Sigara İçmeyenler Daha Başarılı

Malatya'da da çalışan, Adıyaman Ram Müdürü Abdulkerim Işık, sigara içmeyen kişilerin eğitimlerinde, içenlere oranla daha başarılı olduklarını söyledi.

Sigara İçmeyenler Daha Başarılı Bölge

 Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Abdulkerim Işık, sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin zararlarına dikkat çekti. Ram Müdürü Işık, sigara içmeyen kişilerin eğitimlerinde, içenlere oranla daha başarılı olduklarını söyledi.

Sigaranın zararlarına bağımlılık terimi ile başlayan RAM Müdürü Abdulkerim Işık, bağımlılığı 'insanların yetersizliklerini gidermek için dışardan alınan maddelerden destek aramalarıdır' şeklinde tanımlarken, alışkanlık ve tutsaklık olmak üzere iki çeşit bağımlılık olduğunu söyledi. Alışkanlık ve tutsaklık terimlerini açıklayan Işık, "Alışkanlık; dışarıdan alınan maddelerin oluşturduğu ruhsal etkiyi yeniden yaşamak için güçlü bir isteğin duyulmasıdır. Sigara ve içki gibi. Tutsaklık ise; dışardan alınan maddelerin engellenemez biçimde, bir anlamda zorunlu olarak kullanılması demektir. Uyuşturucu gibi. Alışkanlıkta, maddeye karşı aşırı istek duyulur ve ruhsal bağlılık söz konusudur. Alınan miktar zamanla arttırılır. Tutsaklıkta, maddeye bedensel bağımlılık vardır. Zamanla alınan maddenin miktarı çoğaltılır; alınmadığı durumlarda yoksunluk belirtileri ortaya çıkar" dedi.

Sigarayı asrın vebası olarak değerlendiren Işık, sigaranın zararlarının üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğine dikkat çekerek, "Yasaklanmış da olsa sigara reklamlarında genellikle sigara içenin yüzünde rahat, mutlu bir ifade vardır. Bedensel gevşekliğin anlamı olarak rahatça oturmuş ya da uzanmış, ayak ayak üstüne atmış, çoğunlukla bir içki kadehi de duruma eşlik etmektedir. Aynı şekilde yemek üstüne bir sigara yakmak, kahve ya da çayla içilen sigaranın verdiği keyif durumları artık toplumda normal karşılanan ve kabul edilir bir davranış olmuştur.

Buna karşılık karikatürlerde, TV oyunlarında gördüğümüz gibi, doğum odasının kapısında bekleyen babanın ayakları dibinde birikmiş izmaritler, kumar oynayanların çevresini sarmış yoğun duman, birbirine eklenen ve fosur-fosur tüttürülen sigaralar da telaş, kaygı ve gerginlik gibi ruhsal durumları simgeler. Sigaranın etkili maddesi olan nikotin, sinir sistemi üzerinde uyarıcı ve baskısı bir etkiye sahiptir. Önce gerginlikleri ve kaygıyı geçici azaltma girişimi ile başlayan sigara, kısa bir sürede ruhsal alışkanlığa dönüşür. Bu sığınağın ölümcül bir nitelik taşıdığı bilinmez veya önemsenmez. Oysa, bir tek sigara ile damar yoluyla verilen 1 MGK nikotine eşdeğer miktarda nikotin alınmış olur. 60 MGK nikotinin damar yoluyla verilmesinden birkaç dakika sonra insan nikotin zehirlenmesinden ölür. Uzun süreli kullanımda sigaranın merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri çoğalır. Kesildiğinde kaygı, sıkıntı ve gerginlik artar; ruhsal güç azalır; yorgunluk, bitkinlik,
iştahsızlık gibi belirtiler görülür diye konuştu.

Işık ayrıca, sigaranın zararları konusunda yapılan araştırmalardan çıkan sonuçları şöyle özetledi: "Başta akciğer kanseri olmak üzere, dil, solunum yolları, gırtlak, pankreas, idrar torbası, böbrek kanserlerinin gelişmesinde en önemli etken sigaradır. Gebelik sırasında sigara içen annelerde, düşük, erken doğum, doğum sonrası ölüm ve sakatlık oranı yüksektir. Annesi ya da babası sigara içen veya bulundukları yerde sigara içilen küçük çocukların soğuk algınlığı, nezle, öksürük, solunum yolları hastalıklarına karşı dirençleri düşer, sık ve kolay hastalanırlar. Sigara içen gençlerin okul başarısı, içmeyenlere oranla daha düşüktür. Dikkat toplama yetenekleri ve kas güçleri daha zayıftır. Gençlik çağında sigaraya başlayan ve uzun süre içenlerin göğüs çevresi iyi gelişmez, dar kalır. Bu nedenle yeterli solunum yapılmaz. Sigara,çeşitli solunum yolları hastalıklarına zemin hazırlar ve kalp-damar hastalıklarında da önemli bir etken olarak görev yapar. Ülkemizde sigara tüketiminin, nüfus oranımıza oranla daha büyük bir hızla yükseldiği, sigara içenlerin yaş ortalamasının gittikçe düştüğü gözlenmektedir. Gençler, özdeşleşme döneminde büyüklere benzemek onlar gibi davranmak eğilimi ile sigara içerler. Arkadaşları arasında üstünlük kurma, kendisini ıspatlama, kabul ettirme gibi onlara doyum sağlayan özentilerin, kendilerine neye mal olacağının bilincinde değillerdir. Yapılan araştırmalar, sigaraya yönelimi olanların kişilik yapılarında dengesizlik, kısa yoldan hazza ulaşma, gerçeklerden kaçma, otoriteye karşı çıkma, başkalarına benzeme gibi karmaşık özelliklerinin bulunduğunu göstermiştir."

''MADDE BAĞIMLILIĞINA GİDEN YOLDA İKİ TEMEL ZARARLI ALIŞKANLIK: SİGARA VE ALKOLDÜR''

Madde bağımlılığına giden iki yolun bulunduğunu ve bunların sigara ve alkol olduğunu kaydeden RAM Müdürü Abdulkerim Işık, uyarılarını şu sözlerle sürdürdü: "Sigaraya karşı savaş, toplumun temel ve en küçük birimi olan ailede başlatılmalı ve sürdürülmelidir. Bilindiği gibi çocuklar sözlerden çok davranışlardan etkilenirler. Çocuğa bir yandan sigaranın zararlarının zararlarından söz etmek, öte yandan sigara içmek çelişkili bir davranıştır. Büyüklerin çocukların yanında sigara içmeye özen göstermeleri çok önemlidir. Çocuk gençlik çağına yaklaştıkça, onunla yüz yüze, açık-seçik konuşmalı, basmakalıp öğütler ve yasaklardan sakınmalıdır. Ailede ve okulda baskıcı yöntemlerle gençlerin sigaraya karşı korunmasında başarı sağlanamadığı bilinen bir gerçektir. Bu tür yaklaşımlar gençte tepki oluşturur, yasaklanan her şeyi yapmak ve büyüklerini karşı çıkmak eğilimine kapılmasına neden olur. İnandırıcı, aydınlatıcı, eğitici yöntemlerin daha etkili olduğu kuşkusuzdur.

 Bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı kuşaklar yetiştirmenin maddi ve moral şartlarını oluşturma daha da önemlidir. Dini inançlarımız ve törel değerlerimiz, insana ve topluma yönelik zararlı etkileri olan ve olabilecek tüm konulara bakış açısı, gayet yapıcı desteğe sahip ve temel çözüm önerilerini kapsamaktadi güç azalır; yorgunluk, bitır. Bu inanç ve törel değerler desteklenmeli ve güçlendirilmelidir. Çocuğun ve gencin boş zamanlarını olumlu ve etkin bir biçimde değerlendirilmesi için beden eğitimi, spor, sanat ve kültür kurumlarının yaygınlaştırılması, faaliyetlerinin arttırılması gerekmektedir. Sigaraya karşı toplum ve devletçe alınacak önlemler arasında, sigarayı yasal iklimin artık normal bir nesne saymaması, sigara fiyatlarının sigaraya özendirmeyecek kadar yüksek tutulması, katran ve nikotini düşük sigara üretilmesi, sigara reklamlarının yapılması, kapalı mekanlar ve toplu taşıma araçlarında, kültürel toplantılarda sigara içilmesinin yasaklanması ve en önemlisi kitle iletişim araçları yoluyla sigaranın zararları
konusunda aydınlatıcı çalışmaların yapılmasıdır.

Öteki bağımlılıklarda olduğu gibi sigara alışkanlığından kurtulmak da bir irade sorunudur. Sigara alışkanlığından kurtulma ancak ve ancak bu konuda kesin ve içten karar almak ve uygulamak mümkündür. Aldığı kararı uygulayabilme gücü olduğunu kendisine ve çevresine ispatlamak insana büyük bir doyum sağlayacak ve özgüveni arttıracaktır."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 17
Bu Ay : 7163
Toplam : 7163

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom