün satmaktır, kandırmak değildir" dedi.
Kanunun uygulanıp uygulanmadığını takip edeceklerini hatırlatan Dernek Başkanı Fikri Karagöz, "Bu sebeple Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü'ne, esnaf odası ve sanayi odasına büyük görev düşüyor. Onlarla iş birliği yaparak hem tüketiciyi hem de iş yerlerini bilinçlendirebiliriz" diye konuştu.

YENİ YASA NELERİ İÇERİYOR

Yeni yasaya göre, mevsim değişmesi nedeniyle öngörülen indirimler, kış mevsimi sonunda 15 Ocak-1 Mart, yaz mevsimi bitiminde ise 15 Temmuz-1 Eylül arasında yapılabilecek. Diğer nedenlerle yapılan indirimlerin süresi 2 ayı aşamayacak. İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimli satış fiyatı ve etiket fiyatı, tarife listelerinde indirimden önceki ve indirim oranıyla birlikte gösterilecek. İndirimli satışlara ilişkin ticari reklam ve ilanlarda, indirim döneminin başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilecek.

Bir ticari işletmenin tasfiye nedeniyle indirimli satış yapabilmesi için, indirimli satılacak ürünlerin envanterini, üyesi olduğu ticaret ve sanayi veya esnaf ve sanatkarları odalarına verecek. Ticari işletme, buradan gerekli izni aldıktan sonraki 6 aylık sürede, tasfiye nedeniyle indirimli satışları 2 ayı aşmayacak bir sürede tamamlayacak. İndirimli ve tasfiye nedeniyle yapılacak satışlarda kurallara aykırı hareket edenlere 10 bin YTL para cezası verilecek.

Ayrıca vitrindeki ve ilandaki fiyatlarla mağaza içindeki fiyatlar aynı olmadığı takdirde 3 aya kadar durdurma, düzeltme veya 6 bin 720 lira para cezası verileceği de bildirildi. Vitrinde "indirim" yazıyorsa mağaza içinde de indirim olabileceğini bildiren yetkililer, bazı ürünlerin "yeni sezon" denilerek indirimsiz satışına izin verilmeyeceğini söyledi. Bunu yapan iş yerlerine yanıltıcı ilan cezası kesileceği öğrenildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 109
Bu Ay : 6814
Toplam : 6814

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom