TÜBA Başkanı Malatya'da

TÜBA Gıda Güvenliği Sempozyumu: "Organik Ürünler ve Sağlık” konulu toplantı, Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TÜBA Başkanı Malatya'da Malatya Eğitim

Sempozyuma TÜBA Başkanı Prof.Dr. Ahmet Cevat Acar, TÜBA Asli Üyesi ve Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Prof.Dr. Hasan Fahrettin Keleştemur, TÜBA Konsey Üyesi ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Şeker, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Nusret Akpolat, TÜBA Asosye Üyesi ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Adnan Hayaloğlu, TÜBA Asosye Üyesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof.Dr. Hakan Parlakpınar, TÜBA üyeleri, TÜBA-Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu üyeleri, TÜBA-Kanser Çalışma Grubu üyeleri, çeşitli üniversiteden davet edilen akademisyenler, öğrenciler ve Malatya’dan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Grubu tarafından müzik dinletisi yapıldı.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar “Ar-Ge ve yenilikçilik performansımızı geliştirdiğimiz ölçüde ulusal hedeflerimize ulaşabiliriz.”

TÜBA-Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu’nun sempozyumun oluşturulmasında aktif olarak görev aldığını dile getiren Prof. Acar “TÜBA olarak önemli, öncelikli ve güncel konulara dair politika ve stratejiler düzeyinde öneriler üretmek üzere çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz ve bu faaliyetleri de rapor haline getirip ilgili paydaşlara ve kamu yönetimi temsilcileri ile karar vericilere aktarıyoruz.” dedi.

TÜBA Asli Üyesi ve Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Kazım Şahin “Sempozyum rapor haline getirilecek.”

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Şahin, sempozyumun amacının Türkiye'de gıda güvenliği kavramıyla ilişkili olarak 'Organik ürün' tanımı hakkında detaylı bilgiler vermek suretiyle, toplumda yerleşmiş yanlış algıların önüne geçerek 'organik ürün' tanımını gerçek anlamda insanların bilgisine sunmak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Toplumda geleneksel, konvansiyonel, sürdürülebilir, iyi tarım uygulamaları ve organik tarım yetiştiriciliğinin farkları tam olarak bilinmemekte ve bundan dolayı da haksız kazançlar elde edilebilmektedir. Bilgi birikimi gerektiren organik tarım yöntemi, geleneksel yöntemlere kıyasla daha çok işgücüne dayalıdır. Asıl amacı ürün kalitesini arttırmaya çalışmak olan organik tarımsal üretimin kesin kuralları ve standartları mevcuttur ve üretimde kullanılacak girdiler sınırlıdır. Organik tarımda, insan sağlığı üzerinde zararlı olacak her türlü maddenin kullanılması yasaklanmaktadır.” dedi. Prof. Şahin ayrıca, “Bir ürünün organik olabilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kontrol ve sertifika kuruluşu tarafından gerekli kontrollerinin ve sertifikalandırılmasının yapılandırılmış olması gerektiğini kaydeden Şahin, son yıllarda iç piyasada sıkça kullanılan "doğal ürün, klasik ürün, köy ürünü, naturel ürün" gibi terimlerle adlandırılan ürünler organik ürün olmadığını söyledi ve Gıda Güvenliği Sempozyumu bu bağlamda çok önemli. Diğer toplantılarımızda olduğu gibi bu sempozyum sonunda da hazırlayacağımız raporu tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ulaştıracağız. ” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 19
Bu Ay : 4909
Toplam : 4909

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom