Tüketici hak arama elektronik ortama geçiliyor

Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) yazılımının önemli entegrasyonlarından biri olan TÜBİS-UYAP entegrasyonu kullanıma açıldı.

Tüketici hak arama elektronik ortama geçiliyor Türkiye-Dünya

TÜBİS-UYAP ENTEGRASYONU KULLANIMA AÇILDI

 

Tüketicilerin haklarını aramaları noktasında büyük kolaylık sağlayan Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) yazılımının önemli entegrasyonlarından biri olan TÜBİS-UYAP entegrasyonu kullanıma açıldı.

Tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri arasındaki işlemlerin tümüyle elektronik ortamda yapılması amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında TÜBİS-UYAP entegrasyonusağlanmasına ilişkin başlatılan çalışmalar tamamlandı.

TÜBİS-UYAP entegrasyonu sayesinde, tüketici mahkemelerinde itiraza konu olan tüketici hakem heyetleri kararlarına ilişkin, mahkemeler tarafından ilgili tüketici hakem heyetine elektronik ortamda talepte bulunulabilecek. Tüketici hakem heyetlerinin TÜBİS’de iş ve işlemlerini gerçekleştirdikleri ilgili tüketici hakem heyeti kararını içeren dosyanın elektronik ortamda hazırlanarak, mahkemeye tüketici hakem heyeti başkanının elektronik imzasıyla gönderilmesi sağlanacak.

Entegrasyon, tüketici mahkemelerinde itiraza konu olan tüketici hakem heyetleri kararlarına ilişkin tüketici mahkemelerince verilen kesinleşmiş mahkeme kararlarının ilgili tüketici hakem heyetlerine iletilmesi, doğrudan tüketici mahkemelerine açılan davalara ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararlarının ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığına iletilmesine imkan verecek.

İŞLEMLER SANİYELER İÇİNDE TAMAMLANACAK

TÜBİS-UYAP entegrasyonu, tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri arasında yazışmaların elektronik ortamda yapılmasını sağlayacağından, işlemler saniyelerle sayılacak sürede gerçekleştirilecek. Böylelikle, itiraza konu olan tüketici hakem heyeti kararları için tüketici mahkemelerinin karar verme süreleri kısalmış olacak.

Entegrasyon ile tüketici mahkemelerinde itiraza konu olan tüketici hakem heyetleri kararlarına ilişkin tüketici mahkemelerince verilen kesinleşmiş mahkeme kararları ilgili tüketici hakem heyetlerine, doğrudan tüketici mahkemelerine açılan davalara ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararları Bakanlığa gönderilecek. Bu durum tüketici hakem heyetlerinin ileriki süreçte vereceği kararlara emsal teşkil edecek.

3 YILDA 5 MİLYONU AŞAN TASARRUF SAĞLANACAK

Entegrasyon sayesinde, tüketici hakem heyetlerinin ve tüketici mahkemelerinin postalama, kâğıt ve kartuş gibi giderlerinde tasarruf sağlanacak. Yapılan çalışma ile, yaklaşık 3 milyon A4 kâğıdı ile postalama ve kartuş giderlerinde üç yıl içinde takriben 5 milyon 150 bin lira tutarında tasarruf sağlanacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 457
Bu Ay : 7162
Toplam : 7162

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom