Yapı ve Dekorasyon fuarı kapılarını açtı

Malatya, ‘fuarlar kenti’ hedefine her geçen gün bir adım daha yaklaşıyor.

Yapı ve Dekorasyon fuarı kapılarını açtı Malatya Kültür-Sanat

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen onlarca fuarlardan bir tanesi daha kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından organize edilen Malatya Yapı ve Dekorasyon Fuarı (MAYDEF)’nın 5’ncisi düzenlenen törenle açıldı.

4 Ekim Çarşamba günü saat 11.00’de düzenlenen açılış törenine Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat,  İl Jandarma Alay Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Genel Sekreter Ercan Turan, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, şirket genel müdürleri, kurum ve kuruluş temsilcileri, oda başkanları, STK temsilcileri ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Akın: Belirlenen hedeflere katkı sağlamak istiyoruz

Açılış konuşmalarının yapıldığı törende ilk olarak konuşan Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın belirlediği ‘Fuarlar Kenti Malatya’ hedefini gerçekleştirmek için bu organizasyonlarla belirlenen hedeflere katkı sağlamak istediklerini söyledi.

Yapı ve Dekorasyon Fuarı ile bu alanda faaliyet gösteren firmalara kendilerini tanıtma, vatandaşlara da inşaat alanındaki yeniliklerden haberdar olma imkânı sunulduğunu kaydeden Akın, “Düzenlediğimiz bu fuarımızda yapı dekorasyon sektörünün (mobilya, dekorasyon, konut, yapı denetim, otomasyon, mimarlık seramik, pvc, enerji, yalıtım vb.) alanlarında Malatya’nın önde gelen 50 firmasının katılımı sağlanmıştır. Firmalarımızın yoğun talebi karşısında alanımız yetersiz kalmış, bu talep önümüzdeki yıllar için alanımızı büyütme fikrini ortaya koymuştur. Fuarımız 04 – 08 Ekim tarihleri arasında halkımıza açık olacaktır” dedi.

Sabri Akın, 20-29 Ekim tarihleri arasında da Yöresel Ürünler Fuarı’nın düzenleneceğini belirterek, önümüzdeki yıllarda hem fuarların kapsamını genişletmeyi hem de yeni sektörel fuarlar düzenlemeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Erkoç: Kurumlara ciddi görevler düşüyor

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise yaptığı konuşmada, şehirlerin kalkınmasında fuarların ciddi önem arzettiğini belirterek, son dönemlerde Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği fuarların Malatya’ya ciddi bir canlılık ve katkı sağladığını söyledi. Fuarların düzenlenmesinden dolayı teşekkür eden Erkoç, “Bir şehrin kalkınması için şehrin tümüyle hareket edip, ortak akılla şehri yönetmeye talip olursak, şehri hedeflediği noktaya, bir üst lige rahatlıkla çıkarabiliriz. Bu anlamda tüm kurumlara ciddi görevler düşüyor” dedi.

Erkoç, TSO olarak fuara destek verdiklerini belirterek, fuarın Malatya’ya ve inşaat sektörüne hayırlar getirmesini diledi.

Çakır: Fuarlar çok önemli

Son olarak konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’nın gelişmesi ve ekonominin büyümesi noktasında fuarların çok önemli olduğunu söyledi. Temel görevlerinin sağlıklı planlamalar yaparak şehri kalkındırmak olduğunu belirten Başkan Çakır, esas sürükleyici olan özel sektörün buna dahil edilmesi halinde şehrin daha hızlı büyüyeceğini kaydetti.

Türkiye’nin en büyük ekonomik dinamiğinin inşaat sektörü olduğunu hatırlatan Başkan Çakır, konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Dolayısıyla Malatya'mızda inşaat sektörü çok önemli bir yer tutuyor. Özellikle bu planlamaları dikkate alarak şehri tek merkezlilikten kurtarmak için alt merkezlerin oluşturulması gerekiyor. Üst ölçekli 100 binlik, 50 binlik, 25 binlik ve 5 binlik nazım imar çalışmalarını çok hızlı bir şekilde yürütüyoruz. Büyükşehir olduktan sonra başlattığımız bu planların tamamını 2018 sonlarına doğru bitirmiş olacağız.

İl merkezinde şehrin sağlıklı büyümesini, bütüncül bir halde gelişmesini sağlamak en büyük hedeflerimizden bir tanesi. Malatya inşaat sektörü son yıllarda ciddi bir kalite artışı gösterdi. Yeni gelişen bölgelerimiz var, kentin gelişebilecek bölgelerine yönelik çalışmalarımız var, ilçelerimizin önemli çalışmaları var.

Biz bir yandan da kentin sosyalleşmesi konusunda kent kültürünün öne çıkması, geçmişi, tarihi günümüzde yaşaması geleceğe taşıması noktasında da farklı çalışmalar yürütüyoruz. İlimizin bölge içerisinde bir merkez olmasını amaçlıyoruz. Kitap Fuarı, Tarım Fuarı, Yapı Dekorasyon Fuarı, İl İlYöresel Tatlar Fuarı olsun buna benzer programlara çevre illerden katılanlar var. Esnaflarımızın, tüccarlarımızın, yatırımcılarımızın bu fuar mantığına önem vermesi lazım. Fuar alışkanlığını yakalayan, tanıtımına ve markalaşmaya önem veren bu sektördeki firmaların daha hızlı geliştiğini ve zamanla uluslararası bir firmaya dönüştüğünü görüyoruz.

TSO'nunve diğer esnaf odalarımızın destekleri bizim için çok önemli. Esnafımızın bilinçlenmesi, fuarlara katılması, tanıtım noktasında kendini tanıtmakla birlikte sektörde gelişmesi çok önemli. Temel görevimiz firmalarla, tüketiciyle buluşturmaktır. Fuara katılan tüm firmalarımıza teşekkür ediyor, fuarın hayırlı olmasını diliyorum.”

8 Ekim Pazar gününe kadar açık kalacak

Açılış konuşmalarından sonra yapılan duanın ardından 5. Yapı ve Dekorasyon Fuarı (MAYDEF) açılarak, standlar gezildi. Başta inşaat sektörü olmak üzere yoğun ilgi görmesi beklenen fuar, 8 Ekim Pazar gününe kadar ziyaretçilere açık olacak.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 209
Bu Ay : 7332
Toplam : 12081

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom