Kalp Deliği 30 Dakikada Kapatılıyor

Malatya'da kalp deliği ameliyatsız olarak 30 dakikada kapatılıyor.

Kalp Deliği 30 Dakikada Kapatılıyor Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya'da kalp deliği ameliyatsız olarak 30 dakikada kapatılıyor.

Malatya Özel Gözde Hastanesi bünyesinde oluşturulan özel bir bölüm ile kalbi delik olan hastalar, ameliyat edilmeden yaklaşık 30 dakikada sağlıklarına kavuşuyor. Sadece bir gece hastanede kalan hastalar, bir gün içerisinde ise günlük yaşamlarına dönebiliyor. Kalp deliği operasyonu için oluşturulan özel bir ekip ve donanım Malatya'dan şehir dışına hasta göndermemekte kararlı olduklarını belirtiyor.

Konuyla ilgili bilgiler veren Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasan Turhan, "Doğuştan kalbi delik olan ve yetişkin olana kadar çok fazla şikayet oluşmayan hastalarda, kalbindeki deliği ameliyatsız, kısa sürede kasıktan girerek deliği kapatıyoruz. Bu işlem yaklaşık 30 dakika sürüyor. Bu işlemi bölgemizde, özel hastanede ilk defa yapacağız" dedi.

Turhan, şehir dışına hasta göndermemekte kararlı olduklarını kaydederek, "Gözde Sağlık Grubu'nun özellikle kardiyoloji kalp-damar cerrahisi konusunda bölgede iyi yatırımlar yapıyor. Bunun da ilk adımı olarak hastanede kardiyoloji kalp-damar cerrahisi ekibini daha deneyimli ekip ve her konuda hastaya hizmet verebilecek, hastaları şehir dışına göndermeyecek bir yapı oluşturuldu" diye konuştu.
Ameliyatsız kalp deliği operasyonu hakkında da bilgiler aktaran Turhan, "Ameliyatsız kalpteki deliği kapatma işlemi; kalpteki deliğin iki çeşit tedavi yöntemi var. Ya açık kalp ameliyatıyla o bölgenin yamalanması gerekiyor. Ya da 15 yıldır var olan ama ülkemizde yakın dönemde yaygınlaşmaya başlayan kalpteki deliği ameliyatsız olarak, üretilen özel bir cihazla kapatılması yöntemi kullanılıyor. Bu işlem sırasında hastayı bir miktar uyutuyoruz. Arkasından da hastanın kasık bölgesinden damarına girerek, özel cihazlarla kalbe ulaşıp, kalpteki delik olan bölgeye, tamamen o bölge için dizayn edilen cihazla o bölgeyi tamamen kapatıyoruz. Kapatma işlemi sonrası hasta sadece bir akşam burada misafir oluyor. Bir gün sonra tamamen günlük yaşantısına dönebiliyor. Bu işlemin ameliyata olan üstünlüğü ise, hasta çok erken günlük yaşantısına dönebiliyor. Hasta, böyle basit bir işlem için açık kalp ameliyatı olmak zorunda kalmıyor" dedi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 9
Bu Ay : 7646
Toplam : 7646

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom