Hastaya puan gözüyle bakılıyor

Özdal, Danıştay 10. Dairesinin ''diş tedavisinde sevki zorlaştıran genelgeye'' yönelik durdurma kararıyla ilgili olarak, ''Kamu hastanelerinde yüzlerce hastaya puan gözüyle bakılıyor'' dedi.

Hastaya puan gözüyle bakılıyor Malatya Yaşam-Sağlık

Özdal, Türk insanın her alanda olduğu gibi hizmetin en iyisine layık olduğunu, hükümetlerin bu hizmetleri layıkıyla yerine getirmek zorunda olduğunu ifade etti.

     Birçok hizmeti özele açmayı planlayan hükümetin, bu konudaki katı devletçi politikalarını anlamakta zorluk çektiklerini dile getiren Özdal, şunları kaydetti:
     ''Ülkemizde vatandaşların diş tedavisi, Malatya gibi orta ölçekli şehirlerde 1, büyük ölçekli şehirlerde maksimum 5 ağız diş sağlığı merkezince yapılabiliyor. Globalleşen dünyada devletlerin bir takım sektörlerdeki ağırlığını azaltması ve sağlık sektöründeki reformları dahilinde özel hastaneleri teşvik ettiği bilinmekte. Böyle bir dönemde ağız ve diş sağlığı konusunda sadece kamu hastanelerinin hizmet verici konumunda bulunması oldukça ilginç.''
    
24 bin hekimden sadece 6 bini kamu hastanelerinde çalışmakta
    
     Türkiye'de yaklaşık 24 bin diş hekimi olduğunu dile getiren Özdal, hekimlerden sadece 6 bininin kamu hastanelerinde çalıştığını kaydetti.
     Diş hekimliğinden mezun olanların, tıp fakültesinden mezun olanlar gibi atanmadığını dile getiren Özdal, çoğu gelişmiş ülkede muayenehanecilik ön plandayken, Türkiye'de bunun aksi bir tavır sergilendiğini kaydetti.
     Özdal, şöyle konuştu:
     ''Kamuda verilen hizmetin maliyeti muayenehanelerde verilen hizmetin maliyetinden daha düşük değildir. Muayenehaneler vergi veren ve istihdam yaratan kuruluşlardır. Ancak devletin tekelindeki kamu hastaneleri vergi veren ve istihdam yaratan kuruluş olmaktan uzaktır. Üzerinde müzakere edilebilecek ve anlaşılabilecek bir ücretlendirme politikasıyla devlete vergi veren, istihdam sağlayan hastaneler ayakta tutulabilir. Bunun maliyeti devletin maliyetinden daha az olur.''
     Kamu hastanelerinde hekimlerin, baktıkları hasta sayısınca puanlandırdıklarını belirten Özdal, baktıkları hasta sayısının döner sermayeye yansıdığını dile getirdi.
     Özdal, şöyle devam etti:
     ''Kamu hastanelerinde yüzlerce hasta bakılıyor. Hekimler baktıkları hasta sayısınca puanlandırılıyor. Dolayısıyla kamu hastanelerinde yüzlerce hastaya puan gözüyle bakılıyor. Bir hekimin bir günde bakacağı hasta sayısı 10–12 iken, bu sayı kamu hastanelerinde 80–100 hastaya kadar değişiyor. Ağır çalışma şartları diş hekimlerini ruhen ve bedenen çöküntüye uğratıyor.''
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 76
Bu Ay : 4442
Toplam : 4442

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom