Kızılay ilk yardım sorumluları Malatya'da kampa dirdi

Yılda 20 bin kişiye eğitim veren Kızılay, 32 İlk Yardım Merkezi’nin yöneticilerini Malatya’da toplayarak, yeni yol haritasını çizdi.

Kızılay ilk yardım sorumluları Malatya'da kampa dirdi Türkiye-Dünya

Kızılay, ilk yardımda yeni yol haritasını Malatya’da belirledi

2000 yılından bugüne kadar 250 binden fazla kişiyi eğiterek ilk yardımcı yapan Kızılay, 32 İlk Yardım Merkezi’nin yöneticilerini Malatya’da toplayarak, yeni yol haritasını çizdi.

İlk yardım alanında ülkemizin en önemli markalarından Kızılay, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 32 İlk Yardım Merkezi’nin yöneticilerini Malatya’da topladı. Toplantıya Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Kızılay Malatya Şube Başkanı Umut Yalçın ve çok sayıda yönetici katıldı. Kızılay, koordinasyon toplantısında gelecek döneme ilişkin yol haritasını da belirledi.

Koordinasyon toplantısı kapsamında, AFAD Malatya Afet ve Acil Durumlar Müdürlüğü Beydağı Geçici Barınma Merkezi Mülteci Kampı’nda 170 öğrenci ve 80 kulüp liderine Kızılay uzmanları tarafından “İlk Yardım Bilinçlendirme” semineri verildi. Ayrıca mülteci çocuklar tarafından “ilk yardım” konulu tiyatro gösterisi de yapıldı.

Etkinliğin ardından ise Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ve Malatya Şube Başkanı Umut Yalçın katılımcılara ilk yardım belgelerini verdi. Kızılay bünyesinde bulunan İlk Yardım Eğitim Merkezlerinde eğitimler sonrası verilen sertifika Avrupa ülkelerinde de geçerli oluyor. 

“Her evde bir ilk yardımcı”

Etkinlikte konuşan Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, “Yılda 20 bin kişiye eğitim veriyoruz. Bu sayıyı artırmanın yollarını bulmamız lazım. İlk yardım eğitimleri konusunda cazibe noktaları oluşturmamız ve insanları bu alana çekmek gerekiyor. Her haneden bir kişinin bu eğitimi almasını hedeflemek güzel. Olmayacak bir iş değil, yapılabilir." diye konuştu.

Kızılay 250 bin ilk yardımcı yetiştirdi

Kızılay’ın uzman eğitimcileri tarafından Türkiye genelinde 2000 yılından bugüne kadar 250 binden fazla kişi eğitilerek ilk yardımcı olmaları sağlandı. Kızılay ilk yardım eğitimlerinin ülke genelinde yaygınlaştırılarak sürdürülebilirliğinin sağlanması için de çalışmalarına devam ediyor.

İlk yardım hayat kurtarır

Ülkemizde ve dünyada trafik kazaları, afet ve acil durumlar nedeniyle her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmalarına göre; küresel düzeyde ölümlerin %90’ı yaralanmalardan dolayı meydana gelmektedir. Dünyada her 5 saniyede 1 kişi yaralanma sonucu yaşamını yitirmekte ve her gün 2.000’den fazla aile önlenebilir kazalar yüzünden çocuklarını kaybetmektedir. 

Çeşitli bilimsel çalışmalar acil durumlarda olay yerindeki yaralıların orada bulunan kişiler ya da profesyonel ekipler tarafından kurtarılabileceğini göstermektedir. Afet sonrası ilk yardım %90 oranında afet bölgesindeki kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle ilk yardım, afet sonrası insanların yaşamlarının kurtarılması bakımından çok önemlidir. Acil durumlarda hayat kurtarma zinciri için ilk adım, ilk yardım uygulamaktır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 654
Bu Ay : 3138
Toplam : 3138

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom