Doktorlarımız Moritanya ve Senegal'da

Adıyaman'dan Afrika'nın Moritanya ve Senegal ülkelerine giden gönüllü doktorlar, vatandaşları sağlık taramasından geçirdi.

Doktorlarımız Moritanya ve Senegal'da Bölge

 Adıyaman'dan Afrika'nın Moritanya ve Senegal ülkelerine giden gönüllü doktorlar, vatandaşları sağlık taramasından geçirdi.

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı'nın (TİKA) ile Adıyaman Sağlık Müdürlüğü'nün desteği ile Adıyaman Sağlık Gönüllüleri Derneği'ne üye gönüllü 9 doktor, Afrika'da 10 gün boyunca sağlık taraması yaptı.

Adıyaman'dan giden gönüllü doktorlar Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda Afrika izlenimlerini paylaştı. Doktorlar, hastane ve sağlık istasyonlarında yaklaşık 7 bin hasta muayene edildiğini, muayene edilen hastaların tamamının tedavisi reçetelenerek Türkiye'den götürülen yaklaşık 2 ton ilacın bu hastalara dağıtıldığı, cerrahi ekipler tarafından 50 civarında ameliyat, 30 hastaya fako yöntemiyle katarakt ameliyatı yapıldığını, bin 300 civarında çocuğun ise sünnet edildiği belirtildi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, hekimlerin çok ulvi bir görev yerine getirdiğini belirterek, hekimleri kutladığını ifade etti. Taş, "Muhtaç ülkelere ülkemizi temsilen giden ve orada sağlığa ihtiyaç duyan insanlara yardım eli uzatıldı. Sivil toplum kuruluşlarımız ve kamu kuruluşlarımızla işbirliği içersinde bu tür etkinlikler ortaya çıktı. Özellikle TİKA sınırları aşarak, yardıma muhtaç ülkelerde sağlık hizmeti noktasında elini uzatmaya vesile oldu.

 Sağlık çalışanlarımız, yardıma muhtaç olan sınırlar ötesi ülkelerde, bu etkinliği, bu yardımlaşmayı, bu insanı görevi ifa ettiler. Ben kentim adına, Sağlık Müdürlüğü adına bu arkadaşlarımı gönülden kutluyorum" dedi.

Daha sonra Afrika'nın Moritanya ve Senegal ülkelerine giden doktorlar tek tek izlenimlerini ve yaşadıklarını anlattı. Adıyaman Sağlık Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Uluçay, devletin yurtdışı vizyonuna paralel hareket ettiklerini belirterek, ülke dışında da faaliyetler yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Dr. Uluçay, "Bu plan çevresinde TİKA desteği ve farklı derneklerin işbirliği ile Mayıs ayı içerisinde Moritanya ve Senegal'e 9 gönüllü doktor gönderildi. Yerli halkın yanı sıra her iki ülkedeki resmi makamlar da çalışmalarımızı minnetle karşılaştılar. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, programımızı uygulayabilmemiz için gereken imkanları sağladılar ve hastanelerini hizmetimize sundular. Ülkelerinde sağlık alanında faaliyet gösteren resmi ve sivil toplum kuruluşları ile diyalogumuzu sağladılar" diye konuştu.

Törenin sonunda doktorlara teşekkür plaketi verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 310
Bu Ay : 3754
Toplam : 3754

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom