Adil olmayı başarırsak, birçok sorunumuzu çözeriz

Adaletin olmadığı ortamlar sömürgeciler için daha fazla ayrıştırma yaparak sömürü sağlayacaktır. Bugün islam aleminin durumu tamda budur.

Adil olmayı başarırsak, birçok sorunumuzu çözeriz Malatya Kültür-Sanat

Malatya Birlik Vakfı Subesinin düzenlediği irfan sohbetleri programının konuğu Ramazan Keskin Hoca oldu.

Ramazan Keskin yaptığı konuşmada kardeşlik konusunu işledi.

Anne ve babası bir olan bizler en temelde kabile, kavim ve insanlık anlamında zaten kardeşiz. Kardeşliğin en temel ilkesi ise hak ve hukuk anlamında ,adalet üzere haklarımızı korumamızdır. Bunu  başarırsak birçok temel sorunu zaten halletmiş oluruz. Ayrılık ve fitnenin en temelinde adaletsizlikler yatmaktadır. En basit örneği ile bir evde ebeveyler çocukları arasında sevgide  kız veya erkek ayrımı, büyük küçük ayrımı  veya başka  ayrımlara giderlerse orada huzur bozulacaktır. Bu durum bir aileden başlayarak ülkeye, hatta dünyaya kadar devam edecektir, ifadesini kullandı.

Ramazan keskin hoca adalet eşitlikten farklı bir şeydir diyerek ;örneğin bir düğünde herkese aynı miktar yemek verilir. Sekiz yaşındakinin yemeği artarken, yetişkin birisi doymayacaktır. Burada eşitlik uygulanmıştır, adalet değil. Birinin yemeği çöpe giderken, diğeri aç kalmıştır. Bu durum adil değildir.

Adaletin olmadığı ortamlar sömürgeciler için daha fazla ayrıştırma yaparak  sömürü sağlayacaktır. Bugün islam aleminin durumu tam da budur. Her yer gözyaşı, dram ve sıkıntılarla dolu. Adalet değerlerinden kopuk,sömürgeciler eliyle getirilip götürülen idarecilerle islam alemi bu sıkıntıları yaşıyor. Ortadoğuya bakın herşeyi görürsünüz. Çıkış yolu ise adalet üzere ve kardeşçe birlikteliğimizden geçecektir anlamında görüşlerini açıkladılar.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 903
Bu Ay : 4701
Toplam : 4701

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom