Malatya’nın değerleri erozyona uğradı

S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk: Malatya yoksulluğun, yolsuzlukların ve işsizliğin arttığı bir şehir oldu. İktidar partisi milletvekilleri siyasi kimliklerinden çok uzaktalar.

Malatya’nın değerleri erozyona uğradı Malatya Siyaset

 Gazetemiz, Malatya’nın sorun ve problemlerini tartışmaya açıyor. Her hafta ilimizde bulunan bir siyasi parti il başkanıyla şehrimizin sorun ve çözümleri üzerine söyleşi yapmaya çalışacağız. Bu hafta konuğumuz Malatya Saadet Partisi İl Başkanı Sayın Mehmet Asiltürk oldu.

Saadet Partisi Malatya İl başkanı Mehmet Kaya Asiltürk’le 22 Temmuz seçimlerinde ortaya çıkan tablo ve 29 Mart yerel seçimleri sonra gündeme gelen konular üzerine söyleşi gerçekleştirdik. Genel seçim ve mahalli yerel seçimler sonrası kamuoyunda çokça konuşulan konulara ağırlık vererek gerçekleştirdiğimiz söyleşide, eksik kalan ve ya sorulmayan soruları, diğer siyasi parti il başkanlarına sorarak, bir Malatya dosyası oluşturmayı amaçlıyoruz..

 

Mümtaz TOY: Malatya fotoğrafını çektiğinizde, ortaya nasıl bir kent manzarası çıkıyor?  22 Temmuz seçimlerinden bu güne kadar geçen süreci okurlarımız için değerlendirir misiniz?

 S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk: Malatya yoksulluğun, yolsuzlukların ve işsizliğin arttığı bir şehir oldu. İktidar partisi milletvekilleri siyasi kimliklerinden çok uzaktalar. Malatya’nın değerleri erozyona uğradı. Dünya kuru kayısı pazarında yıllarca istikrarla seyreden bir kayısı fiyatı olmasına rağmen, kayısının uluslar arası fiyatının çiftçimize ve şehrimize teğet geçmesi engellenemiyor. 22. Dönem Millet meclisinde Malatya maalesef temsil edilmiyor. Tarım ve hayvancılık da olduğu gibi Malatya’nın sanayileşmesi de gerileme söz konusu.

 

Mümtaz TOY: Özelleştirme idaresi tarafından elden çıkartılan fabrikaların Malatya ekonomisini derin bir uçuruma atıldığı konusunda ciddi bir eleştiri var, iktidar partisine üye vekillerin özelleştirmeler esnasında Malatyalıların hakkını koruduğunu düşünüyor musunuz?

 S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk: Daha önce Sümerbank sonra tekel fabrikası elden çıkartıldı. Şimdi sırada şeker fabrikası var. Şeker fabrikası yıllık 300.000 ton pancar işleyen bunun neticesinde 40.000 ton şeker, 100,000 ton küspe, 10.000 ton melas elde edilen ve bu üretim için memur ve işçi kadrosunda 600 kişi, mütahit işçi olarak 400 kişinin istihdam edildiği, binlerce nakliyecinin ve pancar kooperatifine kayıtlı 48.000 aile yani yaklaşık 80,000 kişinin ekmek kapısı ve Malatya ekonomimize yıllık yaklaşık 200 trilyon katkı sağlayan bir fabrika özelleşiyor. Yani kapatılıyor.  Malatya milletvekilleri nedense özelleştirme sürecinde üç maymunu oynuyorlar. Hâlbuki Malatya’nın temel sorunları bunlar. Vekiller temel sorunlar karşısında çözüm merkezi olacakken, sorunun bizatihi kendileri olmaktalar. Malatya işsizlerin şehri oldu. İşsizlikten dolayı da hizmet kalitesi düştü, pahalılıkta Türkiye geneline üst seviyelere tırmandı.

 

Mümtaz TOY: Özelleşmeden dolayı Malatya sanayisi ve buna bağlı ekonomide daralma oldu. Özelleştirmede kaybolan değerlerin yeri boş bırakıldı. Özelleştirmeden dolayı Malatya zarar mı etti?

 S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk: Sümer ve Tekel İşletmelerinde olduğu gibi adı özelleşme olan uygulamalarda rant kapısı oldu. Satın alanların önce fabrikanın kapısına kilit vurduğu arkasından içerisindeki makineleri sattığı daha sonrada fabrikayı yıkıp arsasını ranta dönüştüğüne şahit olduk. Şeker fabrikasının da akıbeti o.

 Mümtaz TOY: Şeker Girişim Grubu kavramını ortaya attınız. Nedir şeker girişim grubu?

 S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk Son aylarda Sümer de olduğu gibi bir şeker girişim gurubu oluşturma çabaları olduğu söylenmekteydi. Özelleştirme idaresinin takvimi açıklaması bunun gerçekliliğini ortaya çıkarmıştır.

 Mümtaz TOY: Sümer fabrikasının kapatılmasını engelleyemediniz, Şeker Fabrikasının kapatılmaması için ne yapacaksınız?

 S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk: Saadet partisi olarak tüm siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına ve Malatya halkına sesleniyoruz. Bu değerimizi kaybetmeyelim pancar ekimi ve besicilikle uğraşan insanlarımızı düşünelim. Fabrikanın özelleşmemesini sağlamaya çalışalım. Ülkemizde özelleşme kapatma demektir. Bu güne kadar ilimizde özelleştirilip de çalışan bir fabrika yoktur.  İktidar partisi AKP milletvekilleri ve il teşkilatına sesleniyorum. İstihdam diyorsunuz bin kişi maaş alıyor 48,000 aile pancar ekiminden binlerce nakliyeci nakliyeden geçimine katkıda bulunuyor. Ekonomiye katkı diyorsunuz ekonomimize yılda 200 trilyon katkı sağlıyor. Daha önce Sümer`in satılmasında ve tekelin özelleşmesinde yaptığınızı şekerde yapmayın. Hükümet programı diye size oy veren Malatya halkının ekmeğini elinden alıp birilerine peşkeş çekmeyin, bunun vebalinden kurtulamazsınız.

Çağrımız siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının bir olup bir platform oluşturarak şekerin özelleşmesine yani kapatılmasına karşı tek vücut olalım. Malatya`lı çiftçimize sahip çıkalım.

 Mümtaz TOY: Bir yanda Malatya çiftçisi, diğer tarafta küçük esnaf, memur ve işçinin ekonomik göstergeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?  İşsizlik başını aldı gidiyor? Bu konuda partinizin düşüncesi nedir? Malatya nereye gidiyor?

 S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk Bir zamanlar bölgenin lokomotifi durumunda olan şehrimiz de artık insanlar iş aramaktan usandılar. İşi olanlar ise, işlerini korumak için amansız bir mücadele veriyorlar. Malatya’nın dinamik gücü şehri terk ediyor. Son beş senede 150 bin kişi şehirden ayrılmış. Önümüzde ki günlerde daha kaç hemşerimiz, şehrimizin içine düştüğü bunalımdan dolayı göç edecek bilmiyoruz.?  Üretim gücü elinden alınmış bir şehirdir artık Malatya. Organize sanayi bölgesi hala tamamlanmadı. Şehrin ulusal kaynaktan aldığı pay da azaldı.  Görünen köy kılavuz istemez. Malatya fotoğrafının insanların içini kararttığını görüyoruz. Vatandaşlar yoğun bir şekilde bize şikâyete geliyorlar. Bölge illere baktığımız da Malatya’nın geri kaldığını tespit ediyoruz. Seçim meydanlarında çamur siyaseti yaparak kazandığını düşünenlerin aslında bir şehrin kaderini hangi ölçüde etkilediklerini de şahitlik yapıyoruz.  Hükümete en çok oy veren illerin başında olan şehrimizin hükümetin icra makamlarında temsil oranın sıfır olduğunu da görüyoruz. Malatya tarihinde ilk kez ne bakanlık, ne müsteşarlık ne de genel müdürlük bulunmaktadır. Elbette ki bu durum şehri sahipsiz ve birilerinin açık tezgâhı haline getirmektedir. Tüm şehir borçlu. Vatandaşlarımız gerçek dünyayla sanal dünya arasında kaldı. İnsanlar bu dönemde geleceklerini ipotek verdiler. Daha iyi olacak umuduyla avutuldular. Bir zamanlar Malatyalı olduğu için çeksiz senetsiz iş yapan, tüm ülkede güvenir sayılan Malatya esnafı, artık birçok ticari imzadan geçerek tezgâhına mal koyabilmekte. Gelinen nokta bu.. Güçlü bankacılık sistemiyle övünen hükümet, vatandaşları bankaların insafına bıraktı adeta. Haklının, doğrunun cezalandırıldığı bir zaman sürecindeyiz.

 Mümtaz TOY: Kentsel Dönüşümde yaşanan süreci hatırlıyoruz. Kazma vurulduğunda herkes hakkını almış olacak mı?

S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını ancak halkın mağduriyetine karşı olduklarını Bu işin TOKİ ile ilgisi yok. Belediyenin plan ve programı çerçevesinde gerçekleşiyor. Tek sorumlu belediyedir`.İnşallah kentsel dönüşümde kazançlı çıkan Malatya ve Malatyalılar olur. Herkes hakkını alır.

 Mümtaz TOY:  Sayın Başkan 29 yerel seçimlerinden sonra Malatya’da nasıl bir  tablo oluştu. Seçim meydanlarında verilen sözleri takip ediyor musunuz?

 S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk: İktidar partisi bir önceki belediye Başkanını başarısız bulduğu için 29 Mart seçimlerinde aday göstermedi. O’nun yerine parti il başkanı olan arkadaşımızı belediye başkanlığına aday gösterdi. Bu durum kamuoyunu rahatsız etti. Malatya siyasi tarihinde bir parti başkanı ilk defa belediye başkanlığına aday oluyordu. Belediyenin siyasallaşması hizmetlerin siyasallaşması demekti. Biz buna haklı olarak karşı çıktık. Bugün görüyoruz ki, Malatya belediyesi AKP’li milletvekillerin kontrolünde tamamen siyasallaştı. Bu durum hizmetleri kilitleme noktasına getirdiğinin farkındayız. Belediye Başkanlığı makamı vekillerin sipariş hattı oldu. Tablo bu. Ancak biz buna rağmen doğru bulduğumuz belediye hizmetlerini onaylıyor, halkın menfaatine gördüğümüz çalışmaları destekliyoruz. Elbette ki yanlış bulduğumuz, halkın zararına olan uygulamalara da karşı çıkıyoruz. Saadet Partisi Türkiye’nin en sorumlu ve düzeyli siyasi partisidir. Bu sorumluluk anlayışıyla halkımızın bize verdiği muhalefet görevini yerine getirmeye çalışıyoruz.

 Mümtaz TOY: 2010 Yılı Belediye bütçesinden yola çıkacak olursak, Malatyalıların kaliteli hizmet alacağını düşünüyor musunuz?

 S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk: Belediye bütçeleri son üç yıldır bir kuruş artmadı. Aksine 2009 yılında öngörülen bütçe yüzde 60 civarında tutturuldu. 2010 Bütçesinin Malatyalılara normal hizmet vermeye yeterli olmayacağı kanaati belediye yöneticilerinde oluştuğu için bazı kalemlerde zam yapmaya başladılar. Türkiye’nin en ucuz suyunu içiyorduk, zamlandırdılar. Belediye kaynak olarak vatandaşın cebini görüyor. Tabi bu durumun özeti şu, Malatya Belediyesi vatandaşın arzu ettiği hizmetleri veremeyeceği gibi büyümeyecekte. Bu durumda seçim meydanlarında söz verdikleri hiçbir vaadi yerine getirmeyecekler. Örneğin personel almayacaklar. Alt merkezler açamayacaklar. Şehir merkezinde ki yoğunlaşma devam edecek.

 Mümtaz TOY: Malatya belediyesinde imarla olan yolsuzlukları partinizin meclis üyeleri ortaya çıkardı. Konu yargıda olduğu için detaylara girmeden imar yolsuzluğu hakkında ki düşüncelerinizi ve devam edeceğiniz yol hakkında bilgi verir misiniz?

 S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk: Malatya Belediyesinde oluşan imar yolsuzluğu bu konuda atılan ilk adım. Şimdilik 1000 metre kare üstü arsalar üzerine yapılan 17 inşaatta tespit edilen yolsuzluk söz konusu. Bize gelen duyumlara göre konu derinleşirse olay tam çözüme ulaşır. Belediye yetkilileri bu konuda gönülsüz. Biz her zaman haklının hakkını alması için mücadele veriyoruz.. Bugün belediye yetkilileri imar yolsuzluklarıyla ilgili geçmiş yönetimleri suçluyorlar. Oysa Girişim grubu mahkemedeyken bir gecede ruhsat verdiler.

 Mümtaz TOY: Sayın Başkan bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

S.P İL Başkanı Mehmet Asiltürk ben teşekkür ederim

 

Haber :Mümtaz TOY

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 382
Bu Ay : 4180
Toplam : 4180

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom