Restorasyon projeleri hazırlanıyor

İlimizin Darende ilçesinde bulunan Zengibar Kale kapısı ve Ozan Anıt Mezarı restorasyon projeleri yapılıyor.

Restorasyon projeleri hazırlanıyor Malatya İlçe

Darende Kaymakamlığınca davet edilen İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Prof Dr Kemal Kutgün Eyüpgiller başkanlığındaki 6 kişilik ekip çalışmalarını tamamladı.

Zengibar Kalesi kapısı ve Ozan Köyü'nde bulunan ve Bizans devrinden kaldığı sanılan anıt mezarda çalışmalar yapan teknik heyet, söz konusu bu tarihi eserlerin restorasyon projeleri tamamladıktan sonra Kaymakamlığa gönderecek.
Mimarlardan oluşan teknik heyetin Zengibar Kalesi'ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Darende Kaymakamı Murat Uzunparmak, "Adeta bir açık hava müzesi olan ilçemizde bulunan birçok eser önceki yıllarda onarılmıştı. Ancak bunların dışındaki Zengibar Kalesi kapısı ve Ozan köyümüzdeki Bizans döneminden kaldığı sanılan Ozan Anıt Mezarı'nın da acil olarak onarıma ihtiyacı var. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden davet ettiğimiz heyet bu eserlerin restorasyon projelerini yapacak. Daha sonra bu eserlerin onarımı için gereken yerlere başvurulmak suretiyle sağlanan kaynakla buraların restorasyonları yapılıp, ilçemiz turizmine kazandırılacaktır" dedi.
Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller başkanlığındaki teknik heyet tarafından hazırlanacak projeler, Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kuruluna sunulacak. Adı geçen tarihi eserlerin restorasyonu ile ilgili olumlu karar çıkması halinde sağlanacak kaynak ile bu eserlerin onarılacağı belirtildi.
Bu arada, geçtiğimiz yıllarda, yine Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller başkanlığındaki bir ekip tarafından yapılan ve ilgili kurumlarca da kabul edilen "Sönmezler Sokağı" sokak iyileştirme projesinin ise önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi için son aşamaya gelindiği kaydedildi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 145
Bu Ay : 3589
Toplam : 3589

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom