Pembe Trambüs Tartışması Büyüyor!

Türkiye'de ilk defa Malatya Büyükşehir Belediyesinin başlatmış olduğu uygulamaya hem tepki hem de destek var.

Pembe Trambüs Tartışması Büyüyor! Malatya Haber

Türkiyede ilk defa Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri (MOTAŞ) tarafından kadınlara özel hazırlanan 2 pembe trambüs, ilk seferine çıkarak hizmet vermeye başladı. Türkiye´de ilk olarak Malatya’da denenen ve hizmete konulan iki pembe trambüsün şoförlüğünü de kadınlar yapıyor. Erkeklerden binme teşebbüsünde olanları ise güvenlik trambüsten indiriyor. Bazı kadınlar uygulamadan memnun kalırken, kimisi de “Ayrımcılık yapılıyor” diyerek eleştirdi. Bir kadın yolcu “Bayanlar rahat edecek. Rahat rahat gidip geleceğiz, güzel oldu” diyerek yeni uygulamadan memnuniyetini dile getirken, başka bir kadın yolcu da “Sanki ayrım yapılmış gibi. Tamam pembe trambüslere biz bineceğiz ama diğerlerine binince nasıl karşılanacağız? Güzel ama eksikleri de vardır” diyerek eleştirilerde bulundu.

AĞBABA RAHATSIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise uygulamayla, ayrımcılık yapıldığını belirterek, "Kim hangi otobüse, saat kaçta biniyorsa binsin ama o trambüse binmeyen kadına nasıl bakacaklar? Bu trambüs, kadınları sosyal halktan koparmaya, Ortadoğu´daki hemcinsleriyle bir yapmaya çalışan anlayıştır. Buna en çok kadınların karşı çıkması gerekiyor" diyerek tepki gösterdi.

Sosyal medyadan da yeni uygulamaya farklı görüşte yorumlar yapıldı...

"Pembe trambüs, kadınları sosyal hayattan koparmaya, ortadoğudaki hemcinsleriyle bir yapmaya çalışan anlayıştır" diyen de oldu. "Japonya'da kullanılan ayrı vagon uygulamasına benzer Pembe Trambüs geç de olsa Malatya'da hizmete girdi." diyen de oldu.

MOTAŞ AÇIKLAMA YAPTI

MOTAŞ’tan yapılan açıklamada konuyla ilgili şu değerlendirme yapıldı: “Büyük bir cesaret örneği göstererek Malatya’da Trambüs Sistemini tüm karşı kampanyalara rağmen yürürlüğe sokan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır, yine sağlam ve dik bir duruş göstererek halkımızın yoğun talepleri doğrultusunda Pembe Trambüs projesini hayata geçirdi. İlk gününde büyük bir rağbet gören pembe trambüsler, yolculardan da tam not aldı. Şoförleri de bayanlardan seçilen pembe trambüslere binen bayanlar kendilerini özel hissettiklerini belirterek Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’a teşekkür ettiler” denildi.

PEMBE TRAMBÜSLER GÜNDE 8 SEFER YAPACAK

Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ Genel Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada, İnönü Üniversitesinde öğrenim gören kız öğrencilerin yoğun talepleri doğrultusunda pembe trambüslerin hizmete girdiği, iki trambüsün günde sekiz sefer yapacağı belirtildi. Sürücüleri de kadın olan pembe trambüsler, her gün 07.00-08.00-09.00-10.00-14.00-15.00-16.00-17.00 saatlerinde sefer yapacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 13
Bu Ay : 4903
Toplam : 4903

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom