Sancaktar Mezarlığına çevre düzenlemesi yapılıyor

Malatya'da 250 yıllık sancaktar mezarlığına düzenleme yapılıyor.1980 yılından bu yana defin yapılmayan mezarlıkta İsmet İnönü'nün babası da bulunuyor.

Sancaktar Mezarlığına çevre düzenlemesi yapılıyor Malatya Haber

Malatya’nın en eski mezarlıklarından birisi olan Sancaktar Mezarlığı’nda, Büyükşehir Belediyesi tarafından, yol ve istinat duvar düzenlemelerinin yanı sıra aydınlatma çalışması yapılıyor.

Malatya genelindeki mezarlıklarda çevre düzenleme ve ağaçlandırma çalışmaları yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi, yıllardır hiçbir çalışmanın yapılmadığı Sancaktar Mezarlığında düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sancaktar Mezarlığında yapılan düzenleme çalışmalarını yerinde inceleyerek, çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Sancaktar Mezarlığındaki inceleme gezisine Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır‘ın yanı sıra Genel Sekreter Ercan Turan, MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun ve ilgili şube müdürleri katıldı.

4 bin m2 kilit taşı

Mezarlıklarda yapılan çalışmalara ayrı bir önem verdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Büyükşehir Belediyesi olarak Malatya genelinde bulunan mezarlıklarda çalışmalar yürütmekteyiz. Sancaktar Mezarlığımız Malatya’nın en eski mezarlıklarından birisi. Bu mezarlık içerisinde 3 mahallemizin yoğun olarak kullandığı bağlantı yolları bulunuyor. Hem yaya hemde araç trafiğinin yoğun olduğu bu yollarımızın daha kullanışlı bir hale gelmesi için başlatmış olduğumuz proje kapsamında yollar genişletilerek, 4 bin m2 kilit taşı döşenip yollar yeniden düzenlendi. Eski taş duvarlar yıkılarak, 2 bin metre perde duvar çalışması ve duvar üzerine korkuluk yapıldı.

Çalışmaların tamamlandığı bağlantı yollarında herhangi bir kazanın yaşanmaması için aydınlatma çalışmaları yapılarak bakımlı bir hale getirildi. Yıllardır hiçbir çalışmanın yapılmadığı Sancaktar Mezarlığı yapılan çalışmalarla güzel bir görünüme kavuşmuş oldu. Çalışmalarda emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

250 Yıllık Mezarlık Kültür Varlığı İlan Edilen, İsmet İnönü'nün babası Hacı Reşit Bey ile oğlu Ali İzzettin'in mezarının da bulunduğu son dönem Osmanlı mezarlarının zengin çeşitlerine de sahip olan 250 yıllık Sancaktar Mezarlığı, korunması kararı kültür varlığı olarak tescil edilmişti.

Osmanlı mezarlarının zengin çeşitlerinin bulunduğu Sancaktar Mezarlığı'ndaki bazı mezar taşlarında sadece Osmanlıca, 1950'li yıllardan sonraki mezarlarda ise hem Türkçe ve hemde Arapça yazılı kelimeler bulunuyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 72
Bu Ay : 7195
Toplam : 11944

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom