4-6 Şubat Kanser Farkındalık Haftası

4-6 Şubat Kanser Farkındalık Haftası nedeniyle "Kansere Çok Yönlü Bakış" konulu bir panel düzenlendi.

4-6 Şubat Kanser Farkındalık Haftası Malatya Yaşam-Sağlık

4-6 Şubat Kanser Farkındalık Haftası nedeniyle Malatya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde İnönü Üniversitesi, Sağlık İl Müdürlüğü ve Türkiye Fizyoterapistler Derneğinin katkıları ile "Kansere Çok Yönlü Bakış" konulu bir panel düzenlendi.

6 Şubat Salı günü saat 14.00’de Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Salonunda düzenlenen panele Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İhsan Gençay, şube müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcumoderatörlüğündeyapılan  panelde, Prof. Dr.Gülşen Güneş Kanser Tanımı-Kanserden Korunma,  Yrd.Doç.Dr. Burcu Talu Egzersiz Kanser Patofizyolojisini Nasıl Etkiler?,Yrd.Doç.Dr. Bircan Ulaş Kadıoğlu Kanserde Beslenme, Doç. Dr. Rukiye AylazKanserde Hemşirelik Bakımı, konusunda bilgiler verdiler.

Kanserin tanımını yapan Prof. Dr.Gülşen Güneş, dünyada 2. ölüm nedenleri arasında kanser olduğunu, 2030 yılında ise 11 milyon insanın kanserden hayatını kaybedeceğini, kanserden korunmak için beslenme alışkanlıklarının değiştirilip daha fazla hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kanserde ruh sağlığının önemine değinen Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu, kanser hastalarını anlayabilmemiz için empati kurmanın çok önemli olduğunu belirtti.

2008-2012 yıllarında ülkemizde kanserin çok yükseldiğini, Halk Sağlığı kurumunun çalışmaları ile son dönemlerde kanser vakalarında düşüş yaşandığını belirten Yrd.Doç.Dr. Burcu Talu, obezitenin kanser artışında büyük rol oynadığını söyledi.

İşlenmiş hazır yiyeceklerin kanser artışlarına neden olduğunu söyleyen Yrd.Doç.Dr. Bircan Ulaş Kadıoğlu, organik gıdaların tüketiminin arttırılması gerektiğini belirtti. 

Ülkemizde daha çok kadınlarda meme, erkeklerde akciğer kanserine rastlanıldığını belirten Doç. Dr. Rukiye Aylaz, kanserde her evrenin dikkatli takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Panelistler program sonunda dinleyicilerden gelen soruları da yanıtladılar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 286
Bu Ay : 7083
Toplam : 7083

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom