İlginç Yaz İklimi Yaşanıyor

Bingöl'ün Yedisu ilçesinde etkili olan yumurta büyüklüğündeki dolu, ekili alanlarla zarara yol açtı.Genç ilçesi Gümüşlü mezrasında 10 küçükbaş hayvan telef oldu.

İlginç Yaz İklimi Yaşanıyor Bölge

Yedisu'da aniden başlayan ve yaklaşık yarım saat süren yumurta büyüklüğündeki dolu yağışı nedeniyle vatandaşlar evlerinden çıkamazken, sebze ve meyve bahçeleri zarar gördü.

İlçede çiftçilik ile geçimlerini sağlayan aileler, ekili arazilerinin tamamen tahrip olduğunu ve mağduriyetlerinin giderilmesi için yetkililerden yardım beklediklerini söylediler. Evinin önündeki tarlasına domates eken Songül Yağan, yağışın ardından ekili arazisinin tamamen kullanılmaz hale geldiğini söyledi. Domates fidelerinin üzerine yağan doluları gösteren Yağan, "Aniden yağan dolu sebzelerimizi, meyve bahçelerimizi ve ekili arazilerimizi tamamen tahrip etti. Ailelerimizin geçimini sağlamak için ektiğimiz sebze, bahçe ve buğday tarlaları talan oldu. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

Dolu ile birlikte büyük mağduriyet yaşadıklarını belirten Uksan Yağan isimli vatandaş ise, zarar tespit çalışmaları yapılmasını talep etti. Uksan Yağan, "Yumurta büyüklüğündeki dolu yağışı bizleri mahvetti. Bütün ekinlerimiz talan oldu. Bu bir felakettir. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

GENÇ İLÇESİNDE SEL

Dolunun özellikle ekili arazileri vurduğunu ifade eden vatandaşlar, bu yağışın ardından mahsul alamayacaklarını ve kendilerini zor bir yılın beklediğini dile getirdiler. Bingöl'ün Genç ilçesinde sele kapılan 10 küçükbaş hayvan telef oldu.

Genç ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle oluşan sel, Büyükçağ köyüne bağlı Gümüşlü mezrasında 10 küçükbaş hayvanın telef olmasına neden oldu. Aniden başlayan sağanak yağışın sele dönüştüğünü belirten Gümüşlü Köyü Muhtarı Fetullah Tamer, köyde bir vatandaşa ait 10 küçükbaş hayvanın telef olduğunu ve birçok vatandaşın ekili arazisinin de zarar gördüğünü belirtti.

Muhtar Tamer, "Aniden başlayan yağışlar bir saat aralıksız devam etti. Ardından köyün hemen yanından geçen Kantarcı Deresi taştı. Yağışların durması ile birlikte köyde yaptığımız çalışmalarda Muhittin Yavuz isimli vatandaşın 10 küçükbaş hayvanının telef olduğunu ve yine dere etrafında bulunan birçok ekili arazinin zarar gördüğünü tespit ettik. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

 

SİİRT'E YILDIRIM ÇARPTI,BİR KİŞİ YAŞAMINI YETİRDİ;

Siirt'te vatandaşlar, öğle saatlerinde başlayan toz bulutu ve ardından başlayan sağanak yağışa hazırlıksız yakalandılar. İl ve ilçelerde etkili olan yağmur yağışında şişmeklerden dolayı 1 kişi hayatını kaybederken 1 kişi ağır yaralandı.Şimşek çakmalarından dolayı Kurtalan ilçesine bağlı Toytepe köyünde yaşayan Nizam Dilek (32) yağmurdan korunmak amacıyla Toytepe ilköğretim okulunun çatısının altına sığındığı sırada şimşek çarpması sonucu hayatını kaybederken Siirt merkezde tarlada oyun oynarken yıldırım çarpmasında ağır yaralanan Doğan Yılmaz (15) yakınları tarafından Siirt Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 136
Bu Ay : 4502
Toplam : 4502

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom