Malatyada Engelliler Haftası

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun, "Engelli memur alımlarını 7 yıla yaymanın bir aldatmaca anlamına geleceğini hatırlatıyoruz" dedi.

Malatyada Engelliler Haftası Malatya Yaşam-Sağlık

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun, "Engelli memur alımlarını 7 yıla yaymanın bir aldatmaca anlamına geleceğini hatırlatıyoruz" dedi.

Engelliler Haftası nedeniyle açıklama yapan TSD Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun,
"Yasa değişiklikleri, Kanun Hükmünde Kararnameler, Bakanlar Kurulu kararları, fiziki çevre sorunlarını çözmeye yetmemiştir. Daha kötüsü, hukuka bizzat devlet kurumları ve belediyeler uymamaktadır.

Engelliler kendilerini kuşatan engelleri aşamaz; eğitim, sağlık, çalışma gibi en önemli ihtiyaçlarına, haklarına ulaşamaz durumdadır"ifadelerini kullandı.

"2010 Bütçesinde yapılan son düzenleme, engellilerin memur olarak istihdam edileceği beklentilerini artırmıştır. Yıllardır boş tutulan 39 bine yakın kadronun dolacağı umudu yayılmıştır. Ancak kurum ve kuruluşlardan yapılan duyurular ve istenilen koşullar bu umutları kıracak kısıtlamalar taşımaktadır.

Bunların ilk başında yüksek öğrenim görme koşulu gelmektedir. Engellilerin yalnızca yüzde 2'si yüksekokul bitirebilmektedir. İlköğretim, ortaöğretim mezunu olan işsiz engellilerin ne olacağı belirsiz bırakılmıştır. Bu yolla engelli memur istihdam edilmesinin maddi koşulları kalmamaktadır. Çeşitli kanallarla edinilen bazı duyumlar bütün engelli memurları ve memur adaylarını tedirgin etmektedir"diyen Koyun, açıklamasını özetle şöyle sürdürdü:

"657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda yapılması planlanan değişikliklerin; Engellilerin istihdam kotasında Bakanlar Kurulu'na yüzde 5'i aşmamak üzere değişiklik yetkisi verilmesi, Sözleşmeli personel uygulamasının yaygınlaştırılarak iş güvencesinin kalkması, Engelli memurların mesleklerini yapmaları için gerekli araç ve gereçlerin kurumlarınca karşılanması kuralının kısıtlanması gibi birçok ciddi hak kaybını getireceği endişesi doğurmaktadır.Yine aynı düzenlemelerle, uzun yıllardır boş tutulan kadroların doldurulması işleminin 7 yıla yayılmasının planlandığı bilgisi edinilmektedir. Bütün bu bilgilerin doğru olmadığına inanmak istiyoruz. Hem 2010 bütçesinin ayarlandığını söyleyip, ardından engelli memur alımlarını 7 yıla yaymanın bir aldatmaca anlamına geleceğini hatırlatıyoruz."

Koyun, engelliler olarak taleplerini de özetle şöyle dile getirdi: "Engelli aylıklarının artırılmasını, Hak kaybı meydana getiren sağlık kurulu raporları yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesini, Sağlıkta alınan katkı paylarının kaldırılmasını, Fiziki çevre ve toplu ulaşım araç ve sistemlerinin derhal engellilere uyumlu hale getirilmesini, Kamudan başlayarak engelli istihdamının artırılmasını ve iş güvencesinin sağlanmasını talep ediyoruz."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 65
Bu Ay : 16201
Toplam : 16201

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom