Engelli eğiticilerine bölüm açılıyor

Malatya'da, engelli eğitiminde hizmet edecek, öğretmen yetiştirmek üzere 4 yıllık yeni bir bölüm açılması için ön protokol imzalandığı bildirildi.

Engelli eğiticilerine bölüm açılıyor Malatya Eğitim

Malatya İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç.Dr. Cengiz Arslan, yaptığı açıklamada, "Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokul (BESYO) İle Almanya Köln Spor Akademisi arasında ön protokol yapıldı. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde Türkiye'de ilki gerçekleştirilecek olan özel eğitim, engelli eğitiminde hizmet edecek, öğretmen ve egzersiz terapisi uygulamalarına yönelik elemanları yetiştirmek üzere 4 yıllık yeni bir bölüm açılacak" ifadelerini kullandı.

İnönü Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, "Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürlüğü bünyesinde yeni kurulacak olan "Özel Eğitim, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü" engellilerin eğitim, tedavi-rehabilitasyon ve spor alanında hizmet verebilecek yeterlilikte ara eleman yetiştirmeyi hedefliyor. Bu konuda yıllardan beri uluslar arası kabul görmüş eğitim-öğretim yapan Köln Spor Akademisi ile BESYO arasında özel eğitim alanında bir protokol yapıldı. Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik'in öncülüğünde üniversitemizde yeni açılan" Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi" bu bölümün işlevini ve rolünü daha da arttırmış oldu" denildi.
Açıklamada daha sonra şunlar belirtildi:
"Üniversitemiz adına 28 Kasım 5 Aralık 2009 tarihleri arasında Almanya'ya görevlendirilen BESYO Müdürü Doç.Dr. Cengiz Arslan ile Güzel Sanatlar Fakültesinden Yrd.Doç.Dr. Murat Bulgan Köln Spor Akademisi, Engeliler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ingo Froböse ve Rektör Prof.Dr. Walter Tokarski ile ön protokol yapıldı.
BESYO Müdürü Doç.Dr. Cengiz Arslan, Almanya gezisi süresince Aachen Belediyesi ve Spor Birliği Başkanı Bjön Jensen ve Almanya Üniversiteler Spor Birliği Başkanı ile "Spor ve İntegrasyon-Toplumsal Uyum" konusunda sportif işbirliği görüşmeleri yaptı. Bu görüşmeler neticesinde Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Avrupa Üniversiteler Spor Birliği'ne üye olarak, her yıl Şubat ayında yapılan Avrupa Üniversiteleri Spor Şenliğine davet edildi. 2011 yılında yapılacak Avrupa Üniversiteler Spor Şenliğinde 8 dakikalık bir gösteri grubu ile üniversitemiz BESYO öğrencileri katılacaklardır.
Ayrıca Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof.Dr. Yaşar Bilgin ile BESYO Müdürü Doç.Dr. Cengiz Arslan 'ın Almanya Frankfurt/Giessen Şehrinde yaptığı görüşmelerde "Madde Bağımlılarının Spor Yoluyla Topluma Kazandırılması", "Sporda Takım Taraftarlığı ve Şiddet " ve "Oyun ve Çocuk Sağlığı" konularında Avrupa Projeleri başlatılacaktır."
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 231
Bu Ay : 6211
Toplam : 6211

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom