Toplum ve Kültür konferansı

Adıyaman Üniversitesi'nde düzenlenen 'Toplum ve Kültür' konulu konferansa katılmak üzere kente gelen İstanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, Adıyaman Sanayici ve Genç İş Adamları Derneği (ASGİAD) tarafından düzenlen

Toplum ve Kültür konferansı Malatya Kültür-Sanat

Adıyaman Üniversitesi'nde düzenlenen 'Toplum ve Kültür' konulu konferansa katılmak üzere kente gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, Adıyaman Sanayici ve Genç İş Adamları Derneği (ASGİAD) tarafından düzenlenen programda da 'Kültür'ün Gücü' konusunu ele aldı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası konferans salonunda düzenlenen konferansa Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, kurum müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Programda konuşmacı olarak yer alan İBB Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan, kültürün gücüne değindi. Kültür çeşitlerini tek tek sıralayan Bayhan, yalnızca ekonomisi güçlü olan bir ülkenin dünyanın en güçlü ülkesi olamayacağına, bunun kültürel güç ile desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.Kültür turizmine örnek olarak Adıyaman'ı gösteren Bayhan, "Adıyaman 22 değişik kültüre merkezlik etmiş medeniyetler kavşağıdır. Dünyanın en büyük 4. barajı olan Atatürk Barajı Adıyaman il sınırları içerisindedir. Dünyanın 8. harikası olan Nemrut Dağı ve yine kabri bilinen iki sahabeden birinin kabri Adıyaman'dadır. Adıyaman'da bu kültürel değerlere önem verilmesi gerek" dedi.

Sokakların bile açık hava müzesi yapılabileceğine ifade eden Bayhan, kentsel dönüşümün artılarını dile getirdi. Bayhan, "Bizim ülkemizde katlı, tek odalı evler yapılıyor. Bu bizim kültürümüzde yok. Buna önlem olarak kentsel dönüşümler yapılıyor. Kentsel dönüşümler kültürel gelişmeklerde de önemli" diye konuştu.

Turizmde gelişmelerin sağlandığını ifade eden Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, "Globalleşen dünyada, bacasız fabrika dediğimiz turizm sektörünün tahmini bütçesi 500 milyar dolardır. Bu paydan alabilmek için milletler çeşitli politikalar düzenlemekte ve projeler hazırlanmakta. Eskiden turizm denince akla deniz ve kum akla gelmekteydi ama şimdi tarih, kültür, sağlık ve inanç turizmi de çoğalmaya başladı. Herkes kendi kültürünü pazarlamak için gayret sarf etmekteler. Toplulukları ayakta tutan, milletleri millet eden onun has kendi özellikleridir. Bunlar örf, adet, folkloru ve kültürüdür. Her kültür, bağrından çıkmış olduğu toplumun kendi malıdır. Ama medeniyetler ise insanlığın ortak malıdır. Medeniyetlere en büyük kaynak kültürlerdir. Kültürler medeniyetleri meydana getirir. Kültürlerin kaynaşması yeni yeni medeniyetlerin oluşmasını sağlar. Böyle önemli bir konuda bir konferans düzenleyen Adıyaman Sanayici Genç İşadamları Derneği Başkanına ve yönetim kuruluna, değerli bilgilerini bizlerle paylaşan
hemşerimiz Nevzat Bayhan'a teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Osmanlı dönemindeki güçlü, söz sahibi yapısına döndüğünü belirten ASGİAD Başkanı Fatih Bilgiç ise şöyle konuştu:
"Yüzyıllarca dünyaya hükmetmiş, dünyaya hoşgörüyü, sevgiyi, saygıyı göstermiş bir milletin evlatları olarak zannediyorum bir iki asırlık suskunluğumuz, bir iki asırlık geri kalmışlığımız hepimizin zoruna gidiyordur. Bizler arzu ediyoruz ki milletimiz tekrardan dünyada söz sahibi olsun, dünyada marka değeri taşısın ve sahip olduğu değerlerle dünyaya saygıyı, sevgiyi ve barışı götürsün. Cenab-ı Allah'a binlerce defa şükürler olsun ki sizlerde müşahede ediyorsunuz ve gönüllerimizde aynı duyguyu paylaşıyoruz. Son kaç yıldan beri ülkemiz tekrardan ayağa kalkmakta, ülkemiz tekrardan bir marka olmakta ve dünyadaki problemlerin çözümünde söz sahibi olmaya başlamıştır. İlimizde son yıllara nazaran kıpırdamaya başlamış, batıyla doğu arasında ne tam anlamıyla batılı olmuş, ne tam anlamıyla doğulu olmuş.

İlimiz son yıllarda kabuğunu kırmaya başlamış, kendine has değerleriyle hak ettiği noktalara gelme durumunda işte hepimize düşen bir vazife var. Bizler ve sizler ülkemiz için, ilimiz için birer katma değer meydana getirme mükellefi ve sorumluluğu içerisindeyiz. Bizler Adıyaman Sanayici ve Genç İşadamları Derneği olarak arzu ediyoruz ki ilimiz için ufuk açıcı, ilimiz insanı açısından yol gösterici birtakım projelere etkinliklere imza atalım. Bunlar içinde kendimize iki hedef belirlemiş durumdayız.

Bu kapsamda sizleri farklı yerlere götürüp kendi vizyon ve ufkumuza bir şeyler katmak. İkinci olarak da ülkemizin nadir yetiştirmiş olduğu nadir insanları buraya davet edip onların bilgi ve birikimlerinden istifade etmek. Bu vesileyle ilimizin yetiştirdiği ender insanlardan, değerli büyüğümüz Nevzat Bayhan'ı davetimizi kırmayıp bizlerle birlikte oldular. Kendisine şahsım, derneğimiz ve ilimiz adına teşekkür ediyorum."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 1024
Bu Ay : 16072
Toplam : 16072

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom