Zengibar, turizme kazandırılıyor

Darende ilçesinde bulunan tarihi Zengibar Kalesi'nin restorasyonu için 210 bin lira ödenek ayrıldığı, yakın zamanda ihalesinin yapılacağı bildirildi.

Zengibar, turizme kazandırılıyor Malatya Kültür-Sanat

Darende Kaymakamı Murat Uzunparmak, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Zengibar Kalesi'nin onarımı için 210 Bin TL ödenek çıktığını, önümüzdeki günlerde yapılacak ihalenin ardından çalışmalara başlanılacağını söyledi.

     İstanbul Teknik Üniversitesi'nden gelen teknik bir heyet tarafından daha önce hazırlanan restorasyon projesi üzerinde güncelleme ve yenileme çalışması yapıldığını kaydeden Uzunparmak, tarihi birçok eserin yer aldığı Darende'deki geçmişin izlerinin yok olmaktan kurtarılacağını ifade etti.
    
    Kale mutlaka turizme kazandırılmalı
    
     Darende'de daha fazla insanı ağırlamak için Zengibar Kalesi'nin mutlaka turizme kazandırılması gerektiğine işaret eden Uzunparmak, şöyle konuştu:
     ''Darende'deki eserlerin büyük kısmı onarılarak yok olmaktan kurtarılmış. Bazı surları ve giriş kapısı bulunan Zengibar Kalesi'nin onarımını inşallah en kısa sürede tamamlayacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ödeneği çıkmıştır. Ayrıca İl Özel İdaresi de projeyi destekleyerek çalışmalarımıza katkı sağlayacak. Burasının mutlaka turizme kazandırılması gerektiği inancındayım. Çok güzel bir görüntü ve manzarası var. Tohma Kanyonu'na hakim bir noktada bulunması ve kalıntılarıyla ilgi çekici özelliklere sahip bu alanı ilçede gezilecek yerler arasına katmamız şart. Kalenin onarımı ile buradan kanyona bir iniş ve hatta Hasan Gazi Şehitler Abidesi'ne doğru bir asma köprü ile geçiş yapılabilir.''
     Kaleden bakıldığında çok net görünen ve peri bacalarını andıran kaya oluşumlarının insanların ilgisini çekecek özellikte olduğunu dile getiren Uzunparmak, ''Darende'ye gelen turistleri ilçede daha fazla tutarak, hem kültürel hem de ekonomik anlamda fayda sağlanabilir. Turizme kazandırılan her yeni yer, hem daha fazla tanıtım hem de daha fazla getiri demektir. O yüzden geçmişten beri büyük emek sarf edilen turizm çalışmalarına burasını eklemeliyiz'' dedi.
     Darende ilçesindeki tarihi kale ''Zengibar'' ya da ''Sengbar'' adı ile tanınıyor. Sengbar Farsça ''Taşkale'' anlamına geliyor. Kaya üzerine kurulu kaleye Persler'in bu adı verdiği rivayet ediliyor.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 220
Bu Ay : 1788
Toplam : 1788

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom