Zeytin Dalı Hareketı 24 saatını geride bıraktı

Türkiye’nin başlattığı Zeytin Dalı Hareketı sonrası oluşacak güvenli ortama,Türkiyedeki Afrinli mültecilerin bir kısmının memleketlerine dönmesi bekleniyor.

Zeytin Dalı Hareketı  24 saatını geride bıraktı Dünya

Afrin operasyonuyla ilgil iyaşanan gelişmeler kamuoyunda dikkatle takip edilirken tüm ülkede desteğin yüksek olduğu belirtiliyor.

 Gelen son noktada, Zeytin Dalı Harekâtına, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) 25 bin kişilik bir kuvvetle katılıyor.

Operasyon hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonun çok kısa sürede tamamlanacağını belirterek "PYD-PKK-YPG'nin nasıl kaçtıklarını görüyorum. Onlar kaçacak Mehmetçik, bizler hep birlikte kovalayacağız" ifadesini kullandı. İşte Afrin operasyonuyla ilgili bölgeden son gelişmeler...

AFRİN OPERASYONUNDA YAŞANANLAR..

Son günlerde gözlerin çevrili olduğu Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik operasyon dün akşam saatlerinde TSK tarafından düzenlenen hava harekatı ile başladı. Zeytin Dalı Harekatı'yla ilk etapta PYD’nin Afrin ve çevresindeki bölgelerinde bulunan 100'ün üzerinde mevzi, karargah ve deposu imha edildi, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Hava harekatı ardından gece saatlerinde Afrin ve çevresindeki bölgelerden Azez’e yönelik çok sayıda havan saldırısı düzenlendi. Saldırıları sınır hattında konuşlu olan ÖSO güçleri ağır silahlarla, Türkiye sınırındaki birlikler ise Fırtına obüsleri ile karşılık vererek püskürttü.

ÖĞLE SAATLERİNDE UÇAKLAR YİNE VURDU

Sabah saatlerinden itibaren Afrin’e en yakın noktada bulunan Suriye’nin Azez kentinde hareketlilik başlandı. Kentte bulunan ÖSO grupları, kontrol noktalarında eli silahlı olarak Afrin ve çevresindeki bölgeleri takip etmeye başladı. Öğle saatlerinde Türk savaş uçakları Afrin’in çevresinde bulunan PYD denetimindeki Maranez, Ayn Dakka ve Minnag bölgelerini yeniden ateş altına alındı. Türk savaş uçaklarının bombaladığı bölgelerden yükselen dumanlar Azez’den de net şekilde görüldü. Azez sınırında kontrol noktalarında bekleyişini sürdüren ÖSO güçleri de hava harekatı ardından bazı noktalardan PYD’lilerin yaptığı taciz ateşlerine ağır silahlarla anında karşılık verdi.

 

HAZIR BEKLİYORLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Afrin operasyonu başlamıştır’ sözlerinin ardından başlatılan ‘Zeytin Dalı’ operasyonunda Hatay’ın Hassa ilçesi Yarım Aktape mevkiinde Özgür Suriye Ordusu ve Türk askerleri hazır bekliyor. Tanklar üzerinde tam teçhizat bekleyen askerler olası bir takviye isteğinin ardından Afrin’e geçiş yapacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), hudut güvenliği ve bölgede istikrarı sağlamak amacıyla dün başlatılan harekat devam ederken 8. Ana Jet Üssü'nde hareketlilik gözleniyor. Bazı Türk savaş uçakları, üsten kalkış yaparken bazıları da pistte hazır bekletiliyor. Üsse zaman zaman askeri kargo uçakları da iniyor.

 

TSK: 45 HEDEF İMHA EDİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 45 hedefin Hava Kuvvetleri tarafından imha edildiğini, harekata katılan 32 uçağın müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine döndüklerini açıkladı.

TSK'dan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudutlarda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, “Zeytin Dalı Harekâtı” 20 Ocak 2018 saat 17:00'de başlatıldığı hatırlatıldı. Harekatın, Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği vurgulandı. Açıklamada, "Zeytin Dalı Harekatı esnasında tespit edilen terör örgütüne ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 45 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir. Harekata katılan 32 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Harekat planlandığı şekilde devam etmektedir. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir" denildi.

 

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU İLERLİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı ikinci gününde devam ediyor. Özgür Suriye Ordusu, köyleri tek tek ele geçiriyor. Raco kasabasında ilerleyen ÖSO birlikleri, Azman ve Şenkal köyünün ardından Adamanlı, Balinli köylerini kontrol altına aldı. Adamanlı köyünü ele geçiren ÖSO, 2 YPG’liyi de yakaladı.

 

PARSA DAĞI VURULDU

Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı çevresinde konuşlu bulunan tank ve topçu birlikleri tarafından Kilis'in karşısında bulunan Suriye'nin Azez kentinin kuzeyindeki Parsa Dağı ateş altına alındı. Yapılan atışların ardından Parsa Dağı'ndan dumanlar yükseldi. Türkiye'nin olası Afrin operasyonuna karşı PKK'nın Parsa Dağı'ndan Afrin'e uzanan içerisinden araçların da geçebildiği dev tünel inşa edildiği ileri sürülmüş, 8 bin teröristin bulunduğu Afrin'e Kandil'den çok sayıda üst düzey PKK'lının gönderildiği ve şehirde tuzaklamalar yapıldığı iddia edilmişti. PYD/YPG'nin eğitim kampının da bulunduğu belirtilen Parsa Dağı, bölgenin Kandil'i olarak değerlendiriliyor.

 

AFRİN'DEN HATAY'A SALDIRI

Hatay'ın Reyhanlı ilçesine Afrin bölgesinden 3 roket atıldı. Roketlerden birinin kent merkezinde bir aracın üzerine diğeri bir binanın çatısına üçüncüsü de bir evin bahçe duvarına düştüğü öğrenildi. Saldırıda ilk belirlemelere göre Suriye uyruklu 1 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı. Patlamanın ardından bölgeye güvenlik görevlileri ve sağlık ekipleri sevk edilirken, yaralılar çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.
Öte yandan roketli saldırıda çevredeki ev ve iş yerlerinin camları kırıldı.

RASULAYN'DA ÖNLEMLER ARTIRILDI

Afrin’deki terör örgütü mensuplarına karşı başlatılan operasyonun ardından Türkiye-Suriye sınırında bulunan Ceylanpınar ilçesinde güvenlik artırıldı. Sınırın sıfır noktasında askerler görev yaparken, polis ise sınıra yakın olan yerlerde zırhlı araçlar ile devriye görevi icra etmeye başladı. Polis, ilçenin stratejik noktalarında da asayiş uygulaması başlattı. Sınırın her iki tarafında da sessizlik sürerken, Rasulayn ve Ceylanpınarlılar Afrin'e yönelik yapılan Zeytin Dalı Harekatı'nı yakından takip ediyor.

 

PYD'NİN ELİNDEKİ KÖY GERİ ALINDI

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı ikinci gününde devam ediyor. Afrin’deki terör örgütü YPG mevzileri bombalanırken ÖSO Afrin’de bir köyü aldığını duyurdu. Afrin’e bağlı bazı kasabalarda ÖSO ile YPG arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı ifade edilirken Afrin’in kuzeybatısında bulunan Şengal köyünün geri alındığını duyurdu. Özgür Suriye Ordusu askerlerinin, bölge halkına yaptıkları duyuruda evlerinden ayrılmamaları ve askeri bölgelerden uzak durmaları uyarısında bulunduğu kaydedildi. Sivillerin korunacağını duyuran Özgür Suriye Ordusu’nun Afrin’in batısındaki Raco kasabasına doğru ilerlediği aktarıldı.

 

İŞTE KARA HAREKÂTININ BAŞLADIĞI YER

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı ve harekatın başladığı Gülbaba Hudut Taburu'na ait Çalkaya Sınır Karakolu, İHA tarafından görüntülendi. Karakol ve çevresi Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilince basın mensuplarınını girişi de yasaklandı. Karakolun girişinde ve çevresinde onlarca tank, fırtına obüsler, toplar ve zırhlı araçlar Afrin'e geçiş için beklerken, bekleyen araçlara mühimmat ve ikmal yapılıyor. Karakol çevresindeki sınır hattında koşullu birlikler tarafından ise zaman zaman Afrin'e top atışları yapılıyor.

 

NATO'DAN TÜRKİYE'YE DESTEK

AA muhabirine konuya ilişkin açıklama yapan NATO yetkilisi, Türkiye'nin istikrarsız bir bölgede bulunduğunu ve terörizmden çok ciddi zarar gördüğünü belirterek "Tüm ülkelerin kendini savunma hakkı bulunmaktadır. Bunun orantılı ve ölçülü bir şekilde yapılması önem taşımaktadır." dedi.

NATO'nun DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyonun bir üyesi olduğunu ancak Suriye'de sahada bir mevcudiyeti bulunmadığını hatırlatan NATO yetkilisi, Türkiye'nin operasyon hakkında NATO müttefiklerini bilgilendirdiğinin altını çizdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Türk yöneticilerle yakın irtibat içinde olduğunu kaydeden NATO yetkilisi, Stoltenberg'in salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da telefon görüşmesi yaptığını anımsattı.

HULUSİ AKAR SINIRDA!

Genelkurmay Başkanı Akar'ın kuvvet komutanlarıyla Hatay'da Zeytin Dalı Harekatı'na katılan birliklerde denetleme ve incelemelerde bulunduğu öğrenildi.

ÇAVUŞOĞLU: IRAK'A DA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Iraklı mevkidaşı İbrahim el Caferi ile Bağdat'ta görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şu açıklamayı yaptı:

"Türkiye, dün başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu ile Afrin'de bu teröristleri nasıl temizlemeye başladıysa Suriye'nin diğer bölgelerinden de Irak'tan da ve Türkiye'nin dağlarından da bu teröristlerin tamamen temizlenmesi gerek. Biz Irak'ın PKK'dan temizlenmesi için Irak yönetimine daha önce Sayın İbadi'nin Ankara ziyaretinde de vurguladığımız gibi her türlü desteği vereceğiz."

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: AFRİN'İ SAHİPLERİNE TESLİM EDECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’nın 5 bin TIR’ın dışında 2 bin civarında uçakla silah ve mühimmatı da Afrin’e yerleştirdiğini belirterek, “Biz bütün bunları kaydettik. Bunların takipçisi olarak durdur, durduk, durduk. Bir gece ansızın vurduk. Ama işimiz çok. Daha yapacağımız çok şey var. Bütün mesele, Afrin’i gerçek sahiplerine teslim etmek” dedi.

BAHÇELİ: YA AFRİN YIKILSIN YA DA TERÖRİSTLER YAKILSIN

13.00 : Basın toplantısı düzenleyen MHP lideri Devlet Bahçeli, "Ya Afrin yıkılsın ya da teröristler yakılsın. ABD'nin operasyonel ortağının kökü kazınmalıdır. Suriye Demokratik Güçleri çatısı altında kamufle edilen PYD/YPG'nin defteri dürülmelidir" dedi.

BAŞBAKAN YILDIRIM: 30 KİLOMETREYE İNİLECEK

Başbakan ve AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, "Bu harekat başlamadan önce diplomatik alanda, askeri temaslarda yapılması gereken her şey yapıldı, Rusya ile Amerika ile İran ile... Rejimle görüşülmedi, rejimle Rusya üzerinde görüşülmek suretiyle mutabakat sağlandı. Rusya'nın bu harekatla ilgili şu anda bize karşı herhangi olumsuz tutumu yok. Buna hava sahasının kullanılması da dahil. Hava sahasının kullanılması konusunda rejimin yönetilmesi, sevk ve idaresi görevini Rusya yerine getiriyor. Biz doğrudan Rusya'ya muhatabız." dedi. Yıldırım açıklamasının devamında, "İlk safahatı bizim için çok önemli. Buradan 20-30 kilometrelik bir bandı güvenli alan haline getirdiğimiz zaman sonraki işlerin önemi biraz daha azalıyor. O bir temizlik harekatına dönüşüyor. Orada çok aceleci davranmamıza ihtiyaç yok" ifadesini kullandı.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN FLAMALARI YAKILDI

Hatay Valiliği’nin çağrısı üzerine Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Kapağan, İlçe Müftüsü Mekki Solmaz, Yalangöz bölgesinde ilçe sakinleriyle bir araya geldi. Bölgede Türk bayrakları dağıtıldı. Kırıkhanlılar da Türk bayraklarını ev ve iş yerlerine astı. Reyhanlı Belediyesi’nce de ilçedeki evlere asılması için bayrak dağıtıldı.

 

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının, Kilis’in Gülbaba köyünden Afrin’e karadan girdiği anlar görüntülendi. Sınırı geçen ÖSO güçleri, ulaştıkları köylerde buldukları terör örgütü PKK/YPG’ye ait fotoğraf ve flamaları ateşe vererek, yaktı.

17 KİLOMETRELİK DAĞLIK ALAN TEMİZLENECEK

Operasyonun ilk aşamasının ‘örgütün 17 kilometrelik dağlık ve kırsal alandan temizlenmesi olduğu ve bunun da en az 3 ay sürmesinin beklendiği kaydedildi. Diğer bir ifade ile operasyonun ilk aşamasında dağlık bölgeler temizlenecek, ileri harekât kordinasyon merkezleri kurulacak. Afrin merkezinde ise en erken 3 ay sonra operasyonun ikinci aşamasına geçilecek ve ‘temizlik’ yapılacak.

Moskova görüşmesi sonrası Rusya’nın 17 kilometrelik alandan 170 askerini çekmek için talimat verdiği öne sürüldü. Sınır hattındaki Rus gözlemci ve irtibat askerlerinin Afrin kent merkezine çekileceği operasyonun ikinci aşamasında ise kent merkezindeki toplam 395 Rus askerinin Minnig Askeri Üssü’ne gideceği iddia edildi. Diğer taraftan Azez-Tel Rıfat ve Mare hattındaki 84 Rus askerinin de Minnig Askeri Üssü’ne çekilmeleri için talimat aldıkları ileri sürüldü. Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan aksi yönde açıklama geldi.

 

Kaynak: ajanslardan derlemeler

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 36
Bu Ay : 36
Toplam : 36

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom