İhtiyaç sahipleri dilenmiyor

Vatandaşların dilencilere para vermemesi istenirken, "Dilencilere ne kadar para verirseniz, onların daha fazla dilenmesini sağlarsınız" denildi.

İhtiyaç sahipleri dilenmiyor Malatya Haber

 Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından hazırlanan, "Bir Kent sorunu, dilencilik" başlıklı broşürde, "Dilencilik, yardıma muhtaç olduğunu iddia ederek başka insanlardan yiyecek veya para talep etmektir. Geçimini bu şekilde sağlayan kişilere dilenci denir. Dilencilik dünyanın en eski mesleklerinden biridir" denildi.

Dilencilere para vermeyin

"Sakat çocuklara verdiğiniz her kuruş onların sayısını arttırır" şeklinde yazı spotlarının yer aldığı broşürde ayrıca daha sonra şunlar belirtildi: "Unutmayınız, dilencilere verdiğiniz her kuruşla, çetelerin ve terör örgütlerinin finans kaynağı oluyorsunuz. Masum insanların kaçırılmasına, kol ve bacaklarının kırılmasına, sakat bırakılmasına, cinsel tacize maruz kalmasına sebep oluyorsunuz. Toplumdan nefret eden bireylerin artmasına sebep oluyorsunuz. Kadınların zorla dilenmeleri için sokağa atılmalarına yardımcı oluyorsunuz. Çocukların sokaklarda gece geç saatlere kadar dolaştırılmasına yardımcı oluyorsunuz. Yaşlı ve özürlü vatandaşların sokakta yaşamasına sebep oluyorsunuz. Bunlara sebep olmamak için dilencilere para vermeyiniz."

İhtiyaç sahipleri muhtarlıklara başvursun

Broşürde, "En uygun dilenme mekanları olarak özellikle dini duyguların sömürülebileceği cami, türbe, mezarlık gibi yerler dilencilerin gözde mekanlarıdır. Bunları, lokantalar, nikah salonları, hastaneler, otopark, otobüs ve tren garları, günlük hayatta nüfus hareketliliğinin en yoğun olduğu yerler takip etmektedir" denilerek, dilenilen yerlerin dilenci şebekeleri tarafından parsellendiği, mekan ihlali halinde kendi aralarında kavgaların dahi çıktığı vurgulandı. Gerçek ihtiyaç sahiplerinin dilenmediğinin vurgulandığı broşürde, ihtiyaç sahiplerine yardım için sosyal hizmetler kurumları, mahalle muhtarlıkları, belediyeler ve yardım amaçlı kurulmuş sivil toplum kuruluşlarına başvurulması istendi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 833
Bu Ay : 2362
Toplam : 2362

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom