Su sıkıntısı giderilecek

Çat Barajı'nda yaşanan sulama suyu sıkıntısının, Şerefhan Deresi'nin Çat Barajı'na aktarılmasıyla giderileceği belirtildi.

Su sıkıntısı giderilecek Malatya Ekonomi

 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Namık Şahin yaptığı yazılı açıklamada, "MÜSİAD tarafından 14–15 Kasım 2009 tarihinde yapılan Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında, MÜSİAD Malatya Şubesi tarafından hazırlanan ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'na iletilen Malatya'nın sorunları raporuna cevaben Çevre Ve Orman Bankalığı'ndan cevap geldi. Çevre ve Orman Bakanlığı Sorumluluk Alanlarına İlişkin; Malatya'nın Sorunları Raporuna verilen cevapta şu ifadelere yer verildi:

"Çat Projesi-Derme Çerkezyazısı Sulamalarında kuraklık sebebiyle yaşan su sıkıntısının Abdulharap Çayı ile birleşen Şerefhan Deresinin Çat barajına derive edilmesi.

Çat Barajı'nın mansabındaki Şerefhan Deresi üzerinde yapılacak bir düzenleyici ile alınacak olan suyun yaklaşık 1125 metre uzunluğundaki bir tünelle Çat Barajına derive edilmesi ile alakalı çalışmalar Genel Müdürlüğümüz Kahramanmaraş 20.Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup, planlama raporu çalışmaları devam etmektedir. Söz konusu işe ait planlama raporunun tamamlanması ve tasdik edilmesine müteakip 2010 yılı içerinde proje yapım ihalesi yapılması hedeflenmektedir.

Derme ve Şahnahan sulaması, kapalı sistem sulamaya geçebilir

Mevcut Derme Sulaması ile Şahnahan sulamasının kapalı sistem borulu şebekeye dönüştürülmesi Derme ve Şahnahan Sulaması ana kanallarının kapalı sulama sistemine dönüştürülmesinin teknik yönden mümkün olup olmayacağı, yapılacak planlama revizyonu neticesinde kesinlik kazanacak olup, yeterli basıncın sağlanması durumunda şebekenin kapalı sisteme dönüştürülmesi mümkün olacaktır.

Ancak bahse konu sulamalara ait ana kanalların kapalı sisteme dönüştürülmesinde teknik imkânsızlıklarla karşılaşılması durumunda söz konusu kanalların bakım-onarımına ilişkin iyileştirme talepleri, sulama tesislerini devralan kuruluşların başvurusu üzerine, çiftçi katılımı da göz önünde bulundurularak, Genel Müdürlüğümüzce belirlenen kriterler ve Bölge Müdürlüğümüzün görüşü doğrultusunda değerlendirilerek neticelendirilmektedir.

Medik Barajının tekrar depolama özelliği kazanacak

Dolsusavak eşik kotuna kadar rusubat ile dolmasından dolayı depolama özelliğini yitiren Medik Barajının tekrar depolama özelliğinin kazandırılması. Medik Barajına rezervuar hacmi kazandırmak maksadıyla Dolusavak eşiği yükseltilmesi il alakalı proje yapım çalışmaları, 2010 yılı içerinde tamamlanacaktır. Söz konusu işin inşaat yapım ihalesi 2010 Yılı Ek Yatırım Programına teklif edilecektir. Kapıkaya Barajı il Boztepe(Kuruçay) Barajının Sulama şebekelerinin yapılması. Kapıkaya Barajı sulaması, proje yapımı ihalesi 2007 yılında yapılmış olup, proje yapım çalışmaları tamamlanma aşamasına gelmiştir. Söz konusu iş a ait inşaat yapım ihalesinin 2010 yılında yapılması hedeflenmektedir.

Bazı ilçe (Battalgazi) ilçesi, beldedeki (Hatunsuyu beldesi) da Kanalizasyonlar kırılarak sulamada kullanılmaktadır. Akan Suların Arıtmasının Yapılarak Arazide Değerlendirilmesi İçin Projeler Hazırlanması. Derme ilave sulaması sahasının Hatunsuyu ve Çarmuzu bölgelerini sulayacak olan ''Malatya Derme Sulaması Çerkezyazı Sulaması İnşaatı'' işi kapsamındaki Y9 ile Y16 arası şebekenin kamulaştırma çalışmaları yürütülmektedir. Buna paralel olarak inşaat işlerinin İdaremizin membadan mansaba doğru yapılması ilkesi doğrulturunda 2010 yılında tamamlanması hedeflenmekte olup, söz konusu sahalar temiz sulama suyuna kavuşacaktır."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 477
Bu Ay : 4177
Toplam : 4177

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom