Film Festivalinin ödül sahipleri belli oldu

Festivalin buyıl ki onur ödülü sahipleri ,usta oyuncu Halil Ergün seslendirdiği unutulmaz şarkılarla Belkıs Özener ve yönetmen Mesut Uçakan oldu.

Film Festivalinin ödül sahipleri belli oldu Malatya Haber

Festivalin buyıl ki onur ödülü sahipleri; rol aldığı pek çok önemli filmle hafızalara kazınan, usta oyuncu Halil Ergün, seslendirdiği unutulmaz şarkılarla Yeşilçam’a renk katan Belkıs Özener, kendine has duruşu ve filmleriyle Türk sinemasında derin izler bırakan yönetmen Mesut Uçakan.

Özgün filmlerin oyuncusu; HalilErgün

Halk Oyuncuları’nda Teneke adlı oyunla profesyonel oyunculuğa adım atan ve1976’da Vasıf Öngören, Mustafa Alabora ve Erdoğan Akduman ile Ankara Birlik Sahnesi’ni kuran Halil Ergün, 43 yılönce Yılmaz Güney’in senaryosu olan İzin filmiyle sinemaya başladı. 1988 yılında ‘Kadın Dul Kalınca’ filminde Fatma Girik‘le birlikte oynayan Ergün, 1995  yılında yönetmenliğini Ümit Elçi’nin yaptığı Erhan Bener’in aynı adlı romanından uyarlanan Böcek filminde Nursel iİdiz, Füsun Demirel ve Meltem Cumbul ile başrolleri paylaştı. Film, aynıyıl Halil Ergün’e 3 kez En iyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

Çok sayıda toplumsal gerçekçi filmde rol alan usta oyuncu Halil Ergün, mesleğinde olduğu kadar kişisel yaşamında da insan hakları konusundaki duyarlılığıyla tanınıyor. Canlandırdığı karakterlerle önemli başarılara imza atan Halil Ergün’e 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “Kristal Kayısı/ OnurÖdülü” takdim edilecek.

Yeşilçam Şarkılarının Sesi: BelkısÖzener

16 yaşındaykenTepebaşı'nda ilk defa sahneye çıkan Belkıs Özener, Yeşilçam’ın 4 yapraklı yoncasıTürkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik’in yerine,unutulmaz Yeşilçam filmlerinde şarkılar seslendirdi.

Bu yıl Yeşilçam’da 50.yılını kutlayacak olan 81 yaşındaki Belkıs Özener, Fosforlu Cevriye, Sevemedim Kara Gözlüm, Karakolda Ayna Var, Azize gibiYeşilçam’ınsevilen eserlerinin sesi olarak hafızalarda yeretti.

İlk olarak 1967 yılında “Sinekli Bakkal” filmiyle Yeşilçam’a adım atan Özener’e buyıl 7. Malatya Uluslararası Film Festivali tarafından “Kristal Kayısı/ Onur Ödülü” takdim edilecek.

Sinemada Bir Duruş; Mesut Uçakan

Sinemamıza 80’li yılların sonu ve 90’lı yılların başında “Reis Bey” ve “İskilipli Atıf Hoca” filmleriyle katkıda bulunan usta yönetmen Mesut Uçakan, 1978 yılında baş rollerini Müjde Ar ve Bulut Aras’ın paylaştığı “Lanet” isimli filmiyle ilk uzun metrajını çekti.

Türk Sineması’n da bazı ilkleri de başlatan usta yönetmen, “Kavanozdaki Adam (1987)” ile ilk defa bilim-kurguyu denedi. “Reis Bey (1988)” ile koyu sansür döneminde ilk defa yargıy ıeleştiren Uçakan, “Kelebekler Sonsuza Uçar/İskilipli Atıf Hoca (1993)” isimli filmiyle ilk defa İstiklâl Mahkemeleri şahsında yakın tarihimizi cesur bir şekilde eleştirdi.

Bazıları hasılat rekorları kıran filmlerinin senaryolarını da çoğunlukla kendisi yazan Uçakan’ın hemen her filmi gösterildiği dönemde büyük yankı uyandırdı, yoğun tartışmaların odağı oldu. Özellikle“ ReisBey” ve“Kelebekler Sonsuza Uçar / İskilipli Atıf Hoca ”filmleriyle çeşitli ödüllere layık görülen Mesut Uçakan’a 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “Kristal Kayısı/ Onur Ödülü” takdim edilecek.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 314
Bu Ay : 2798
Toplam : 2798

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom