Konut Satışları Düştü Haberi Gerçeği Yansıtmıyor!

Haber ajanslarına düşen ve TÜİK verilerine göre diye girilen haber sadece belirli bir ay için yapılan haber olduğundan genelde gerçeği yansıtmıyor.

Konut Satışları Düştü Haberi Gerçeği Yansıtmıyor! Malatya Ekonomi

Haber ajanslarına düşen haberi aynen aktarıyoruz.

"Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Malatya Bölge Müdürlüğü tarafından Konut Satış İstatistikleri açıklandı. Analizlere göre Malatya’da Ekim ayında bin 12  konut satıldı. Buna göre Malatya’da konut satışları geçen aya ve geçen yılın aynı ayına göre azaldı.

Konuyla ilgili TÜİK tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Malatya’da konut satışları geçen aya göre %32,7 , geçen yılın aynı ayına göre %22,3 azalmıştır. Ekim ayında satılan konutların 379’u ilk satış, 633’ü ikinci el satıştır. 2017 yılı Ekim ayında satılan   1 012 konutun, 337’si ipotekli olarak satılmıştır.”

Ancak habere bakıldığı zaman Ekim ayı için konuşulduğunu görebilirsiniz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'ten alınan verileri gösterecek olursak;

Özetleyecek olursak sert bir yükselişten sonra düşme var. Örneğin 2017 Ağustos ayına baktığınız zaman 975 konut satılmış ve Ekimde bu sayı 1012. Bu da aşırı büyüyen ve Malatya piyasasından kaynaklanan suni bir fiyat artışından kaynaklandığı söylenebilir. Zira konut fiyatları dolar artışından en fazla etkilenen sektörlerden. Ancak Türkiye gündeminin ileride daha da sancılı olduğunu tahmin edersek konur satışlarının daha da düşeceği öngörülebilir. Satış türüne göre ise nakit satış kredili satışın neredeyse iki katı.

Kaynak: Özel Haber - Malatyam
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 86
Bu Ay : 1404
Toplam : 1404

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom