Hibe destekli fidan dağıtıldı

Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında, Darende ilçesinde 40 çiftçiye toplam 8 bin 500 adet fidan dağıtımı yapıldı.

Hibe destekli fidan dağıtıldı Malatya İlçe

Meyve yetiştiriciliğini teşvik etmek maksadıyla yapılan proje ile çiftçilerimizce meyve çeşitleri ile uygulama esasları belirlenerek fidan bedelinin yüzde 50'sinin İl Özel İdare Müdürlüğünce yüzde 50'sinin ise çiftçi katılımı ile karşılanacağı bildirildi.

Proje uygulama esaslarına göre en az 1 dekar en fazla 10 dekar arazisi olup bu projeden faydalanmak isteyen çiftçilerin başvuruları kabul edildi. Fidan bedellerinin yarısı çiftçilerden talep edildiği öğrenildi. 2010 yılı bahar dönemi dikim sezonunda, dikimi yapılacak fidanlarla ilgili olarak başta Ayvalı ve Balaban kasabası ve Ağılyazı köyleri başta olmak üzere Karaoğuz, ırmaklı köylerinden de başvuran çiftçilerin olduğu belirtildi.
İl Tarım Müdürlüğü ile Meyvecilik Araştırma Enstitüsünden temin edilen yarı bodur elma, badem, armut yarı bordur kiraz ve üzüm fidanların dağıtım töreninde bir konuşma yapılan kaymakam Murat Uzunparmak şunları söyledi: "Malatya bölgemizin gelir getiren meyvesi şüphesiz kayısıdır. Kayısı üretimini zaten her çiftçimiz yapmaktadır. Ancak meyvecilikte çeşitlemeye gidilmesi de artık bir zorunluluk olarak karşımızda durmaktadır. İleriki yıllarda soğuk hava deposunun da ilçeye kazandırılması halinde en az kayısı kadar gelir getiren diğer meyvelerinde yetiştirilmesi çiftçimiz açısından yararlı olacaktır."
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 104
Bu Ay : 2588
Toplam : 2588

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom