İstanbul Kadın Meclisi Zirvesi yapıldı

İstanbul’da Düzenlenen Kadın Meclisleri Zirvesi’ne katılan Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi başkanı Nezire Dirikolu, Malatya meclis üyelerini bilgilendirdi.

İstanbul Kadın Meclisi Zirvesi yapıldı Türkiye-Dünya

İstanbul’da Düzenlenen Kadın Meclisleri Zirvesi’ne Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi’de Katıldı.

İçişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) işbirliğiyle, “Kent Konseyleri’nin güçlendirilmesi ve yerel demokratik yönetişim mekanizmaları olarak işlev görmelerine yönelik eğitim ve kapasite geliştirme desteği sağlanması” başlıklı bir proje başlatıldı. UCLG-MEWA’nın koordinasyonunda yürütülen proje kapsamında Kent Konseyi Kadın Meclisleri’nin çalışmalarına destek sağlanması da öngörülmektedir.

Bu kapsamda Kadın Meclisleri Zirvesi İstanbul Küçükçekmece Radisson Otelde yapıldı. Toplantıya Tüm Türkiye’den kuruluşunu tamamlamış ve kurulma aşamasında olan 75 Kent Konseyi’nden 160 Kadın Meclisi temsilcisi katıldı.

Toplantıya Malatya’yı temsilen Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu ve Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Birtane Hadiç katıldı.

Programa Türkiye Yerel Gündem 21 Programı Koordinatörü Sadun Emrealp, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Demokratik Yönetişim Program Müdürü Leyla Şen, Türkiye Yerel Gündem 21 Programı Kadın Çalışmaları Kolaylaştırıcısı Arzu Şahin, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Yerel Siyasette Kadın Projesi Koordinatörü ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sorumlusu Aslı Şahin ve İsveç Kadın Hareketi Öncülerinden Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı, eski milletvekili, Spring Board Sivil Toplum Kuruluşu Kurucusu Bonnie Bernström konuşmacı olarak katıldılar.

Toplantı ile ilgili Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda Kadın Meclisi üyelerine bilgi veren Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, zirve sırasında, üç konu başlığı adı altında 6 çalışma grubu oluşturulduğunu belirtti. Kadın Meclisleri arasındaki işbirliğinin nasıl bir kurumsal yapıda olabileceğine yönelik önerilerin geliştirileceğinden bahseden Dirikolu, program Kadın Meclislerinde kapsayıcı katılımcılık ve temsiliyet konularının ele alındığını söyledi.

Nazire Dirikolu, zirve sonunda, Kadın Meclislerinde Kapsayıcı Katılımcılık ve Temsiliyet, Kadın Meclisleri olarak toplumun genelinin ve özellikle kadınların sözcüsü olma ve hesap verebilirlik ve hesap sorma, Kadın Meclisleri arasındaki işbirliği ve örgütlenme modelleri, kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik konularında yapılan atölye çalışmaları neticesinde eylem planlarının hazırlandığını belirtti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 518
Bu Ay : 2086
Toplam : 2086

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom