Babaannelerin oynadığı oyunu oynadılar

Bu öğrenciler kültürümüzün unutulan oyunlarından, yağ satarım bal satarım, 7 taş, körebe, aç kapıyı bezirgan başı, saklambaç, çizik taş ve 5 taş oynadılar.

Babaannelerin oynadığı oyunu oynadılar Malatya Kültür-Sanat

Dedemin ve ninemin oynadığı oyunlar projesi Hatunsuyu ilkokulunda hayat buldu.

Malatya -Battalgazi Hatunsuyu İlkokulu  3-A ve 4-A sınıfı  öğrencileri  ve öğretmenleri İnci Nur Yıldırım, Makbule Birinci eskiden oynanan oyunları öğrenip oynamak,gelecek nesillere aktarmak,geçmişle gelecek arasında kültürel bir bağ kurmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik  ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan e Twinning projesi kapsamında Dedemin ve Ninemin Oynadığı Oyunlar projesini yürütüyorlar.

Proje kurucusu Makbule Birinci   çocukları bilgisayar ve televizyonun olumsuz etkilerinden biraz olsun uzaklaştırmak ve sokak oyunlarıyla arkadaşlık ,paylaşma ve işbirliği gibi olumlu özellikler kazandırmayı amaçladıklarını belirtti.Bu kapsamda okula aile büyüklerini davet edip onlardan çocukluklarını anlatmalarını ve oynadıkları oyunları bizlere  ögretmelerini  istedik. Yağ satarım bal satarım, 7 taş, körebe, aç kapıyı bezirgan başı, saklambaç, çizik taş, 5 taş oyunlarını öğrendik ve oynuyoruz. Projemizin ülkemizin farklı illerinden 29 öğretmen ve 130 öğrenci üyesi var. Haziran  ayına kadar sürecek projemiz,öğrencilerin oyun alışkanlıklarına olumlu katkı yapmaya devam ediyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 846
Bu Ay : 4290
Toplam : 4290

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom