Emeklilik bekleyenlere ilaç gibi haber

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan anlaşma ile emekliliği gelmiş borçlulara emeklilik yolu açılıyor.

Emeklilik bekleyenlere ilaç gibi haber Türkiye-Dünya

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağ-Kur'lu esnafa kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Salonu'ndaki "Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağ-Kur'lu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü" imza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ve ilgililer katıldı.

Törende yaptığı konuşmaya Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan Mehmetçik'e Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifa dileyerek başlayan Sarıeroğlu, Türkiye'nin bir yandan terörle mücadelesini sürdürürken diğer yandan yatırım ve reformlarına hız kesmeden devam ettiğini vurguladı. Sarıeroğlu, bu kapsamda güçlü bir istihdam ve teşvik paketinin yakın zamanda kamuoyuyla paylaşıldığını anımsattı.

Maliye Bakanlığınca hazırlanan KDV Reform Paketi'nin de aralarında olduğu bir dizi düzenlemenin TBMM'de görüşülmeye başlandığını belirten Sarıeroğlu, şöyle konuştu:

"Aralık ayında biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde istihdam seferberliğimizle ilgili birinci fazın sonuçlarını paylaştığımız ve ikinci fazı başlattığımız gerçekten çok önemli bir toplantı gerçekleştirmiştik. Bugünlerde de şu anda Mecliste, Sayın Maliye Bakanımızın, Maliye Bakanlığı bürokratlarının hazırlamış olduğu Torba Yasa içerisinde bu istihdam paketimiz yer alıyor.  Diğer taraftan Maliye Bakanlığımız yine iş dünyasının, vatandaşlarımızın yıllardır talep ettiği konularla ilgili çok önemli, reform niteliğinde düzenlemeleri gerçekleştiriyor. Yıllardır tartışılan, icra iflas kanunlarıyla ilgili bir reform paketimiz gündemde. KDV ile ilgili yaklaşık 80’li yıllardan itibaren dokunulmamış bir alanla ilgili adımların atıldığı bir dönemdeyiz. Yatırım ortamıyla ilgili yine geçtiğimiz hafta TBMM’deki ilgili komisyonlarda görüşüldü ve inşallah Genel Kurula inecek. 116 tane eylemden oluşan ve 15 yıldır konuştuğumuz konularla ilgili güçlü bir reform paketini hazırlamış durumdayız. Yani şu anda bir yandan mücadelemizi devam ettiriyoruz. Diğer taraftan da 80 milyon vatandaşımızın, huzuru, refahı ile birlikte gerçekten onların geleceğe daha umutla bakmasını sağlayıcı reformlarımızı da arka arkaya hayata geçiriyoruz. İnşallah bundan sonra da daha iyisini yapmak için çalışmalarımızı, güçlü adımlarla, kararlı politikalarımızla devam ettireceğiz. Türkiye, AK Parti iktidarlarında büyük bir başarı hikayesi yakaladı. Ülkemizi 15 yıldır getirdiğimiz aşamadan daha ileriye götürme adına gece gündüz çalışacağız. Kadın erkek, genç yaşlı, işçi esnaf, kısacası toplumun kesimlerini ilgilendiren konularda güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz."

Bakan Sarıeroğlu, aktif Bağ-Kur'lu sayısının 2,9 milyon, Bağ-Kur emeklisi sayısının ise 2,6 milyon olduğunu bildirerek, "Şartlarının iyileştirilmesiyle alakalı olarak güçlü düzenlemelerle prim oranlarını yüzde 40'tan yüzde 34,5'e düşürmüştük. İsteğe bağlı sigortalılık hariç, Bağ-Kur sigortalılarına 5 puanlık Hazine indirimi gerçekleştirmiştik. Yine Bağ-Kur sigortalılarımızı iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamına alarak geçici iş göremezlik ile sürekli iş göremezlik ödeneğinden faydalanma imkanı getirmiştik." dedi.

Bugüne kadar verdikleri teşviklerin prim ve vergi kesintileriyle ilgili olduğunu dile getiren Sarıeroğlu, "Bir Senden Bir Benden" uygulamasıyla ilk defa ücretin de teşvik kapsamına alınacağını bildirdi.

Emeklilik hakkı doğmuş Bağ-Kur'lu esnafa kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolünün önemli olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

"Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda emekli olabilecek esnafımıza yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olacak esnafımızı da kapsıyor. Esnaflarımız arasında birikmiş prim borcuyla durdurulan hizmet süreleri olan sigortalılarımız vardı. İhya edilmesi halinde yaşlılık aylığı bağlanmaya hak kazanacaklar da bu protokolümüz kapsamında olacaklar. Protokolümüz kapsamında prim borcu olan esnafımızın 48 ay vadeyle borçlarını ödemeleri ve bunu da emekli aylıklarıyla yapmaları sağlanacak. Burada, önemli olan, komisyon alınmayacak olması ve bu kredi imkanından faydalanacak esnaflarımızla ilgili geçmiş sorgulamasının yapılmaması."

Konuşmaların ardından, emeklilik hakkı doğmuş Bağ-Kur'lu esnafa kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 171
Bu Ay : 7808
Toplam : 7808

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom