Malatya aile hekimliğine geçiyor

Malatya 31 Mayıs Pazartesi günü itibariyle hekim yeri belli olacak. Birçok doktorun aile hekimliğine geçmesi bekleniyor

Malatya aile hekimliğine geçiyor Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, aile hekimliğinin anlatıldığı toplantıda sağlık çalışanlarını uyararak, "Eğer hekim arkadaşlarımız, inanın fındık tanesi kadar marifet gösterirseler, karpuz kadar iltifat göreceklerinden kesinlikle eminim" dedi.

Belediye Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda, Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı doktor, hemşire, ebe ve yardımcı sağlık personeline Malatya'da Temmuz ayında geçilecek olan Aile Hekimliği hakkında seminer verildi.

Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, "Bu sistemden en çok memnun olan insanlar, sağlık hizmeti alan vatandaşlarımızdır. Gerçekten ciddi anlamda memnunlar. Yani vatandaş artık kendisini bir hasta olarak değil, oraya gittiği zaman bir insan olarak karşılandığını, sağlık problemlerini daha iyi dinlenildiğini, sonuca rahat ulaşıldığını, hakkını ve hukukunun çok iyi korunduğunu bilmekte. 31 Mayıs Pazartesi günü itibariyle hekim arkadaşlarımızın yeri belli olacak. Kuralar çekilmiş olacak.

Malatya da 203 bölgemiz var. Her hekime yaklaşık 3 bin 500 kişilik bir nüfus taksim ettik. Bunların hepsinin hazırlıklarını yaptık. Hekimlere kendi bölgelerinin nüfusları bir CD içinde teslim edilecek. Bütün iletişim adres bilgilere bu CD içinde olacak" dedi.

Zengin şunları söyledi, "Eğer başarılı bir iletişim kurar isek, onlarda hekim arkadaşlarımızı takdir edeceklerdir. Eğer hekim arkadaşlarımız, inanın fındık tanesi kadar marifet göster iseler, karpuz kadar iltifat göreceklerinden kesinlikle eminim" dedi.

Elazığ'da görevli Aile Hekimi Dr. Kenan Taştan katılımcılara seminer vererek, "Aile Hekimliğinde farklı olan Neler var? " diyerek şunları söyledi, " Gereksiz tahlil ve tetkiklerin önlenmesi. Maaşların daha tatminkar olması. Mesleki tatminin daha iyi olması, çalışılan kurumun ve işin sahiplenilmesi. Gereksiz ilaç tüketiminin azaltılması. Poliklinik hizmetleri haricindeki işlere de hekimin ortak olması.ve Mesai kavramının tam olarak uygulanması."

Dr. Taştan, ev ziyaretleri hakkında da bilgi vererek, "Aile hekimi ilk defa uygulamaya geçilen bölgelerde ev ziyareti ile kendisine bağlı kişilerin sağlık durumlarının tespitini yapar. Yapılan gezici sağlık hizmetleri mesai saatlerinden sayılır. Aile hekiminin ev ziyaretlerini 12 ay içinde tamamlaması gereklidir" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom