İsrail bir gettoya dönüştü

Malatya 7. Anadolu Kitap Fuarı yazarlarla söyleşi etkinliği kapsamında Gilat Atzmon ve İsrael Shamir konuk edildiler.

İsrail  bir gettoya dönüştü Dünya

Hasan Dündar'ın yönettiği söyleşi programına Mana Yayınları sahibi Latif Kınataş, Çıra Yayınları sahibi Davut Güler, Malatya Kültür AŞ Genel Müdürü Sabri Akın, STK temsilcileri, yazar ve akademisyenler katıldı.

Söyleşinin İngilizce tercümesini Kemal Gürler yaptı.

İsrael Shamir, Türkiye’de ve Malatya’da olmaktan çok memnum olduğunu belirttiler.

 İsrael Shamir özetle;

Türkiye düzgün bir istikamette gittiği için memnunum. Türkler çok iyi işler yapıyorlar. Astana toplantısı tarihte hep çatışan Rusya, İran ve Türkiye anlaşarak bölgelerinde kendi problemini çözmeye çalışmaları çok önemlidir. İngilizler bu bölgede hep çatışma çıkartmıştır. Bu anlamda çatışmayı önleyici Astana süreci çok iyi bir iştir. Bu süreç başarı ile tamamlanırsa yansıması olarak Filistin sorunu da çözülebilecektir.

İsrail tıpkı her istediğini almış şımarık bir genç gibi. Serbest bırakılırsa hep istediğini pervasızca yapmak isteyecektir. Bunun için dikkatli olunmalıdır.

15 Mayın bölgede yeni gelişmelere sahne olacaktır ifadesini kullandı.

Gilat Atzmon sıkca Türkiye’ye geldiğini, konserler verdiğini belirttiler.

Gilat Atzmon özetle;

Filistin hakkında bildiklerim, İsrail ve arkasındaki olaylar basittir. İsrail kendini Yahudi devleti olarak tanımlıyor.

Siyonizm 19. Yüzyıl akımı olarak ortaya çıktı.O gün Yahudiler bir devlet sahibi olmayı istiyorlardı. Kendi yurtlarında, tarıma dayalı, komşuları ile barışık…

Siyonizm taşıyıcıları dışarıdan geldiler, orada yaşayan halkın beklentilerini karşılamadılar. ABD İngiltere ve Fransa belli bir lobinin baskısı altında bulunuyor. Bu lobi batıda lezbiyen, gey gibi olabilecek en küçük farklılıkları ayrıştırarak isteklerin yaparken, Ortadoğuda ise din, mezhep, ırk temeli üzerinde ayrıştırmaları kullanmaktadır.

Mesela benim gibi bakan kişiler hem hem Siyonist, hem de anti Siyonistler tarafından ırkçı ve antisemitizm ile suçlanabiliyor. Anti semitizm, siyonizmin bir susturmaca aracıdır ve birbirinden besleniyorlar.

İsrail her bakımda nükler, biyolojik ve kimyasal silah sahibi. Kimse buna en ufak bir laf söylemiyor. Netanyahu, hep diğer ülkelerin bu tür silahlarında bahsediyor, gündeme getiriyor. İsrail’in bu silah gücünü hiç kimse gündeme getirmiyor. Gündeme getirenler de hemen baskı altına alınıyor.

Ayrıca bugün anti semitizm artık yeni bir rant kaynağı olmaya başladı, ticarete dönüştü. Bu durum bir problemi çözmeye ve tarihe zarar veren bir süreci başlatıyor.

Ben israilde doğdum ve İsrailciyim. Siyonist değilim. Siyonizm aslında ölü doğdu. Bu gün İsrail kat kat duvarlarla örülü bir gettoya dönüştü. Kendimizi bu gettoya hapsettik. Babalarımızın arzu ettiği devlet bu değildi.

Söyleşinin ardından Gilat Atzmon’un Mana yayınlarında çıkan Göçebe Kimlik( Yahudi kimlik siyaseti üzerine bir inceleme) ve Muhalif (Kabilecilikten Evrensele) adlı kitapları gelen dinleyicilere hediye edildiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 145
Bu Ay : 2629
Toplam : 2629

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom