Türkiye gizli bir tehdit altında

İdris Güllüce Birlik Vakfı Malatya Şubesi İrfan Akademisinde şehircilik ve medeniyet konulu sohbet yaptı.

Türkiye gizli bir tehdit altında Malatya Haber

İdris Güllüce Birlik Vakfı Malatya Şubesi İrfan Akademisinde şehircilik ve medeniyet konulu sohbet yaptı.


Yeni Türkiye’nin belediyecilik anlayışının ilklerinde olan İdris Güllüce,1992–2004 dönemlerinde Tuzla Belediye Başkanı, 23.24.25.Dönem İstanbul Milletvekilliği ve 61.62.63. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevlerini üstlenen İdris Güllüce deneyimleri ve önerilerini paylaştı.


 Güllüce yaptığı sohbette özetle;
Türkiye’nin hem nüfusu hem de onunla beraber birikimi benzetme olursa eğik bir düzlem gibi doğudan batıya, Ağrı'dan İstanbul’a akıyor. Kişi başı 30 bin dolarlık şehirlerimiz yanında bin dolarlık şehirlerimiz de bulunuyor. Bu durum sadece şehircilik açısından eğil aynı zamanda gizli bir tehdit ve tehlikeyi taşımaktadır.

Kalkınma modelleri merkezden çevreye değil bilakis tam dersine çevreden merkeze doğru planlanırsa hem dengesiz büyüyen şehirlerin önüne geçilebilecek hem de yurdun her tarafı kentleşmeden sağlıklı pay alabilecektir. İstanbul un dokuz bin nüfuslu ilk küçük belediyeleri bugün beş yüz binlere ulaşmış durumda olup altında çıkılamaz sorunları ile mücadele etmektedir. Ayrıca şehirlerin büyümesi belli kriterlerle önlenmelidir.

Diğer bir husus Türkiye birçok yeri ile deprem kuşağında bulunuyor. Fay hattının üzerine inşa edikmiş valilik binalarımız var. Marmara depreminde bir şehirimizde atmış bin insanımız öldü.


Başka önemli bir konu çok özel durumlar hariç, standartları koyup Ankara’nın belediyelerin işlerine çok karışmaması lazım.
Mimari anlamınsa ise kendi medeniyet mimarimizi korumamız, geliştirmemiz lazım. Bir şehre gittiğimizde burası Tunus veya Roma nasıl diyebiliyorsak, öyle diyebileceğimiz şehirlerimiz olmalı.


Medeniyetimize uygun yapışma ile komşuluk ve aile yapımız da korunabilecektir. Bu iki değeri kaybettiğimizde çok önemli stratejik gücümüzü de kaybediyoruz. Komşuluk ve aile yaısı zayıfladıkça daha çok bireyselleşiyoruz. Üretmeyen, tüketen insana dönüşüyoruz. Böylece kendimiz olarak kalmama tehlikesi ile baş başa kayıyoruz ifadelerini kullanan İdris Güllüce dinleyicilerin sorularını cevapladılar.
Konuşmaların sonunda Birlik vakfı plaketi ve Malatya kayısısı Battalgazi Belediye başkanı Selahattin Gürkan ve Birlik Vakfı şube başkanı Sadi Ergül tarafından takdim edildiler.

Kaynak: Özel Haber - Malatyam
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 152
Bu Ay : 15200
Toplam : 15200

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom