Çadır yerine 40 metrekare konutlar yapılacak

Kızılay, Suriyeliler için İdlip kırsalında 1000 kalıcı konut yapımına başlıyor. Katarlı yardım kuruluşu AFIF’in desteği ile konutlar 40 metrekare olacak.

Çadır yerine 40 metrekare konutlar yapılacak Dünya

Kızılay Suriyeliler için İdlip kırsalında 1000 kalıcı konut yapımına başlıyor. Katarlı yardım kuruluşu AFIF’in desteği ile yapılacak konutlar 40 metrekare olacak. Projenin temeli önümüzdeki aylarda atılacak ve 6 ay içinde bitirilecek.

Kızılay, rejim güçleri tarafından göçe zorlanan ve İdlib kırsalında hayata tutunmaya çalışan Suriyelilere yapılacak bin konutun inşası için Katarlı sivil toplum örgütü AFIF Charity ile protokol imzaladı. Anlaşmaya göre AFIF Charity, yaklaşık 4 milyon 500 bin dolar kaynağı Kızılay’a aktaracak.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Suriye'de artık çadır çözümünün yetmediğini belirterek, proje ile bin konutun yapılacağını ve bunların yaklaşık 40 metrekare genişliğinde olacağını ifade etti. Türkiye'deki 3 milyon, Suriye'deki milyonlarca yerinden koparılmış, göç etmiş insana Kızılay ve Türkiye olarak ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Dr. Kınık, başka ülke ve sivil toplum örgütlerinden de bu yükü kaldırma konusunda destek beklediklerini kaydetti.

Katarlı kuruluşlara özel olarak teşekkür eden Dr. Kınık, geçen aylarda Katar'da yapılan büyük bir yardım kampanyasında milyonlarca dolarlık yardım toplandığını da kaydetti.

AFIF Charity Üst Yöneticisi İbrahim Ali Abdullah ise Katar'da başlattıkları seferberlik kapsamında yardım topladıklarını ve bu kapsamda konutların yapımını sağlayacaklarını dile getirdi. Kızılay ile iş birliği içerisinde bin konut oluşturacaklarını ve bunun maliyetinin 4 milyon 500 bin dolar olduğunu ifade eden Abdullah, “İçerisinde okul, sağlık ocağı, cami ve sosyal donatıların da olacağı konutları 6 ay gibi bir sürede bitirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 648
Bu Ay : 3132
Toplam : 3132

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom