Şarka virüsüne dikkat

Meyvecilik ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Yaşar Zengin, sert çekirdekli meyvelerde görülen şarka virüsüne karşı Malatya'daki kayısı üreticilerinin dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

Şarka virüsüne dikkat Malatya Haber

Zengin, yaptığı yazılı açıklamada, şarka virüsünün bulaştığı bitkilerde çok ciddi verim ve kalite kayıplarının yaşandığını belirtti.

     Hastalığın öncelikli olarak kayısıda görülmesi nedeniyle yetkililerin ve çiftçilerin çeşitli tedbirler alması gerektiğine vurgu yapan Zengin, hastalığın tespit edilmesi halinde bölgenin karantinaya alınması gerektiğini ifade etti.
     Zenin, şu bilgiyi verdi:
     ''Hastalığın tespit edilmesi halinde bölge derhal karantinaya alınır. Bulaşık ağaç veya bahçe komple kesilir. Kesilen dallar ve ağaçlar derhal yakılarak imha edilir. Hastalığın sadece ülkemiz değil, dünya toleransı sıfırdır. Dünyada görüldüğü anda karantina faaliyetlerine geçilir. Herhangi bir ilacı ve tedavisi yoktur. Hastalık öncelikli olarak kayısıyı tehdit ettiğinden özellikle Malatya'daki kayısı üreticilerimizin çok dikkatli olması gerekiyor.
     Malatya, bugüne kadar genellikle kendi fidan ihtiyacını kendisi karşıladığından bu tehdide karşı hep korunmasını bildi. Ancak bu yıl özellikle Kabaaşı çeşidine olan talebin yüksek olmasıyla, piyasada Kabaaşı fidanı bulunmuyor. Bu durum il dışından fidan getirilmesine neden olduğundan Malatya'ya sert çekirdekli meyve fidanı girişinin çok sıkı denetim altında tutulması gerekiyor.''
     Zengin, virüsün görülmesi halinde kayısı gelirine dayalı Malatya ekonomisinin çökme noktasına gelebileceğini ifade etti.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 423
Bu Ay : 4123
Toplam : 4123

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom