İspendere yeniden düzenlenecek

İspendere Şifalı İçmecelerinde sıcak su bulunduğu ve burasının yeniden düzenleneceği bildirildi.

İspendere yeniden düzenlenecek Malatya İlçe

 Vali Ulvi Saran'ın İller Bankası Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğu görüşmeler sonucunda, İspendere Şifalı İçmecesi için planlanan bir dizi teknik çalışmanın başlatıldığı bildirildi.

İller Bankası Genel Müdürlüğü Makine ve Sondaj Dairesi Başkanlığı teknik elemanları tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde bir etüt çalışması yapıldı. Yapılan etüt çalışması geniş katılımlı akademisyenler ve Malatya İl Özel İdaresi teknik elemanları ile birlikte piyasada uygulamacılardan oluşan bir ekip de katıldı.

Etüt çalışmaları sonrasında edinilen bilgiye göre İspendere İçmecesinde 240 metre derinlikte 45-55 derece civarında sıcak su bulunduğu tespit edildi. Etüt çalışması yapan yetkililer tarafından sıcak suyun kaplıca amaçlı kullanımı için yeterli debiye sahip olduğu ifade edildi. Tespit edilen sıcak suyun termal kaplıca olarak kullanılması için gerekli çalışmalar başlatıldı. Proje hayata geçirildiğinde ilimiz sınırları içerisinde bulunan İspendere Şifalı İçmecesi çok önemli bir sağlık turizm merkezi olacağı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda İspendere İçmecesinde doğal olarak yeryüzüne çıkan suyun sindirim sistemi rahatsızlıkları ve özellikle böbrek ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi geldiği, bunların dışında açık yaraların tedavisinde ilaçlı tedaviye göre üç kat daha hızlı iyileştirdiği bilindiği kaydedildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar