Güçlü bir Türkiye ümmetin birliği için çok önemli

Birlik Vakfı Malatya Şubesi tarafından düzenlenen ‘İrfan Akademisi’ yeni yerinde İslam Dünyası Birlik Paneli ile gerçekleşti.

Güçlü bir Türkiye ümmetin birliği için çok önemli Türkiye-Dünya

Camiler haftası nedeni ile İnönü Üniversitesinin gerçekleştirdiği Uluslar arası sempozyuma katılan Filistin ve Kudüs Baş müftüsü İbrahim K. M. Avadallah, Batı Trakya Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, Karadağ İslam Meşihati başkanı Rıfat Fejziç ve Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanları Baş Müftüsü Dr. Mustafa Hacı , Malatya Birlik vakfının düzenlediği panele katılarak, vakıf üyeleri ve dinleyicilere İslam aleminin birliği üzerine konuşmalar yaptılar.


Birlik vakfı Şube Başkanı Sadi Ergül, konuklara çalışmalar ve faaliyetler hakkında detaylı bilgiler verdi. Vakfın 2013 yılından itibaren tekrardan Malatya’da faaliyetlerine başladığını kaydeden Ergül, “Faaliyetlerimiz öncelikle insan merkezlidir. Gençliğe önem veriyoruz. Geçen yıl  250 üniversite öğrencisine  burs verdiğini belirten Ergül, faaliyetlerin  komite  ve komisyonları aracılığı ile yapıldığını belirttiler.


Panelin Moderatörlüğünü İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Fikret Karaman’ın yaptığı konuşmalara geçildi. İrfan Akademisinde Filistin ve Kudüs Baş müftüsü İbrahim K. M. Avadallah, Batı Trakya Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, Karadağ İslam Meşihati başkanı Rıfat Fejziç ve Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanları Baş Müftüsü Dr. Mustafa Hacı söz aldı.

Batı Trakya Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif yaptığı konuşmada Gümülcine Türk-islam toplumunun tarihi geçmişi, eğitim ve öğretim den sosyal hayata kadar önemli bilgiler verdiler. Toplum sorunlarını yerinde, seçimle çözdüğünü belirttiler. Okuryazarlığın yüksekolduğunu belirten İbrahim Şerif, Kuranı okuyup anlama oranının yüzde seksenlerde olduğunu belirttiler. Öğrenciler 08 -14 saatlerinde okulda,  hemen sonrasını ise Camiye giderek Kuran eğitimini aldığını ifade ettiler.

Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanları Baş Müftüsü Dr. Mustafa Hacı, Bulgaristan Türk toplumunu anlattı. Dini hayatın Komünizm döneminde sıkıntılı bir süreç geçirdiğini vurguladılar. Bugün şartların daha rahat olduğunu ifade eden Dr. Mustafa Hacı buna rağmen genç nüfusun başta Almanya olmak üzere çalışma amacıyla gittiğini,, eğer onlar dönmezlerse farklı sorunların yaşanabileceğini belirttiler. Türkiye’nin güçlü ve komşuları ile  istikrarlı ilişkide  olması Batı Trakya ve Balkanlardaki Müslüman Türk azınlığın da faydasına olacağını söylediler.

Filistin ve Kudüs Baş müftüsü İbrahim K. M. Avadallah konuşmasında  böge ile ilgili kısa bilgi verdikten sonra, Türkiye’den daha fazla Kudüs Umresinin yapılması, yalnızlığımıza moral  desteği vereceğini belirttiler. Tercümeyi Birlik Vakfı Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Altunkaya yaptı. Kudüs Müftüsü İbrahim K. M. Avadallah, ümmetin birlik ve beraberliği için yaptığı dua ile panel tamamlanmış oldu.

Proğramın ardından katılımcılara plaket ve kayısı hediye edildi.

 

Birlik Vakfı Malatya Şubesi Yeni Cami yanı Belediye İş Hanı yeni adresinde ilk etkinliğini ümmetin birliği ve dua ile başlatmış oldu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 674
Bu Ay : 3647
Toplam : 3647

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom