Üniversitemize 2017 yılında İki fakülte daha kazandırdık

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 2017çalişmaları hakkında değerlendirme toplantısı yaptı.

Üniversitemize  2017 yılında İki fakülte daha kazandırdık Malatya Eğitim

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 2017çalişmaları hakkında değerlendirme toplantısı yaptı.

 İnönü Üniversitesi uygulama oteli olan ,  Kale Göl Otel’de basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Rektör Kızılay, toplantıya  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret  Akpolat, Prof. Dr. Abdulkadir  Baharçiçek , Prof.  Dr.  İbrahim Türkmen  ve öğretim üyeleri katıldılar.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 1975 yılında kurulan üniversitenin 2018’de 43. Yılına gireceğini belirterek “2017 yılında da önemli faaliyetler yaptığımıza da inanıyorum. Şu anda İnönü üniversitenin öğrenci sayısı 47 bini aşmış durumda. 2016 yılında 14 fakültemiz vardı, 2017 yılında üniversitemize 2 yeni fakülte ekleyerek böylece fakülte sayısını 16 ya yükseltmiş olduk. 2017-2021 arası stratejik planımızı güncelledik. Malatya’mızın 13 ilçesi var, bunların 8 inde bizim okulumuz var.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, bu yıl içinde Hemşirelik Fakültesi ile Spor Bilimleri Fakültesini üniversiteye kazandırdıklarını söyleyerek “2017 yılı içinde en önemli katkımız bu iki fakülteyi şehrimize kazandırmak oldu” dedi. 47 bin 111 öğrencisiyle Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden olan İnönü Üniversitesi’nin her geçen gün daha da büyüdüğünü kaydeden Rektör Kızılay, “Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda benim de hayalim üniversitemizde bin profesör olmasıdır” dedi.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nu Spor Bilimlerini Fakültesi’ne dönüştürdüklerini, ayrıca Hemşirelik Fakültesini kurduklarını ifade eden Kızılay, “2017 yılı içinde en önemli katkımız bu iki fakülteyi şehrimize kazandırmak oldu. Hemşirelik Fakültesi Türkiye’de sayısı az bulunuyor. Bu fakültede hemşireliğin dal ve yan dalları olacaktır.

Ayrıca ara eleman açığının gittikçe yaşanacağını varsayarak, Malatya organize sanayi bölgesinde, sanayicilerimizin taleplerine göre OSB Meslek Yüksek okulunu açıyoruz. 12 Bin metrekare kapalı alanı olan,  adeta küçük bir yerleşke koruyoruz. İnşaat çalışması devam ediyor ve yetişebilirse kimi bölümlerini 2019’a yetiştirmeye çalışıyoruz.

 

İnönü Üniversitesinin bugün  6000 civarında personeli bulunuyor. Akademik kadronun 244’ünün profesör düzeyinde olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kızılay, “2 bin 64 idari personelimiz var. Bunların hepsini toplarsak 6 bine yakın akademik ve idari personelimiz var.   47 bin öğrencimiz 6 bin personelimizle birlikte 53 bindir. 2018 yılında 300 Pröfesör ve 250 dççent sayısına ulaşacağımızı bekliyoruz.  Önümüzdeki yıl birçok doçentimiz profesör olacak.

Teknokentte şirket sayısı 30’a yaklaştı. Genç girişimci projemiz ile 18 aylık bir çalışma olacak, bunu öneriyoruz.

Günlük 50-60 bin kişi dışarıdan üniversitemize girip çıkıyor. Bu yoğunluğun önemli bir kısmı Türgut Özal Tıp Mezkezi’nin üzerinden oluşuyor. Gelen hastaların yarısı il dışından geliyor. Buda konaklama, otopark gibi sorunları çoğaltıyor. Buna yönelik çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Temizlik, güvenlik gibi taşeron olan destek personelinin eksikliği çok fazla. Taşeronun kadro yasası çıkarsa  döner sermaye üzerindeki yükü de azaltacak ve merkezimize  büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

Türkiye’de yetişkin kemik ilik nakline olan iddiamıza çocuk ilik nakilini de ekleyeceğiz. 2017-2021 planlamamızı kanser üzerine yoğunlaştırmak üzerine yaptıklarını belirten Ahmet Kızılay katılımlarından dolayı basın mensuplarına teşekkür etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 369
Bu Ay : 2853
Toplam : 2853

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom