Ahtamara Aşkına Yüzme Yarışması

Van'da, ünlü Ahtamara efsanesini canlandırmak amacıyla "Ahtamara Aşkına" adı altında yüzme yarışması yapıldı.

Ahtamara Aşkına Yüzme Yarışması Türkiye-Dünya

Van'da, ünlü Ahtamara efsanesini canlandırmak amacıyla "Ahtamara Aşkına" adı altında yüzme yarışması yapıldı.

Van Valiliği'nce bu yıl ilk kez yapılan 'Van Denizi Su Sporları Şenlikleri' kapsamında düzenlenen 'Ahtamara Aşkına Yüzme' yarışması, Gevaş ilçesinin feribot iskelesinde başladı. İl dışından gelen ve aralarında milli sporcuların da bulunduğu 11'i bayan toplam 24 sporcunun katıldığı yarışma, 4 bin 800 metre uzaklıkta bulunan Akdamar Adası kıyısında son buldu. Toplam 6 kategoride yapılan yarışmaya katılan 10 kişilik amatör yüzücüler ise yarışmayı tamamlamadan kendilerini takip eden teknelere binerek varış noktasına ulaştılar. Hızlı bir şekilde gölde kulaç atan yüzücüler, efsanede bahsi edilen ve her gece elinde fener ile sahilde yüzerek kendisine gelen aşkını bekleyen keşişin kızı Tamara'ya ulaşmaya çalıştılar. Yarışın sonunda varış noktasına gelen sporculardan ziyade Tamara'yı temsil eden kız basın mensupların ilgi odağı oldu.

Burada sporculara ödüllerini vermeden önce basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Van Vali Yardımcısı Halil Berk, yarışmayı efsaneyi canlandırmak amacıyla düzenlediklerini belirtti. Dört gündür Van Denizi'nde offshore yarışmaları ile başlayan 'Van Denizi Su Sporları Şenlikleri'nin halen devam ettiğini kaydeden Berk, iki gündür de yapılan yelken yarışmalarının yanı sıra halka yönelik yağlı direk ve ördek yakalama yarışmalarının yapıldığını ifade etti. Bugün de biatlon yarışmalarının yapıldığını hatırlatan Vali Yardımcısı Berk, amaçlarının halkın denizle bulaşmasını sağlamak olduğunu ifade etti. Berk, konuşmasının ardında sporculara ödüllerini verdi.
Düzenlenen, 12-13 ve 14 yaş grubu kategorisinde birinciliği Zeynep Büşra Önal, ikinciliği Zirve Özaltın ve üçüncülüğü Bengisu Avcı; erkeklerde ise birinciliği Egemert Balcı, ikinciliği Emre Sakçı ve üçüncülüğü Umut Atamla aldı. 15, 16 ve 17 yaş grubu bayanlar kategorisinde birinciliği Göksun Demirbağ, ikinciliği Beril Polat ve üçüncülüğü ise Ece Kısa'nın aldığı yarışmada erkeklerde ise Berk Özgür birinci, Emre Civan ikinci ve Berkay Polat üçüncü oldu. Yarışmanın 18 yaş ve üzeri kategorisinde ise bayanlarda Ayşegül Emir birinci ve Aslı Özkeskin ikinciliği kazanırken, erkeklerde de Giray Akın birinci ve Yunus Uygur ikinci oldu. Yarışmaya katılan 3 sporcu ise yarışmayı tamamlayamadı. Adada düzenlenen ödül törenin ardından sporcular ve kendilerini izleyenler tekrar teknelerle Gevaş ilçesi sahiline geri geldiler.

AHTAMARA EFSANESİ

Efsnaye göre, çok eskiden Vanlı bir keşişin dünyalar güzeli bir kızı varmış. Bütün Vanlı delikanlılar, Tamara adındaki bu kıza hayranken, onun gözü bir gençteymiş. İki sevgilinin gizli gizli buluştuğunu öğrenen keşiş, kızını bu sevdadan vazgeçirmek için çareyi onunla beraber gölün en büyük adasına yerleşmekte bulmuş. Ancak gençlerin aşkı buna rağmen devam etmiş. Delikanlı her gece Tamara'nın yaktığı ateşi takip ederek gölden yüzerek adaya gelir, sevgilisiyle buluşur, gün ışımadan da tekrar yüzerek geri dönermiş.

Bir zaman sonra keşiş durumu fark ederek, bir gece kızının bıraktığı işaret fenerinin yerini değiştirmiş. Delikanlı her zaman olduğu gibi yine ışığı takip ederek yüzmeye koyulmuş. Ancak kıyıdaki ışığın yeri sürekli değişiyormuş. Saatlerce yüzen delikanlı, bir türlü ışığı yakalayamamış, kollarındaki derman tükenmiş. Sonunda kuvvetli bir dalga, gücü tükenen delikanlıyı sivri ve keskin kayaların üzerine atmış. Her tarafı yara bere içinde kalan delikanlının son nefesindeki 'Ah Tamara, ah Tamara' feryatları, kayalıklardan yankılanarak, Tamara'ya kadar ulaşmış. Bunu duyan Tamara da hiç gözünü kırpmadan kendisini azgın dalgalara bırakmış ve kaybolmuş. Akdamar Adası'nın adının, bu olaydan sonra 'Ah Tamara' nidasından kaldığına inanılır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 572
Bu Ay : 4938
Toplam : 4938

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom