Türkiye’de bu köylere yasa uygulanmıyor

Malatya’nın bazı köylerinden beş yıl boyunca alınmaması gereken emlak vergisi alınmaya devam ediliyor. Beş yıl avantaj sürenin sonuna gelindi, sonrası muamma…

Türkiye’de bu köylere yasa uygulanmıyor Malatya İlçe

Malatya’nın Büyükşehir olması ile, Malatya Battalgazi Belediyesi sınırları içinde yer alan,  Bulgurlu, Çamurlu, Fırıncı, Göller, Mollalar, Hacıhalıloğluçiftliği köyleri tüzel kişiliği kalkması ile mahallelere dönüşmüş oldu. Adı geçen köyler gibi yerler Büyükşehir yasası ile özel bir statü getirilerek mahalle olmaya geçişleri kolaylaştırıldı.  O köyde mevcut bulunan fırın, berber, kahve vs iş yerleri ruhsat alınmış gibi işlem görmesi sağlandı, yeniden ruhsat almaya zorlanmadı. Mera kullanım haklarına da böyle geçiş getirildi. Bu geçiş kolaylıklarından bir tanesi de emlak vergisinin beş yıl alınmama ile ilgili olan kısmı bulunuyor.

Malatya’nın Bulgurlu, Çamurlu, Fırıncı, Göller, Mollalar ve Hacıhaliloğlu Çiftliği sakinleri Battalgazi Belediyesinin kendilerinden emlak vergisi olarak bilinen vergi, harç ve harcamalara katılma paylarının alınmaya devam ettiğini belirttiler.

Malatyam.com haber sitemize yapılan sitem ve şikâyetler üzerine yaptığımız araştırmada ve belediye çalışanlarından aldığımız bilgilere göre adı geçen yerlerden emlak vergisinin halen tahsil edildiği öğrenildi.

Kimi vatandaşlardan bırakın tahsil edilmiş paranın iadesi,  uyarılara rağmen halen emlak vergisinin tahsil edildiği belirtiliyor.

Bu anlamda vergi dairesine dört yıl sonra ancak görüş sorulduğu, alınan görüşün de dikkate alınmadığı ve emlak vergisi adı geçen mahallelerde alınmaya devam ettiği belirtildi.

Malatya’ın da içinde yer aldığı ve 2014 yılında Büyükşehir olan illerde kimi ilçe belediyelerin Battalgazi Belediyesinde de karşılanıldığı gibi uygulamaların yaşandığı, ilgili vergi dairelerinden görüş alındığı ve yapılan uygulamanın hata olarak görülüp telafisine gidildiği yapılan çalışmalarda öğrenilebiliyor.

 Örneğin, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi benzer durumla karşılaşmış, ilgili vergi dairesine başvurmuş, ilgili birimlerinden karar alarak, para tahsilatını durdurmuş ve organlarında aldığı kararla mağdur olan mükelleflerin vergi iadeleri için Mali Hizmetler Müdürlüğüne müracaatları halinde ret ve iade yapılacağını belirtmiştir.

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Eylül 2016 yılında resmi web sitesinden duyurarak şöyle demektedir.

“6360. sayılı kanun geçici 1’nci maddenin 15’nci fıkrasına bu kanuna göre tüzel kişiliği kaldırılan köylerde, bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre alınması gereken emlak vergisi ile 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım payları beş yıl süreyle alınmaz ve 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9’uncu maddesinin birinci fıkrasının üçüncü bendi, 23’üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci bendi ile beşinci bendi, 66’ncı maddesinin birinci fıkrasının beşinci bendi hükümleri 31/12/2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uygulanmaya devam edilir. Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret beş yıl süreyle en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. 10/7/2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi ile köy tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülen yerlerde de bu fıkra hükmü uygulanır. Köylerden, mahallelere dönüştürülen yerlerde ki mükelleflerimizin vergi iadeleri için Mali Hizmetler Müdürlüğüne müracaatları halinde red ve iade yapılacaktır.”

Geçmişte, Büyükşehir olma ile ilgili tartışmalar gündemde iken  bu gibi köylerde kaygılar oluşmuş, bu kaygıları gidermek adına O gün AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ekim 2012  Kayısı Kent Muhtarlar Derneği'ni ziyaretinde yaptığı açıklamada kanun yasalaşırsa Büyükşehir olacak illere AK Parti iktidarının en önemli hediyelerinden biri olacağının müjdesini veriyordu. Muhtarların kaygılarını anlayan Öznur Çalık, “Köylerin mahalleye çevrilmesi, köy tüzel kişiliğinin kaybı anlamına gelmiyor. Şunu bilmenizi isterim ki; Büyükşehir’e gelen bütçeden köylerimiz pay alamıyordu. Mahalle olduğu andan itibaren Büyükşehir’e gelen pay, mahallerimize ve köylerimize de yansıyacak. Köylerimizin orman ve mera hakları korunacak. 5 yıl boyunca köylerimizden hiçbir vergi ve harç alınmayacak. Su ücreti ise o bölgedeki en düşük su tarifesinin dörtte birini geçmeyecek. Mahalleye dönüşen köylerimizde ruhsatlandırma için kolaylıklar sağlanacak.” İfadesini kullanmıştı.

Nitekim yaklaşık iki yıl sonra çıkan yasa bu bölümü ile aynen öyle de oldu. Benzer köyler ile ilgili çıkan problemler Türkiye’nin bazı belediyelerinde yasal usulüne uygun olarak ilgili mercilere hemen sorulmuş, alınan uyarılara uygun düzenlemenin en kısa sürede yapıldığı bilinmektedir.

Nitekim beş yıllık muafiyetin sonuna yaklaşıldığı şu günlerde, Battalgazi Belediyesinin bu durumu ağırdan alınması, hatta başkan Gürkan’ın yaptığı açıklama ile uygulamalarının yasal olduğunu savunması tepkilere yol açmaktadır.

Battalgazi Belediyesi gecikmeli de olsa ancak  06.10.2017 tarih ve 4917 sayılı yazı ile Malatya Vergi Dairesi Başkanlığı, Mükellef Hizmetler Grup Müdürlüğünün belediye mücavir alan sınırları içindeki adı geçen köylerin emlak vergisinden muaf olup olmadığı yazısını yazmış ve bir hafta gibi bir sürede,  12.10.2017 tarihinde cevap verilmiş, adı geçen yerlerde  belediye vergi harç ve harcamalara beş(5) yıl katılım payının alınamayacağını belirtmektedir.

Malatya vergi dairesinin yasal uyarısına rağmen belediyece yasaya aykırı uygulamaya devam ettiği  belirtiliyor.

Mağdur olan vatandaşlar, mağduriyetlerinin giderilmesini istemekte, başta ilgili yetkililer olmak üzere ve özellikle Öznur Çalık’ın konu ile ilgilenmesini o gün söylediğinin takipçisi olmasını beklemektedirler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 344
Bu Ay : 1662
Toplam : 1662

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom