Beklenen dev projenin çalışmaları başladı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Doğu Kollektörü Hattı’nı hayata geçirmek için yatırımlarına başladı.

Beklenen dev projenin çalışmaları başladı Malatya Haber

MASKİ hizmet binasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır’ın katılımıyla Doğu Kollektörü Hattı 1. Etap Çalışması hakkında  Muhtarlar ve basın mensuplarıyla toplantı düzenlendi.

Genel Müdür Dr. Özgür Özdemir: “Atıksu Arıtma Tesisimizin Kapasitesi 150 Bin Metreküpe Çıkacak”

Malatya’nın her bölgesinde yatırımlar yaptıklarını belirten Genel Müdür Dr. Özdemir: “Şehrimizde kanalizasyon altyapısını yenileme ve güçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Atıksu Arıtma tesisimizdegünlük ortalama 120 bin metreküplük atıksu arıtıyoruz. Malatya merkezdekanalizasyona bağlı nüfus %94 oranında. Doğu Kollektörü Hattı Çalışması tamamlanmasıyla birlikte günlük ortalama atıksu miktarı30 bin metreküp artacak. Böylece tesisimizde toplam 150 bin metreküplük atıksu arıtılacak.

Malatya merkez için kanalizasyona bağlı nüfus oranıAvrupa standartlara yani %97’lere ulaşmış olacak.Tesisimizin atıksu arıtma miktarı kapasitesi 190 bin metreküp. Günlük ortalama arıtılan atıksu miktarı bu değere ulaştığı zaman arıtma tesisimizin 2. Kademesi yapılacak.Arıtma tesisimizde 2400’lük ve 1000’lik 2 hat var. Atıksu Arıtma Tesisimizin girişinde olan 1600’lük hattı 1200’lük hat ile bağlayacağız.Doğu Kollektör hattı yatırımımızınçalışmaları arıtma tesisimizin bulunduğu bölgede başladı.” Dedi.

Başkan Çakır: “Doğu Kollektör Hattı Malatya İçin Çok Önemli Bir Yatırım”

            Doğu Kollektör Hattı çalışmasının Malatya için önemli bir yatırım olduğunu belirten Başkan Çakır: “MASKİ Genel Müdürlüğü kuruluşundan bugüne kadar şehrimizin altyapı ağını güçlendirmek için önemli projelere imza attı. Malatya’nın gelecekte nüfus sayısında meydana gelecek artışları göz önünde bulundurarak 2071 Su Master Planını hayata geçirecek 65 yıllık içmesuyu alternatifleri planını yapıyor. İlçelerimizin tamamında içmesuyu, kanalizasyon altyapı çalışmaları devam ediyor.

Aynı zamanda bütün İlçelerde kurulacak arıtma tesislerinin projelendirilmesi, yerlerinin hazırlanması çalışmaları büyük oranda tamamlandı. En yakın zamanda yatırımı yapılacak. 350 milyonluk yatırımlarımızın büyük çoğunluğu tamamladık.Doğu Kollektör Hattı yatırımımız kapsamında ana kollektör hattı ile bölgenin altyapı sorununu tamamen ortadan kaldıracak olan projemizin yatırımına başladık. Doğu bölgemizde yeni başlayan “Doğu Kollektörü Hattı ve Kanalizasyon Altyapı” yatırımlarımız sonucunda Atıksu Arıtma Tesislerimize bağlantı kuracağız.” dedi.

“Yatırım Sonucunda Bölgenin Kanalizasyon Altyapısı Tamamen Yenilenmiş Olacak”

“Doğu Bölgemizdeyaklaşık 40 bin öğrencisi bulunan üniversite, 27 bin kişilik şehir stadyumu bölgenin gelişmesine önemli katkı sağladı. Yapacağımız bu dev proje ile Üniversite, Çamurlu, Fırıncılar, Bulgurlu, Hacı Yusuflar, Villakent, Dağtepe Mahallesi, Yeni stadyum ve Orduzu’nun bir kısmını kapsayan maliyeti 17,4 milyon TL olan 33 kilometrelik1. Etap altyapı çalışmasını gerçekleştireceğiz. Projemizle doğu bölgemizin kanalizasyon altyapı sorununu tamamen çözmüş olacağız. 1. Etap çalışmamızın bitiş süresi 850 gündür. Projemizin 1. Etap’ı tamamlandığında 2. Etap’ına geçeceğiz ve bu kapsamda 95 kilometrelik hat çalışması yapacağız.” dedi.

“Kaptajdan gelen Su Miktarı Geçen Yıla Göre 600 Litre Azalmasına Rağmen DMA Çalışmalarımız Sayesinde Sorun Yaşanmadı”

            “Altyapı DMA çalışmalarımızla kaçak suyu kontrol altına alarak sisteme dâhilediyoruz. Gereksiz olarak kanalizasyona giden suyumuzu atıksu arıtma tesislerimizle kontrol altına alıyor, sisteme tekrardan kazandırıyoruz.  Bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle kaptajdan gelen su oranı geçen yılın aynı ayına göre 600 litre daha az geliyor. Buna rağmen bu sene sorun yaşamadık. Bunun temelinde3 yılda kurumsallaşmasını tamamlamış olan MASKİ Genel Müdürlüğü’nün planlı ve bilinçli yaptığı altyapı çalışmaları var.

İlçelerimizde ve mahallelerimizde devam eden çalışmalarlasuyumuz kontrol altına alıyor.  Doğu bölgemizde ve Malatya’nın tamamında yaptığımız altyapı çalışmalarımız vatandaşımıza ulaşım, zaman ve toz- toprak anlamında rahatsızlık veriyor. Ekiplerimiz planlı çalışmaları sonucunda bu rahatsızlığı en aza indirmek için uğraşıyorlar. Bu noktada bizlere anlayış gösteren vatandaşlarımıza ve çalışmalarda emeği geçen MASKİ çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 343
Bu Ay : 2827
Toplam : 2827

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom