Tarım İl Müdürlüğü'nden bilgilendirme toplantısı

Malatya Tarım İl Müdürlüğü, "Kayısı Ağaçları'nda Çiçeklenme Döneminde Meydana Gelen Don Afetleri" konulu bilgilendirme toplantısı yaptı.

Tarım İl Müdürlüğü'nden bilgilendirme toplantısı Malatya Haber

Malatya Tarım İl Müdürlüğü, "Kayısı Ağaçları'nda Çiçeklenme Döneminde Meydana Gelen Don Afetleri" konulu bilgilendirme toplantısı yaptı.

İl Genel Meclisi Salonu'nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında köy ve mahalle muhtarlarına detaylı bilgiler verildi.

Bilgilendirme toplantısında bir konuşma yapan Malatya Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, "Meteorolojiden gelen don uyarı üzerine biz gerekli duyurularımızı yaptık. Don olayından korunmak için ne tür tedbirlerin alınması gerektiğiyle ilgili gerekli uyarıları yapmıştık. Daha sonrada beklendiği gibi 16-20 Mart tarihleri arasında çeşitli zaman dilimlerinde don olayları yaşandı. Bu nedenle de erken çiçek açan kayısıların çiçekleri zarar gördü. Her gün mühendis arkadaşlarımızla birlikte zararı tespit ediyorduk.

Daha sonrada Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ve TARSİM yetkilileriyle beraber konuyu değerlendirip, bakanlığımıza ve Sayın Valimize sunduk. Durumu bildirdik. Bakanlığımız da yerinde inceleme yapmak üzere Malatya'ya bir heyet gönderdi. Sabahtan akşama kadar gerekli tespitler yapıldı ve nihai raporumuzu hazırladık" dedi.

Muhtarların köyleriyle ilgili zarar tespitlerini belirlemek amacıyla form dağıttıklarını kaydeden Zabun, "Son durum itibariyle bakanlığımız zararların karşılanmasına yönelik bir taslak oluşturuldu. Bu taslak Sayın Bakanımıza sunuldu ve Bakanımız çalışıyorlar. En kısa zamanda konu Sayın Başbakanımıza sunulacak ve Sayın Başbakanımızın talimatları sonrası da çiftçilerimizi memnun edecek güzel kararların çıkacağını ümit ediyorum. Bu toplantı da dağıttığımız formları esas alacağız. Bu yönden de siz muhtarlarımıza büyük görevler düşüyor" diye konuştu.

Daha sonra bir konuşma yapan Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş ise, Malatya'da kayısı çiçeklerinde yaşanan don olayı sonrası kamuoyunun özverili bir şekilde konuya eğildiğini kaydederek, "Herkes Malatya'da don olayını gördü. Herkes yaşanan zararı biliyor. Malatya ekmeğini kaybetmiştir. Sayın Milletvekillerimiz konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Hasar tespitlerinin en iyi şekilde yapılabilmesi için muhtarlarımıza da büyük görevler düşüyor" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından muhtarlara Kayısı Ağaçları'nda Çiçeklenme Döneminde Meydana Gelen Don Afetleri" konusunda sunum yapıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 95
Bu Ay : 1663
Toplam : 1663

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom