Türkiye'nin ilk nükleer santralin temeli atıldı

Türkiye Rusya ile kritik dönemlerde İskenderun Demir Çelik Fabrikası'ndan sonra gerçekleştirdiği ikinci stratejik ortak projesi oluyor.

Türkiye'nin ilk nükleer santralin temeli atıldı Dünya

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin temeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle atıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, "Bugün gerek ülkemizin kalkınması gerekse Rusya Federasyonu ile enerji işbirliğimiz adına tarihi bir ana şahitlik ediyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin temelini bugün burada değerli dostum Putin ile birlikte atmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Kendisine ve heyet üyelerine bu anlamlı günde heyecanımıza ortak oldukları için şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye  2003-2017 yılları arasında ortalama 5.8 büyüdü. 2017 oranında yüzde 7.4 oranında büyüme başarısı sağlandı. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyz vurgusu yapıldı.

Putin: Türkiye'nin nükleer iş sektörünü kurmaktayız

Putin, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin birinci enerji bloğunun inşaatına başlanmasını tebrik ederek, "Bu yenilikçi proje son derece değerli ve önemlidir. Bugün sadece Türkiye'de ilk nükleer santralinin inşaasına başlamıyoruz, Türkiye'nin nükleer iş sektörünü kurmaktayız. Yeni bir sektör oluşturuyoruz. Bu tamamen yeni bir adım. Türkiye'nin ekonomisinin gelişiminde yeni bir basamak Güvenlik standartları en yüksek seviyede olacak ve projemiz çevre dostu olacak." ifadesini kullandılar.

Akkuyu NGS, bin 200 megavatlık 4 üniteden oluşacak ve toplamda 4 bin 800 megavatlık kurulu güce sahip olacak.

Akkuyu  NGS'de, inşaatın en yoğun olduğu dönemde yaklaşık 10 bin kişi, 60 yıllık işletme döneminde ise 3 bin 500 kişi çalışacak.

Halen, dünya genelinde 31 ülkede 450 nükleer santral işletme halindeyken 55 nükleer santral inşa halinde bulunuyor.

Türkiye, Rusya ile kritik dönemlerde İskenderun Demir Çelik fabrikasından sonra gerçekleştirdiği ikinci stratejik projesi oluyor.

Haber :ajanslardan

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 781
Bu Ay : 6865
Toplam : 6865

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom