Kayısı Malatyalıların ortak malıdır

TBMM İdare Amiri Ak Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, “Malatya’dan kayısıyı, kayısıdan Malatya’yı çıkartmamız mümkün değil. İkisi bir bütün ve bu gerçekten yola çıkarak kayısının kazanımlarına süreklilik kazandırmaya çalışıyoruz&

Kayısı Malatyalıların ortak malıdır Malatya Siyaset

TBMM İdare Amiri Ak Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz’ü Ankara’da makamında ziyaret ederek çalışmalarını yerinde izleme imkânı bulduk. Malatya’dan ve Türkiye’nin değişik vilayetlerinde yaşayan onlarca hemşerilerimizin yoğun ilgiyle ziyaret ettikleri Milletvekili Öz’ün makamı hınca hınç Malatyalılarla dolup taşması bizi de memnun etti. Biz de Malatyalıların merak ettiği soruları T.B.M.M’ de Sayın Ömer Faruk Öz’e sorduk.  Sayın Öz’ün tüm sorularımıza içtenlikle cevap verdiği için teşekkür ederiz. Söyleşimiz iki bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm yerel sorulardan oluşmaktadır. 2. Bölüm ise, Ak Parti ve hükümete dair sorulardır. Bağımsız gazetecilik anlayışla yaptığımız söyleşiyi beğenerek okumanız dileğiyle.

 
Mümtaz Toy: Sayın Öz, Malatya’nın Büyükşehir olması için T.B.M.M de bir çalışmanız var mı?
 
Ömer Faruk Öz: Büyükşehir olmak için öne sürülen 500 bin nüfusun biraz aşağısında Malatya şehir merkezinin nüfusu. Bu nedenle Yeşilyurt, Battalgazi, Akçadağ ve gerekirse Kale ve Yazıhan ilçelerinin merkeze bağlanarak Büyükşehir için şart koşulan 500 yüz bin nüfusunu yakalayarak, Malatya’nın Büyükşehir statüsünde iller arasında olmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Malatya’nın gelişmesi, kalkınması yolunda engel teşkil eden sorun ve problemleri bir bir ortadan kaldırarak şehrimizin daha yaşanabilir bir kent olacağına inanıyoruz. Malatya tarihsel ve kültürel anlamda bir mirastır ve biz bu mirası bizden sonraki kuşaklara arzu edilen şekliyle aktarmak niyetindeyiz. Önemli olan sorunlara eyyamcı ve popülist çözümler bulmak yerine kalıcı çözümler üretmektir. Malatya’nın Büyükşehir olması da kalıcı çözümlerin en önemlisidir. Malatya’da bu doğrultuda etkili bir kamuoyu oluştu. Bizde Milletvekilleri olarak bu kamuoyunun hassasiyetleri doğrultusunda Meclis çatısı altında çalışma tempomuzu her geçen gün artırarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.
 
Mümtaz Toy: Son yıllarda Malatya- Adıyaman arasında bir Nemrut polemiği başladı. Nemrut iki il arasında paylaşılmıyor mu? Yoksa Nemrut Milli Parkı  iki şehir arasında tam anlaşılan bir kavram olmaktan çıktı mı?
 
Ömer Faruk Öz: Öncelikle Nemrut Milli parkının Malatya – Adıyaman turizmi için önemli olduğu kadar Türk Turizmi içinde mühim bir kilometre taşı olduğu unutulmamalıdır.  Ancak üzülerek belirtmeliyiz ki Adıyaman kanadı sanki Nemrut Milli Parkının harita üzerinde ki hakkıyla yetinmeyi şiar edinmiştir. Bilindiği gibi 1950 yılına kadar Malatya’ya bağlı olan Adıyaman müstakil bir vilayet olunca Mahkeme kararıyla Nemrut Milli Parkını da sınırlarına tescil ettirmiştir. Bizim ve hiçbir Malatyalının bu hukuki duruma itirazı yok. Bizim Nemrut Milli Parkıyla ilgili itirazımız değil aksine ulaşım ve tesisler yaparak Nemrut Milli Parkına yakışır bir atmosfer oluşturma çabamız var. Bununla ilgili kamuoyunun yakından takip ve takdir ettiği çalışmaları nedense Adıyaman kamuoyunda tepkiyle karşılanmakta. Biz bu gelişmeleri Adıyaman kamuoyuna yakıştırmadığımızı belirtmeliyiz. Zira Nemrut Parkının çıkmaz sokak olması turizm açısından kabul edilir bir realite değildir. Turistleri bir takım saplantılara alet etmek kimsenin haddi değildir. Malatya’dan Nemrut Milli Parkını ziyarete giden turist oradan Adıyaman’a rahatça gidebilmeli, aynı şekilde Adıyaman üzerinden Nemrut Milli parkına giden turistte aynı rahatlıkta Malatya’ya gelebilmeli. Biz bunun için somut çalışmalar yapıyoruz. Malatya, Pütürge ve Doğanyol ilçelerini birbirine bağlayan Kubbe Dağı yolunda rehabilite yol yapım çalışmalarının tamamlanması ve il özel idaresinin sorumluluk alanında bulunan ve Pütürge ilçesi Tepehan beldesinden Nemrut Dağı'na giden yolun uygun standartlara getirilmesiyle ulaşımın kolaylaşacağı ortadır.2010 yılı içerisinde Pazarcık-Tepehan yolunun 9 kilometresinin bitirilmesini amaçladıklarına geri kalan işlemlerin ise 2011 yılında tamamlanarak, yolun trafiğe açılmasını planlıyoruz. Nemrut Milli Parkı hem Malatya hem de Adıyaman ekonomisi için ciddi gelir kaynağı olacağına inanıyorum.
 
Mümtaz TOY: Malatya kayısının başkenti olarak markalaştı. Binlerce insanımız için kayısı tek geçim kaynağı. Bu konuda kayısı üreticileri kayısının istikrarlı bir politikaya kavuşmasını talep ediyorlar. Çalışmalarınız hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?
 
Ömer Faruk Öz: Malatya’dan kayısıyı, kayısıdan Malatya’yı çıkartmamız mümkün değil. İkisi bir bütün ve bu gerçekten yola çıkarak kayısının kazanımlarına süreklilik kazandırmaya çalışıyoruz. Kayısının sigorta kapsamında olmasının farkını kayısı üreticileri çok iyi anladı. İklim şartlarından doğan zararları sigorta aracılığıyla telafi edildi. Bunun dışında kayısının pazarlama ve piyasa sunumundan doğan problemler var ki bunlarla ilgili de Ak Parti iktidarlığı dönemlerinde önemli merhalelerden geçildi. Yaş kayısının iç pazarda tüketilmesini sağlayacak birçok adım paralel olarak atıldı. Ayrıca kayısı çeşidinde ve bilimsel çalışmalarda başladı. Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkezimiz ile iş birliğiyle çalışmalarda bulunan Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfımız son yıllarda deneme üretimi yapılan erkenci ve geç olgunlaşan kayısı çeşitlerimiz üzerinde araştırmalar ve ıslah çalışmaları yürütmektedir. Bu çalışmaların tamamı bittiğinde hakikaten Kayısı üreticilerimiz ve ilimizin ekonomisi için önemli bir mesafe katledilmiş olacaktır. Ancak Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfımızın ve derneklerimizin, üretici birliklerimizin yaptığı çalışmalar kayısımızın dünya pazarında hak ettiği yeri bulması için yeterli değildir. Bunun yanı sıra İlimizin kuru kayısısının mevcut Pazar sorununun çözümü için tanıtım ve özendirme çalışmaları yapılmalıdır. Verim ve kalite düşüklüğünün ortadan kaldırılması için yeni kurulacak bahçelerde kullanılacak kayısı fidanlarında sertifikalı olma şartı aranmalıdır. Kayısı ticaretiyle uğraşan tüccarlarımızın, esnaflarımızın düşük kükürtlü kayısıları satın alma konusundaki tavırlarını netleştirmesi ve bunu da açıkça ilan etmeleri ihracatta yaşadığımız kükürt sorununun çözümü için oldukça önemlidir. Kuru kayısımızın hammadde şeklinde satışı yerine, kayısımızdan yeni ihraç ürünleri geliştirilmesi konserve, dondurulmuş kayısı, çocuk maması, ilaç, kozmetik alanında ve yurt içi yurt dışına yaş kayısının daha fazla miktarda satılması için çalışmalar yapmak gibi ve ürün çeşitlendirilmesine ağırlık verilmesi de arz ve talep dengesinde önem arz etmektedir.
 Kayısı Malatyalıların ortak malıdır. Ancak hepimizin elbirliği ederek hak ettiği yere ulaşacağına düşünüyorum.
 
Mümtaz TOY: Malatya’nın sorunlarının başında işsizlik geliyor. Her geçen gün tırmanışa geçen işsizlikle mücadele de çalışmalarınızı anlatır mısınız?
 
Ömer Faruk Öz: TUİK verilerine göre Malatya’da ki işsizlik, Türkiye ortalamasıyla aynı. Maalesef bu rakamlar da aslında arzu edilen sayının üstünde. Geçtiğimiz sene sanayileşmiş ülkelerde başlayan ekonomik kriz, ülkemizde dolayısıyla şehrimizde işsizlik olarak yansıdı. Malatya sanayisini üretken ve istihdama yönelik adımları atması için bir dizi tedbir ve teşvikleri hükümet olarak uygulamaya koyduk. Ayrıca 1. ve 2 Organize bölgesinde yüzde 50 arsa tahsisini artırarak sekiz milyon metre kare olan alanı, 12 milyon metre kareye çıkartarak sanayicilerimizin emrine terk ettik. Bu uygulamayla birlikte Malatya’nın teşvik kapsamını alabildiğine genişleterek, 4. bölge teşvik alanına taşıdık. Malatya sanayiciler için en avantajlı şehirlerden. İşsizliğin Malatya’da kalıcı bir durum olacağına ihtimal vermiyorum. Yakın bir zamanda Malatya sanayisinin patlama yapacağını düşünüyorum.
 
Mümtaz TOY: Sayın ÖZ, İş Geliştirme Merkezlerinin birisinin de Malatya’da kurulacağı müjdesini verdiniz. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyim?
 
İş geliştirme merkezleri AB ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından finanse edilmektedir. AB Komisyonu 20 milyon Euro destek vererek Türkiye’de kurulacak 12 il içerisinde Malatya ilimizin yer alması İlimizin ekonomik kalkınması için önem arz etmektedir. Projenin amacı temel olarak, Türkiye'de KOBİ'lerin iş geliştirme merkezi aracılığıyla özellikle rekabet seviyelerinin ve uluslararası piyasalarda aktivitelerinin arttırılması konusunda desteklenmesidir. İş geliştirme merkezleri bu amaç doğrultusunda KOBİ'lere yönetim danışmanlığı, bilgilendirme ve eğitim hizmetlerini sunmak üzere tasarlanmıştır. Proje süresince KOBİ'lerin ihtiyaçları ağırlıklı olarak talep gören hizmet niteliği ve piyasa analizleri gibi çalışmalar sonucunda edinilecek fikirler ışığında KOBİ'lere yönelik yerel veya merkezi politikaların oluşturulmasına yardımcı olmak da projenin hedefleri arasındadır dedi. İlimiz ekonomisine önemli katkılar sunacağına inandığım bu proje eğitim ve danışmanlık alanlarında geniş bir yelpazede hizmet verirse bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sunacaktır. Yabancı ve yerli uzmanların destek olacağı bu merkezin ve burada yapılacak projelerin Malatya ilimize ve Malatya’lı hemşehrilerime hayırlı olmasını temenni ediyorum.
 
Mümtaz Toy: Sayın ÖZ, KOBİ’yi kapsayan teşvik uygulamalarını ve Doğu Anadolu Projesi'nin (DAP) eylem planına dönüştürmeye yönelik çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Malatya'da KOBİ olarak tanımlanan işletmeler il ekonomisinde dinamik rol üstlenmekte olup, İlimizde bu yılın ilk 2 ayında yatırım teşvik belgesi alan KOBİ sayısı bölge toplamının yüzde 25'ini oluşturarak ilk sırada yer almıştır. 100 bin işletmeye 2,5 milyar TL kaynak sağlayacak KOBİ Destek Kredisi kapsamında Malatya'da yaklaşık bin 300 KOBİ faydalandı. İşletmeler 32 milyon TL'lik krediyi kullanmaya başladı. İlimizde 7 yıl içerisinde 2 bin 300 işletmeye KOBİ destek kredisinden 130 milyon 455 bin kredi kullandırıldı. Ülke genelinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve İdaresi (KOSGEB) tarafından 53 milyon 191 bin 73 TL faiz bedeli ödendi. Ayrıca 37 bin 279 adet işletmenin de kredisi kullanıma hazır. KOBİ kredi destekleri uygulamalarımızda Malatya'daki bankalarla yoğun istişarelerde bulunuyoruz. Gerek bankalar açısından, gerekse kamu yararını gözeterek KOSGEB ve hedef kitlesi açısından en uygun koşullarda, tahsisatların yapılmasına gayret gösteriyoruz.
     Geçen yıl Malatya'da 187 KOBİ ve girişimcilere 1 milyon 272 bin hibe ve geri ödemeli KOSGEB desteği verildi ve 81 işletmeye ise 13 milyon 500 bin ABD doları karşılığı 20 milyon 600 bin, İhracat Cansuyu Kredisi desteği sağlandı. Doğu Anadolu Projesi'ni (DAP) eylem planına dönüştürmeye yönelik çalışmalarda devam etmektedir. Bu son istihdam paketi kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan aktarılacak 3 milyar liralık kaynak da DAP ve GAP projeleri kanalıyla bölge yatırımlarına harcanacaktır. Son bir yılda GAP ve DAP için bölgede 1 milyon hektar arazi toplulaştırması yapılmıştır. Bölgedeki sulamanın daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için hükümetimizin hedefinde 1 milyon 60 bin hektar toplulaştırma alanları vardır. Yine DAP kapsamındaki illerde etçi ve kombine ırklarla kurulacak damızlık sığır işletmesi yatırımlarının desteklenmesi de bölgemiz için önem arz etmektedir. Bu destekleme kapsamında bölgede 50 baş hayvanın üzerinde olmak kaydıyla yeni inşaat yatırımları için yüzde 30, hayvan alımı için yüzde 40 ve makine alımında yüzde 40 hibe destek ödemesi yapılacak. Şahsım Ak Parti iktidarının bir milletvekili olarak Malatya ili için bütün gücümüzle, bütün imkânımızla hayvancılığın geliştirilmesi ve tarımın geliştirilmesi ve Malatya’nın kalkınması için var gücümüzle çaba sarf ediyoruz.
 
Mümtaz TOY: Malatya’da kronikleşmiş bir ulaşım sorunu bulunmakta. Bu müzmin soruna karşı nasıl bir çalışma yapıyorsunuz.
 
Ömer Faruk Öz: Malatya geçmişte çarpık kentleşmenin bedelini ulaşımda fazlasıyla ödedi. Ancak iktidarlığımız döneminde Malatya ulaşımında hissedilir iyileşmeler yapıldı. Bundan sonra ise yapılacaklar ise şehrin ulaşımını rahatlatacak uygulamalar olacak Çevre yolu üzerindeki Sanayi Kavşağı tamamlandı. Emeksiz ve Akpınar kavşağı çalışmalarında, ilk yapılan ihale bedeli dolduğu için ikinci bir ihale yapıldı. İkmal ihalesi de yapıldı. Teklifler alındı. Şu anda o teklifler değerlendirmede. İhale kesinleşince firma çalışmalarına başlayacak. İnşallah karayolları yetkililerinin bilgisine göre 2010 Ağustos gibi Emeksiz ve Akpınar kavşağının tamamlanmış olmasını bekliyoruz. Yine istasyon virajı ve Battalgazi kavşağının proje ihalesi yapıldı. Battalgazi’nin 2010 yılı içerisinde yapımına başlanacak. Yine Kuzey Çevre Yolu ile ilgili bir an önce başlanılması için Ulaştırma Bakanı’ndan söz alındı. Valilik ve belediye tarafından o bölgede, o doğrultuda, Kuzey Çevre Yolu’na uygun şekilde imar çalışmalarına başlandı. 2010 yılı içerisinde 55 kilometre uzunluğundaki Malatya’ya yakışır 2. çevre yolunun yapımı için belli bir noktaya geliriz. Malatya’da 2009 yılı içerisinde imza atılan hizmetleri sıralamak gerekirse: “Ulaşımdan başlayacak olursak, Beylerderesi Viyadükü’nün fizik olarak büyük çoğunluğu tamamlanmış, 2010 yılı içerisinde tamamen bitirilecek konuma getirilmiştir. Darende-Malatya arasındaki bölünmüş yollarda eksik ihaleler tamamlanmış, ihaleler tüm hızıyla devam etmiştir. Aynı şekilde 2009 yılında Darende-Malatya arasındaki bölünmüş yol kapsamında bin 560 metre uzunluğundaki tünelin ihalesi yapılmış ve yapım çalışmaları da tüm hızıyla devam etmektedir. Yine aynı şekilde Erkenek Yolu ihalesi yapıldı, çalışmalar devam ediyor. Reşadiye Yolu çalışmaları devam ediyor. Çelikhan ile Yeşilyurt- Adıyaman üzerinde çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar tamamlandığında 185 kilometrelik yol, 111 kilometreye düşecek. 74 kilometre azalmış olacak. Aynı şekilde havaalanı pisti 2009 yılı içerisinde tamamlandı. Daha önce tek pist vardı ve bunun bakıma girmesi gerekiyordu. Yedek pistin ihalesi yapıldı, inşaatı da yapıldı, bitti. Dolayısıyla Malatya Havaalanı ikinci bir piste daha sahip oldu. Diğer pistin bakıma ihtiyacı olduğunda 2. pist devreye girecek. Böylelikle her zaman inişe hazır olacak. Yine aynı şekilde Erhaç Havaalanı yolcu terminali, Malatya’nın ihtiyaçlarına cevap vermiyordu. İhalesi yapıldı, çalışmaları başladı. Bu çalışmalar 2010 yılı ortalarında bitecek. Yolcu terminali yaklaşık 1 misli büyültülmüş olacak. Gelen-giden yolcu bekleme salonları, kafeteryalar, ihtiyaç alanları, her şeyi ile Malatya’ya yakışır bir terminal 2010 yılının ilk yarısında bitirilmiş olacak. Ak Parti iktidarlığında Malatya şantiye oldu. Ancak bardağın boş yanını görmek isteyenler ise her zaman bu yanılgılarında ısrar ederler.
 
Mümtaz TOY: Kentsel dönüşüm kapsamında kalan vatandaşlar mağdur olduklarını ifade ediyorlar. Malatya Milletvekili olarak bu durumda nasıl bir yol izleyeceksiniz?
 
Ömer Faruk Öz: Burada imarlı tapulu, tapulu, tapu tahsisli ve hazine arazisi üzerine yapılmış evler var. Tespitler yapılırken bunlar dikkate alınmamış, sağlıksız tespit yapılmış. Birileri de bu durumdan siyasi açıdan istifade ediyor. Milletvekili olarak biz halkımızın yanındayız. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına göz yumamayız gerekirse proje kapsamında yapılıp Malatya Belediyesine verilecek olan konutların iptal edileceğini, bu konutların da vatandaşa verilmesi yönünde karar alacağız. Kentsel Dönüşümün Malatya için çok önemli olduğunu biliyoruz. Ama her şeyden önce hak sahiplerinin haklarını almaları her şeyden daha önemlidir. Bu konuda ki hassasiyetimizi bu bölgenin insanı çok iyi bilmektedir. Beydağı mahallelerinin bir üyesi de benim. Burada önemli olan hak sahipleridir.

Haber: Mümtaz TOY

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 479
Bu Ay : 2008
Toplam : 2008

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom