İslam Tarihi Dersleri 3. oturumu

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İslam Tarihi Dersleri’nin 3’üncüsü Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez tarafından verildi.

İslam Tarihi Dersleri 3. oturumu Malatya Eğitim

 

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilen programa Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, daire başkanları ve dersin müdavimleri katıldı. “İslam Tarihi Hulefa-i Raşidin I/Hz. Ebubekir Hayatı ve Dönemi” üst başlığıyla düzenlenen derslerin üçüncüsünde “Hz. Ebubekir’in Halife seçilmesi ve ilk icraatları” anlatıldı. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, Hz. Ebubekir’in Halifelik görevine başlaması dolayısıyla yaptığı konuşmaya işaret ederek şunları kaydetti:

“Hz. Ebubekir, göreve başlayınca şöyle diyor: [Ey insanlar, biliyorumki ben aslında en hayırlınız değilim, en hayırlınız olmadığımı bildiğim halde beni başınıza tayin ettiler. Onun için iyilik üzere olursam bana destek olunuz. Kötülük yapar isem lütfen beni doğrultunuz.]Lütfen cümlesi hep dikkat çekici. Çünkü Hz. Ebubekir aslında bir birey, beşer olduğunu; artık Hz. Peygamber olmadığını, Nübüvvetin son bulduğunu, yeni bir sürecin başladığını görüyor. Artık vahiy gelmiyor. Artık Hz. Ebubekir, vahyin gölgesindeki anlayışla yaşayacak. Sahabe vahyin gölgesinde yeni bir anlayış kurdu ve bu anlayışla artık yaşanılacak. Hz. Ebubekir tek başına ayakta durmasının mümkün olmadığını da biliyor. Hz. Peygamberin dizi dibinde bulunmuş, O’nun eğitiminden geçmiş olan insanlara ihtiyacının olduğunun da farkında ve onun için ricada bulunuyor adeta. ‘Ben sizin başınıza kral değilim’ diyor adeta. ‘İyi yaptığım zaman destekleyin’ diyor ‘evet ama kötü yaptığım zaman lütfen engelleyin’ diyor.”

İlk icraat Suriye-Gassani Seferi

Hz. Ebubekir’in ilk icraatına da değinen Prof. Söylemez, “Hz. Peygamberin son yıllarında bir Suriye-Gassani problemi vardı ve Hz. Peygamber bu sorunun çözümü için Üsame’yi görevlendirmişti. Üsame’yi Ordu Komutanı olarak tayin etmişti. Hz. Peygamber vefat edince hal böyle kaldı. Hz. Ebubekir, biat aldıktan sonra Devletin başına Halife olduğu netleşti, kesinleşti. Hemen yaptığı iş Üsame’yi Suriye’ye doğru göndermek oldu” bilgisini verdi.

İslam Tarihi Dersleri, yıl boyunca devam edecek.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 894
Bu Ay : 3538
Toplam : 3538

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom