Malatyalı ilim ve fikir insanları anlatılıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen “Geçmişten Günümüze Malatyalı İlim ve Fikir İnsanları” sempozyumu devam etti.

Malatyalı ilim ve fikir insanları anlatılıyor Malatya Kültür-Sanat

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi ile İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin organize ettiği sempozyuma Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, İl Müftüsü Ümit Çimen, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şurası Başkanı  Vedat Ahmet, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımı ile başlayan sempozyum bugün sona erecek.

İlim, kültür ve sanat bir şehrin kimliğidir

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde başlayan sempozyumda İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Fikret Karaman yaptığı açılış konuşmasındailim,kültür, fikir ve sanatın bir şehrin kimliği olduğunu söyledi.

Karaman, "Malatya hem antik çağlarda, hem Selçuklu, hem Osmanlı,  hem de Cumhuriyet döneminde bulunduğu konum itibari ile ilim insanı, fikir insanı, sanat insanının yetiştiği bir merkezdir. Osmanlı döneminde yetişen ilim insanları ile ilgili 5 ciltlik bir eser var. Bu eserlere baktığımızda 85 kadar ilim insanı Malatya ve çevresinden çıkmıştır. Sempozyum süresince dinleyebileceğimiz 85 tebliğ olacaktır. Bu tebliğde Malatyalı 62 bilim insanı gündeme gelecek. Sempozyumda bu bilim insanları hakkında bilgi sahibi olacağımız muhakkaktır. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen Malatya Büyükşehir Belediyesine ve İnönü ÜniversitesiRektörlüğüne, Rektör Yardımcılarımıza veçalışanlarına teşekkür ediyorum" dedi.

Kalplerimiz aynı şehadetle atıyor

Zengin bir kültüre sahip Malatya'da bulunmaktan dolayı şeref duyduğunu belirten Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şurası Başkanı  VedatAhmet ise yaptığı konuşmadamesafe olarak uzak olmalarına rağmen  gönüllerinin aynı inançla, kalplerinin aynı şehadetle atığını dile getirdi.

Ahmet, "Bizler 1000 yıldan beri aynı havayı soluyor, aynı duyguları paylaşıyoruz. Dilimiz aynı, kültürümüz aynı, yolumuz aynı. Bulgaristan'dayaklaşık 1.5 milyon Müslüman kardeşimiz yaşıyor. Bulgaristan'daki kardeşlerimiz büyük zorluklar çekerek  bugüne kadar kalmışlardır. Tabi bu zorlukların sonucunda elde edilen bazı değerler vardır. Bizleri biz yapan da bu değerlerdir. Bulgaristan da her türlü asimilasyon ve zorluğa rağmen varlığımız koruduk, korumaya da devam edeceğiz"dedi.

Malatya birçok medeniyete ev sahipliği yaptı

Malatya'nın yaklaşık 8000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay da Malatya'nın tarihi çağlardan beri bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını, fikir, sanat ve ilim konusunda dünyanın en önemli merkezlerinden biri olduğunu belirtti.

Rektör Kızılay,  "-Coğrafya kaderdir- der İbn_i Haldun. Bazı coğrafyalar insanların hayatını kolaylaştırır, bazıları da zorlaştırır. Ne mutluki bizler şanslı bir coğrafyanın evlatlarıyız. Çünkü Malatya'mız her dönem sanatın, ilimin ve fikrin üretildiği bir aksiyon şehri olmuştur. Şehrimizin bu güzel kaderini yeniden canlandırmamız gerekiyor. Malatya'mız SadreddinKonevi'den Niyaz-iMısri'ye Mor Rabod'danEbü'lFerec'e Fethi Gemruhlu'dan Şemsi Belli'ye , Asım Orhan Barut'tan Mustafa İnan'a kadar çok sayıda mütefekkir, mutasavvıf sanatçı, tarihçi ve bilim insanı yetiştirmiştir. Sempozyumumuza katılan tüm konuklara teşekkür ediyor, emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.

Malatya, medeniyetimize örnek bir şehir

İl dışı programı nedeniyle sempozyuma katılamayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın selamlarını ileten, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün de bir konuşma yaptı.Malatya’nın tarihi süreç içerisinde yaşayan ilim, sanat ve fikir adamları ile medeniyetimize örnek bir şehir olduğunu belirten Şengün, "Son yüzyıla baktığımızda Malatya'da değerli simalara şahit oluyoruz. Bunlaraen iyi örnek  başta Cumhurbaşkanlığı yapmış olan İsmet İnönü ve Turgut Özal’dır. İlimizde sanat, fikir ve siyaset alanında yetişen değerli insanları tanıtmak için bu tür sempozyumlar yapmalıyız. Bu vesile ile bu sempozyumda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum"dedi.

Yapılan konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Sempozyum farklı konu ve konuklarla 19 Kasım Pazar gününe kadar İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam edecek.

24 oturum yapılacak

‘Geçmişten Günümüze Malatyalı İlim ve Fikir İnsanları’ Sempozyumu 19 Kasım Pazar gününe kadar devam edecek. Sempozyum kapsamında toplam 24 oturum gerçekleştirilecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 301
Bu Ay : 8197
Toplam : 12946

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom