Malatya, daha fazla bir çekim merkezi olacak

Bir dizi programlara katılmak üzere Malatya’ya gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal, Malatya Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

Malatya, daha fazla bir çekim merkezi olacak Malatya Ekonomi

MALATYA, İFTİHAR ETTİĞİMİZ İLLERDEN BİR TANESİ

 

Bir dizi programlara katılmak üzere Malatya’ya gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal, Malatya Büyükşehir Belediyesini ziyareti sırasında, yapılan hizmetlerden övgüyle bahsetti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından karşılanan Bakan Naci Ağbal, Malatya’nın iftihar ettikleri illerden bir tanesi olduğunu söyledi.

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ve İl Başkanı Hakan Kahtalı ile kalabalık bir heyetin eşlik ettiği ziyaret sırasında yapılan hizmetlerle ilgili kısa bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Bakan Naci Ağbal’ı Malatya’da ağırlamaktan büyük bir onur ve mutluluk duyduklarını söyledi.

Çakır: 400 milyon liralık yatırım

Büyükşehir statüsüyle birlikte öncelikle ana planlar üzerinde çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Çakır, jeolojik etüt çalışmalarının yanı sıra ulaşım ve turizm master planı çalışmalarını tamamladıklarını söyledi.

Malatya merkezini esas alarak, kırsal ilçe ve mahallelere de önemli hizmetler gerçekleştirdiklerini kaydeden Çakır, özetle şunlara değindi: “11 kırsal ilçemizden 9’unun altyapısını sıfırdan kurduk. Kırsal ilçelerimizde 3 bin kilometre dolayında yol çalışması yaptık. Toplamda 400 milyon liralık yatırımın 300 milyonluk kısmını tamamladık, 100 milyonluk kısmında ise çalışmalarımız devam ediyor. Altyapısı tamamlanan ilçelerimizde üst yapı çalışmalarına da başladık. 

Malatya merkezde de her tarafta şehir yenileme projesi başlattık. Kültürel anlamda da inşa ettiğimiz çok güzel mekanlarımız var. Kültür merkezleri, çok amaçlı sosyal tesisler, külliyeler, yaşam ve spor merkezleri, aile danışma merkezi gibi tesislerimizdeyılda  20 bin dolayında bayanımız faydalanıyor.”

Enerji yatırımlarına da değinen Başkan Çakır, örnek yatırımlardan olan Çöpgaz Elektrik Santralinden 2.2 megavat, yeni kurulan tesisde 10.5 megavat, GES’ten 3 megavat enerjinin üretildiğini, 1 megavatlık bir GES projesinin de kurulum çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ağbal: Malatya, daha fazla bir çekim merkezi olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Maliye Bakanı Naci Ağbal, Malatya’nın altyapısıyla, üst yapısıyla, geniş caddeleriyle, canlı yaşamı ve kültürüyle her bakımdan iftihar ettikleri vilayetlerden bir tanesi olduğunu söyledi. Malatya’nın her geçen gün gelişip, büyüdüğünü ve yatırım çektiğini kaydeden Ağbal, “Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız, Genel Başkan Yardımcımız, sayın vekillerimiz, büyükşehir Belediye Başkanlarımız, ilçe belediye başkanlarımız, il başkanımız ve teşkilatımız hep beraber Malatyaya güzel işler yapıyorlar. Malatya ile ilgili hayalleri büyük. Malatya’nın daha da gelişip büyümesi için projeler geliştiriyorlar. Uçaktan indik proje konuşmaya başladık, hala proje konuşuyoruz. Dolayısıyla kendilerine teşekkür ediyorum. Sayın Gümrük Bakanımız ve Genel Başkan Yardımcımızla Malatya meselelerini her zaman konuşuyoruz. Belirtilen konularda destek olmaya devam ediyoruz. En son burada Kızılay yeni bir prefabrik konteyner imalatı ile ilgili bir yatırım yapacak. Maliye Bakanlığı olarak bununla ilgili yer tahsisini yaptık. Hayırlı olsun. Önemli bir yatırım olacak. Malatya’da 1.500 kişiye istihdam sağlayacak. Bunda emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ağbal sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Malatya’ya yatırım yapacak müteşebbisler için her türlü desteği sağlayan bir mevzuat oluşturduk. Sosyal Güvenlik primlerini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Bütün vergilerden yatırımcı kurtulacak. Enerji desteği vereceğiz. Malatya’ya yatırım yapacak olan bir müteşebbisin elektrik faturasının yüzde 50’sini devlet karşılayacak. Malatya’nın esasında bir potansiyeli var. Birçok yatırımcı bu bölge içerisinde Malatya’ya gelmeyi tercih ediyor. Çünkü yetişmiş insan gücü kaynağı var, kendi potansiyeli var, atılım içerisinde olan girişimciler var, Türkiye genelinde Malatyalı işadamları var. Onun için Malatyamızın önü açık. Son 15-16 yıldır Türkiye kabuk değiştiriyor. Türkiye artık eski Türkiye değil. Gerçekten kentleri AK Parti hükümetleri döneminde yaşanabilir hale getirdik.

Malatya’da büyüyecek, gelişecek ve kalkınacak. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın gerek sanayi ve ticaretin şehir içerisinde yeniden konumlandırılması, gerekse şehrin gelişmesi noktasında atıl vaziyetteki taşınmazların ekonomiye kazandırılması yönünde çok güzel projeleri var. Kendisine biz de destek olacağız. Bu projeler harekete geçince Malatya daha da gelişecek ve büyüyecek.”

Başkan Çakır’dan hediyeler

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaret sırasında Maliye Bakanı Naci Ağbal’a el işlemeli bakır semaver, kayısı kristali ile tepside kayısı hediye etti.

Başkan Çakır ayrıca, Maliye Bakanlığı’ndan talep edilen istek ve taleplerle ilgili olarak Bakan Ağbal’a dosya sundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 312
Bu Ay : 2796
Toplam : 2796

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom