25 kuruş fiyata tepki geldi

Kayısı yaş alım ücretinin düşüklüğüne tepki geldi.

25 kuruş fiyata tepki  geldi Malatya Ekonomi

Sıkmalık kayısı alım fiyatı ilgi görmedi

Meyve suyu firmalarının  doğal şeker yerine kullandıkları  ve her yıl belli miktarda aldıkları yaş Malatya Kayısı fiyatların gerçeği yansıtmayacak oranda düşük olması başta üreticiler, ziraat odaları ve ticaret borsası başkanı yaptıkları toplantı ile durum değerlendirmesi yaptılar.

Sıkmalık kayısı taban fiyatının değerlendirildiği basın açıklamasında MTB Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan meyve suyu üretimi gerçekleştirenlere seslenerek “Meyve suyu fabrikalarımız sıkmalık olarak almayı planladığı kayısıyı 25 kuruş taban fiyattan almayı planlıyor. Biz alımı yapacak olanların kesinlikle 25 kuruş gibi bir maliyetle ve komik bir rakamla çiftçimizin karşılarına gelmelerini kabul etmiyoruz. Bu fiyat, çiftçide oluşan maliyetlerin değerlendirilmesi ve bu maliyetlerin üstünde çiftçinin de para kazanacağı bir şekilde yeniden ortaya konulması gerekmektedir.” İfadesini kullandılar.

Malatya Ticaret Borsası (MTB) yapılan toplantı ile  Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, MTB Meclis Başkanı Erdoğan Ünal, Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Gelir, Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başar katıldılar.

Ramazan Özcan: “Bildiğiniz gibi Malatya’nın en önemli gelir kaynağı olan yaklaşık 40 bin aileyi, direkt 800 bin nüfusu dolaylı ilgilendiren çiftçimizin en kıymetli mahsulü ve gelir kaynağı olan kayısı da hasat dönemi başlamıştır, şehrimize ve Ülkemize hayırlı olsun. Kamuoyunun bildiği gibi geçtiğimiz günlerde Tarım İl Müdürlüğümüzün yaklaşık 1 aydır devam eden rekolte çalışmaları sonucu 400 bin ton yaş kayısı olarak açıklandı. Rekolte çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve sağlıklı bir sonuca gidilebilmesi amacıyla detaylı bir rekolte çalışması yapıldı. Bu konuda Tarım İl Müdürlüğünden, Ticaret Borsasından, Ticaret Odasından ve Ziraat Odalarından bulunan arkadaşların içinde olduğu bir ekiple çalışma yapıldı. Özellikle bu konuda Tarım İl Müdürlüğümüze ve Sayın Valimiz Ali Kaban Bey’e konu üzerindeki hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Hasadın ilk aşamasında olumsuz iklim koşullarından kaynaklanan ve üründe oluşan kalite kaybıyla ortaya çıkan sıkmalık bir ürünümüz var. Bu ürün sıkmalık tır meyve suyu fabrikaları tarafından alınarak meyve suyuna dönüştürülüyor. Şuanda bu nedenle alımlar başlamış durumda.  İstasyonlar kuruldu veya kurulma aşamasında ancak Ziraat Odası Başkanlarımıza gerekse Malatya Ticaret Borsası olarak bize çiftçimizden gelen yoğun şikâyet ve serzenişlere istinaden dün Ziraat Odaları Başkanlarımızla beraber yapmış olduğumuz bir toplantı sonucunda açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.  Gelen bilgilere göre şuanda yaş yani meyve suyu fabrikalarımız sıkmalık olarak almayı planladığı kayısıyı 25 kuruş taban fiyattan almayı planlıyor. Biz kamuoyuna özellikle alımı yapacak olan bu şirketlerin, şirket genel müdürlüklerinin, aracı kurumların ve istasyon sahiplerinin kesinlikle 25 kuruş gibi bir maliyetle ve komik bir rakamla çiftçimizin karşılarına gelmelerini kabul etmiyoruz” dediler.

Ramazan Özcan  “Burada oluşan bir maliyet var profesyonel tarım ve çiftçilikle oluşan maliyetlerin altında çiftçiye gidilerek sonuca gidemeyiz.  Ortaya çıkan bu fiyat politikasının acilen değerlendirilmesi gerek, meyve suyu fabrikaları tarafından yeniden gözden geçirilip Malatya çiftçisinin de mağdur edilmeyeceği bir fiyat politikası ve taban fiyat ortaya konulmalı. 4 kg. yaş kayısıda elde edilen 1 kg. çekirdek elde edildiğini düşünürsek çekirdek fiyatı 3,5 TL oluyor. Ancak verilen 25 kuruş rakamı çok komik. Günde bir işçinin 150 kg kayısı topladığını farz edersek ortaya çıkan sadece günlük işçilik maliyetinin yarı fiyatına gelir. Bu da çiftçiyle, kamuoyu ile bu şehirle dalga geçmektir. Bizim buradaki amacımız kesinlikle bağcıyı dövmek değildir, üzüm yemektir.  Bu alımı gerçekleştirecek olan şirketler bu ülkenin öz sermayesidir bunun alımıyla ilgili kendileri eğer doğru bir politika ve doğru bir taban fiyat belirlerse bizde burada kendilerine kamuoyu olarak, ziraat odaları olarak, ticaret borsası olarak,  çiftçi olarak yardımcı oluruz.  Ama bu belirlenen fiyat gerçekse veya bu fiyattan alım yapmayı planlıyorlarsa bu kesinlikle çiftçimizde karşılık bulmayacaktır ve bu rakamlarla da bu şirketler sonuca gidemezler. Bizim beklentimiz şirketlerin bir araya gelip yeni bir taban fiyatı belirlemelidir. Bu fiyat, çiftçide oluşan maliyetlerin değerlendirilmesi ve bu maliyetlerin üstünde çiftçinin de para kazanacağı bir şekilde yeniden ortaya konulması gerekmektedir.  Aksi takdirde eğer bu fiyat politikasıyla çiftçinin karşısına gidilirse burada sağlıklı bir alım gerçekleşmeyeceğini ve herkesin bu işte zarar göreceğini düşünüyoruz. Mutlaka bu konuda kısa süre içerisinde yeni bir fiyatın ortaya konulması gerek. Biz burada fiyat belirlemeyeceğiz. Çünkü biz burada da az talep dengelerini mutlaka gözeteceğiz biz sadece ortaya konulacak fiyatın çiftçinin maliyetlerinin üstünde olması gerektiğini belirtiyoruz. Firmalarda şirketlerde bunu göz önünde bulundurarak bir fiyat belirlemeli. Dünyada gıda ürünlerinin fiyatlarının geldiği nokta ortadadır, fiyat artışları söz konusu. Kayısının sürekli bunun gerisinde kalması doğru değil. Artık kayısı en ucuz kuru ve yaş meyve olmaktan çıkmalıdır. Kamuoyu olarak üstümüze düşen vazifeyi, çiftiye karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek zorundayız, bu noktada da firmalardan gerekli fiyat açıklamasını yapmalarını bekliyoruz.” İfadelerini kullandılar.

Malatya üreticisi 120 lik (4.numara) diye bilinen kuru kayısı piyasa fiyatı ve  beklentinin sıkmalık kayısının 10 katı oranını yıllarca kullanmaktadır. Örneğin bugün 10 TL olan fiyata kıyasla, sıkmalık fiyatın 100 kuruş olmasını beklemektedir. Oysa ki doğal şeker yerine kullanılan Malatya Kayısısının 25 kuruş fiyatı bu oranlama ile islimli kuru kayısının 2,5 TL gibi  bir fiyatın olduğu anlına geliyor. Bu da bugün karşılığı olmadığını gösteriyor.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 161
Bu Ay : 2705
Toplam : 2705

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom